מנכ"ל רט"ג החדש: "לא מחפש ג'וב, אשמור על הטבע"

נשלח 21 בדצמ׳ 2011, 10:13 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 21 בדצמ׳ 2011, 10:13 ]

המנכ"ל החדש של רשות הטבע והגנים, שאול גולגשטיין, נכנס היום לתפקידו. "כל המאחזים שלנו בגוש עציון הוקמו ברגישות רבה לנוף ולטבע ולא על אדמות פרטיות של ערבים. הלוואי שהמדינה הייתה מסוגלת לשמור על הקרקעות ולא היינו צריכים להקים אותם"

עדי חשמונאי | 21/12/2011 10:01
תגיות: רשות הטבע והגנים,שאול גולדשטיין
בתום שנה סוערת במיוחד, שבמהלכה עזב מנכ"ל רשות הטבע והגנים אלי אמיתי את תפקידו בטריקת דלת בגלל סכסוך בינו לבין השר להגנת הסביבה הממונה עליו, תפתח היום (ד') הרשות פרק חדש. שאול גולדשטיין, מי שעד אתמול בחצות כיהן כראש המועצה האזורית גוש עציון, ייכנס הבוקר לתפקידו החדש כמנכ"ל רשות הטבע והגנים.
גולדשטיין.
גולדשטיין. "תמיד כשראיתי מישהו מתקרב לערכי טבע, עצרתי אותו צילום: פלאש 90
המינוי נעשה בתקופה שבה הרשות נאלצת להתמודד, בעיקר בזירה הציבורית והמשפטית, עם אחת הסוגיות הדרמטיות והחשובות בתולדותיה. עמותת "עיר עמים" עתרה לבג"ץ בדרישה להוציא את הגן הלאומי עיר דוד מחזקתה של עמותת אלע"ד, המעודדת התיישבות יהודית במזרח ירושלים, בטענה שהיא מציגה את האתר באופן מגמתי בפני המבקרים.

ואם לא די בכך, ח"כ ישראל חסון הגיש הצעת חוק, שכבר עברה בקריאה טרומית, לשינוי חוק הגנים הלאומיים וחוק רשות העתיקות באופן שיאפשר להפריט את הגנים הלאומיים, אתרים היסטוריים לאומיים ואתרי הנצחה. רשות הטבע והגנים הביעה הסתייגות מהצעת החוק, וגופים סביבתיים, ובראשם החברה להגנת הטבע, פתחו בקמפיין נגד ההצעה. הטענה: שלא כמו גוף ממשלתי נטול פניות שתפקידו הוא בראש ובראשונה לשמור על אתרי הטבע והמורשת לטובת כלל הציבור, הפרטת האתרים הלאומיים מעלה חשש שפיתוח המקומות יהיה תלוי בתפיסת העולם של מי שיחזיק בהם ויפעיל אותם. גולדשטיין, שלא במפתיע, מחזיק בעמדה ברורה בנושאים אלה.

בעבר הבעת את תמיכתך והערכתך לפעילות של עמותת אלע"ד בעיר דוד, אבל גופים סביבתיים חוששים כי המשך ניהול עיר דוד על ידיה יהווה תקדים שייתן פתח לדרישה של עמותות נוספות להחזיק באתרים לאומיים. האם עם כניסתך לתפקיד החדש תשנה את עמדתך?
"אמרתי את זה ביושר ואני אומר את זה גם עכשיו: אני מאוד אוהב את העבודה שנעשתה בעיר דוד ואת ההישגים האדירים של עמותת אלע"ד במקום. צריך להגיד את האמת על מה שקורה בעיר דוד. יותר מ-70 אחוז מהקרקעות שם הן בבעלות פרטית. חלק גדול מגן לאומי עיר דוד שייך לעמותת אלע"ד, הרבה לפני שהוכרז שם גן לאומי. במקרה הזה הם הגיעו להסכמה שרשות הטבע והגנים היא האחראית על הרגולציה במקום והעמותה מפעילה אותו. גם בג"ץ אומר שאין בעיה עם זה. עם זאת, אני מתנגד נחרצות להצעת החוק שתאפשר לעמותות פרטיות לקבל על עצמן ניהול של גנים לאומיים. החשש של הגופים הסביבתיים, שמנהלים קמפיין נגד הצעת החוק הזו, הוא שהעמותות ינהלו את האתרים לפי השקפת עולמן הפוליטית או הערכית, ולא מתוך מחשבה על כלל הציבור".
אבל בפועל אלע"ד היא עמותה פוליטית שמנהלת נכס לאומי. האם אתה לא חושש שזה ייצור תקדים?
"זו לא עמותה פוליטית. אני חושב שהאכפתיות של האנשים האלה היא זאת שהביאה לתוצאות המדהימות שיש בעיר דוד. איזה גוף ממשלתי יכול לגייס חצי מיליארד שקל לטיפוח אתר כזה? לכן אני מצדיע להם ומעריך את מה שהם עשו שם. אני מאוד שמח שגם בג"ץ אישר את זה. הארגון הזה אוהב את המקום ומפתח אותו, ואין לזה קשר לשום דבר פוליטי. ובעניין התקדים, זה לא בידיים שלי. זה הסכם היסטורי בין אלע"ד למדינה, ולא כל דבר היסטורי המדינה יודעת לתקן. אני לא עוסק בזה יותר. לא אני הגיתי או יזמתי את ההסכם ואחרי האישור של בג"ץ לא אני אפתח אותו. הפיקוח של רשות הטבע והגנים בעיר דויד ימשיך להיעשות בצורה הכי נכונה, כמו במקומות אחרים. אנחנו נוודא שהגן פועל לפי הקריטריונים של הרשות".

