גם אני רוצה גינה לאומית

נשלח 14 באוק׳ 2011, 9:01 על ידי Sustainability Org

אקים עמותה, אבנה לי שם בית ואולי אנהל קיוסק קטן. הרי אי אפשר לנהל גן לאומי בלי מקור מימון. ואם המדינה מוכרת, למה שלא אקנה?

ירדן שני | 12/10/2011 11:10
תגיות: גנים לאומיים,מרחב ציבורי

היא אפילו לא חייבת להיות גדולה או עשירה במיוחד. סתם גינה לאומית. אולי אפולוניה, אולי פלמחים, אולי ברכת הנופרים במקורות הירקון. אני מוכנה גם לעשות את המאמץ, להקים עמותה מיוחדת כדי לרכוש את הזכויות. מוכנה לנהל את הגנים הלאומיים. גם אני רוצה גינה לאומית.

אולי אפילו אעבור לגור שם, כדי להקל על הניהול השוטף. אצטרך לבנות שם בית, לא גדול, רק שיספיק למשפחה. אולי גם לאח של בעלי ולהורים - בכל זאת, צריך לשמור את המשפחה באזור. אה כן, גם קצת הכנסה חיצונית, אולי קיוסק קטן. אי אפשר לנהל גן לאומי בלי מקור מימון – הרי מי ישלם על איסוף האשפה ועל התחזוקה השוטפת?

כל חיי גדלתי בתחושה שהגנים הלאומיים, שמורות הטבע, הים והעצים הם של כולנו – במסגרת הזו הם גם שלי, לא יותר ולא פחות משהם של כל אחד אחר. במקומות מסוימים שילמתי כדי להיכנס וסמכתי על הגובים שישתמשו בכסף על-מנת לנקות ולתחזק את המקום. זה הרגיש נכון, כמו השתתפות ולקיחת אחריות על מקום שהרגיש שלי גם בלי להיות כזה. ידעתי כי רשות הטבע והגנים שומרת על המקומות האלו בשבילי ובשביל ילדים אחרים.

עשור או שניים חלפו מאז. כחלק ממרוץ המכירה הפומבית של מדינת ישראל עומדים עכשיו קברניטי המדינה על דוכן ומכריזים על הגנים שלי! שלנו! ואני מסתכלת מהצד, מביטה, בוחנת. מה הדחף למכור כל דבר, אני לא מצליחה להבין. מהיכן החשיבה כי ניהול חיצוני לגנים יהיה בהכרח טוב יותר מהניהול הנוכחי?

בחסות השמפו

לא מדובר כאן הרי רק על ניהול. אלו ערכים יעלו משלטי ההסברה באתר? האם טובת המדינה או טובתם האישית של הבעלים היא זו אשר תעמוד לנגד עיני המנהלים? הגנים הלאומיים הם אתרים חינוכיים – מצדה, חומות העיר העתיקה, יובלי הירדן וחוף פלמחים, לאתרים אלו אקח את הילדים שלי בעתיד. ארצה לשמור עליהם, כדי שגם הם יוכלו לקחת אליהם את ילדיהם בבוא היום.

ארצה לשמור עליהם בבועה בה הם נמצאים כיום: חפים מאינטרסים מסחריים וממרצ'נדייז, מנסיונות מכירה של כל דבר אפשרי, חפים מאידיאולוגיות, המתבטאות בתכני ההדרכה של האתר, ועד לפרסומות למוצרים בכניסה לגנים, דוגמת הפרסומות הבולטות למוצרי קוסמטיקה בכניסה למצדה.

אנו מאבדים מספיק שטחים פתוחים מדי שנה על-מנת למלא אחר היצע הדיור הנדרש במדינה. אין מנוס מכך. לטווח הארוך השמורות והגנים יוותרו כריאות הירוקות העיקריות, אולי היחידות שלנו. האם נרצה להפקיד אותן בידיים פרטיות ולחשוף אותן לאינטרסים מסחריים זרים?

קנה את מצדה, קבל את בית אלפא?
איזונים נוספים שיפגעו באים לידי ביטוי במקורות מימון התחזוקה של הגנים והשמורות: גנים 'עשירים' (גנים שמכניסים כסף לרשות הטבע והגנים) מממנים גנים לאומיים ושמורות טבע אשר אינן מכניסות מספיק כדי לשלם עבור התחזוקה שלהם. מהיכן יישמר האיזון במידה והחוק יעבור וכל גן יועבר לניהול גוף אחר? מבצעי 1+1 - קנה את מצדה, קבל את בית אלפא?

מסורת מכירת הערכים הלאומיים שלנו למרבה במחיר חייבת להפסיק. מה נמכור בשנה הבאה - אולי את כיכר רבין? את נחל הבניאס? את האפשרות לעשות חתונות בלב יערות? את המים? את האוויר?

האמת היא שחלק מן האמור לעיל כבר מכרנו. אנו בונים מדינה בה הכל עולה כסף והכל עומד למכירה. כשהכל עומד למכירה - אין לנו מה להתפלא שהחיים שלנו נעשים מאוד יקרים.

כולי תקווה כי נוכל לשים יחד סוף למבצעי "סוף עונת המדינה" הפוקדים אותנו ונשלים עם העובדה כי לממשלת ישראל אחריות על ניהול האוצרות המשותפים שלנו - לשם כך בחרנו את נבחרי הציבור שלנו. 

עוד לא מאוחר לעצור את הפרטת הגנים הלאומיים. לאחר החגים תשוב הכנסת לדון בהצעת החוק, לאחר שזו עברה בקריאה טרומית בחודש יולי האחרון, בזמן שאזרחי ישראל היו ברחובות, עסוקים בפן אחר של צדק חברתי. בואו נציל אותנו מעצמנו ונעצור את החוק הזה.

ביום א' הקרוב, 16.10, יקימו "התנועה הירוקה" ו"מרצ" עמדות הסברה והחתמה בגנים הלאומיים מצדה, פלמחים, בית שערים, עין חמד ואפולוניה בקריאה לאזרחי ישראל למנוע את המשך אישור הצעת החוק של ח"כ ישראל חסון, המציעה להעביר את ניהול הגנים הלאומיים בישראל לידי עמותות וגופים פרטיים.

לכתבה באתר nrg
Comments