הדבורים ופרחי הבר נעלמים יחד מהטבע

פורסם: 14 ביולי 2010, 6:16 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 8 בינו׳ 2011, 23:48 ]

מספרן של הדבורים בירידה ונראה שבמקביל גם כמות פרחי הבר שהריבוי שלהם תלוי בהאבקה של הדבורים גם היא הולכת וקטנה

13/07/2010


דבורה
דבורה מעופפת בין פרחי הבר - צילום:Lies Meirlaen
מחקרים שנערכו בבריטניה ובהולנד מוצאים קשר בין הפגיעה בדבורים והפגיעה בפרחי הבר. Koos Biesmeijer באוניברסיטת לידס בבריטניה: "היינו המומים מהגילוי על ירידה בכמות הדבורים ופרחי הבר", אמר. הוא ציין שאם התופעה הזאת קורת גם במקומות אחרים הרי שמערכת ההאבקה נמצאת בסכנה. החוקרים סקרו מידע שנאסף ממאות אתרים בבבריטניה ובהולנד ומצאו שבמדינות האלה, מגוון מיני הדבורים ירד ב-25 השנים האחרונות ב-80 אחוז. באותו זמן, מיני פרחי הבר התלויים בדבורים להאבקה ירדה במקביל. החוקרים גילו לעומת זאת שמספר מיני הצמחים שההאבקה שלהם נעשית בסיוע הרוח או המים, עלה

למשל מחקר שוודי גילה שהדבורים ממין Andrena hattorfiana מזינות את הצאצאים שלהן רק באמצעות אבקה של הצמח שחיני השדה (Field scabious). אם הצמח יעלם גם מספרן של הדבורים יפחת. יחד עם זאת החוקרים מצאו שבאותה מידה, אם מספרן של הדבורים מסוג זה יפחת או שהן ייעלמו, גם תפוצת הפרח תקטן. בבריטניה ובהולנד שני המינים פחתו מאוד לעומת המצב בעשור הקודם, מסתבר שנהגו לקצור את העשב לפני פריחתו, ולכך לפי השערת החוקרים, יש קשר סיבתי גם להיעלמות הדבורים.

חרדל
דבורה על צמח חרדל - צילום : IreneIs
מקרה נוסף נוגע לדבורה המזמרת ולצמח האפונה. החוקרים משערים שחלק מהיעלמותן של הדבורים המזמרות נובע מכך שהשימוש של האפונה כמספוא לבעלי חיים ירד ולכן לא גידלו אותו יותר.

ד"ר ביל קונין (Bill Kunin) מתאם פרויקט המחקר באוניברסיטת לידס מסביר: "נושא הפרחים היה בתחילה משני במחקר הופתענו לגלות את גודל השינוי בכמות הפרחים. יצרנו קשר עם עמיתים מהולנד ומצאנו שנם הם החלו לצפות במגמה דומה".


לכתבה באפוק טיימס
כתבות קשורות:
מסתעפת תעלומת הדבורים הנעלמות
גידול דבורים בעיר

Comments