הקמת המאחזים הבלתי חוקיים בשטחים נעשית בלי אישורים של הרשויות המוסמכות, בהן רשות הטבע והגנים, והיא עלולה לפגוע גם בערכי טבע מוגנים. מה תגיד למתנחלים שיקימו מאחז בלתי חוקי?
"כל המאחזים שלנו בגוש עציון הוקמו ברגישות רבה מאוד לנוף ולטבע ולא על אדמות פרטיות של ערבים, והלוואי שהמדינה הייתה מסוגלת לשמור על הקרקעות ולא היינו צריכים להקים אותם. כראש מועצת גוש עציון יזמתי שינוי תב"ע (תוכנית בניין עיר) של היישוב תקוע וביקשתי להוריד כ-50 יחידות דיור כדי לשמור על שמורת טבע. תמיד כשראיתי מישהו מתקרב לערכי טבע, עצרתי אותו. אם
אנחנו לא היינו מונעים מהם, הערבים היו משתלטים על כל הקרקעות, ואין שם שאלה של ערכי טבע. גם כמתנחל לא התביישתי להרוס בתים. כראש מועצה הוצאתי הרבה צווי הריסה, אולי יותר מכל המועצות בארץ. צריך לזכור שכראש מועצה אתה תלוי באנשים שצריכים להצביע בשבילך, ושם הניגוד שהזכרת יותר חריף. בכל זאת, אתה הורס בתים של אנשים שצריכים להצביע בשבילך בבחירות".

כשהמשרד להגנת הסביבה פרסם שוועדת האיתור למינוי מנכ"ל לרשות הטבע והגנים בחרה בך לתפקיד הורמו הרבה גבות. אתה חבר מרכז ליכוד, איש ימין שנכנס לתפקיד בתקופה רגישה מבחינה פוליטית וגם בעניינים סביבתיים. מה אתה רוצה להגיד למרימי הגבות?
"אני לא אדם שנוהג להסתיר את האמונות והדעות שלו. אני מאוד גאה באמונות שלי, בין אם זו אמונה בציונות ובקשר שבין עם ישראל לארץ ישראל, ובין אם באמונה בקדוש ברוך הוא. אבל יש לי גם אמונה באדם האחראי על מעשיו. התפקיד הזה נותן לי את האפשרות להגשים את האמונות שלי בציונות ובחשיבות של מדינת ישראל לעם היהודי. אשמח לעשות כל פעולה שתחזק את מדינת ישראל. לכן באתי לרשות. אני לא בא כי אין לי ברירה ואני מחפש ג'וב. אני בא לעבודה הזאת מתוך רצון לנהל ולהיות חלק משמירת הטבע בישראל. יכולתי להישאר במועצה לעוד קדנציה, אבל בחרתי ללכת לרשות כי אני מאמין שזה מקום שאני יכול לתרום בו היום. אני מקווה מאוד שאנשים יתנו לי את 100 ימי החסד".
 
גיל: 53; מגורים: נווה דניאל שבגוש עציון; מצב משפחתי: נשוי פלוס שבעה; תפקידים קודמים: ראש המועצה האזורית גוש עציון, קבלן בנייה, רב-סרן בחיל האוויר
 

כתבות קשורות:
Comments