החברה להגנת הטבע: משרד הפנים מעדיף אינטרסים צרים על פני טובת הציבור

פורסם: 4 בינו׳ 2013, 12:12 על ידי: Sustainability Org

בדו"ח שפירסמה החברה, צוינו 119 תוכניות בנייה רק ב-2012, המהוות איום על השטחים הפתוחים שנותרו בישראל, בהן הרחבת מעלות וסלילת כביש בחולות חלוצה

מאת צפריר רינת, 2/1/2012
 

החברה להגנת הטבע פרסמה אתמול את הדו"ח השנתי בעניין האיומים על השטחים הפתוחים, ובו היא תוקפת בחריפות את המדיניות שמוביל מינהל התכנון במשרד הפנים וטוענת שהיא מובילה לאיום אסטרגי על השטחים הפתוחים שנותרו בישראל.

בחברה להגנת הטבע טוענים כי מינהל התכנון פועל לפריצת ההגנות על שטחים אלה ומעדיף לקדם אינטרסים של פיתוח, המשרתים מגזרים צרים ולא את טובת כלל הציבור. כך, על פי הדו"ח, בארבע השנים האחרונות נרשמה עלייה של 75% במספר האיומים על שטחים פתוחים כתוצאה מתוכניות בנייה שונות. ב-2012 היו 119 איומים כאלה, ובהם 50 איומים שמקורם בתוכניות להקמת יישובים חדשים, תשתיות תחבורה ומתקני אנרגיה.

כמו כן עולה מן הדו"ח כי לצד ביטול איומים מסוימים, כמו הרחבת העיר אלעד על חשבון שמורת טבע והקמת ישוב חדש באזור ניצנה, מומשו ב-2012 כמה איומים חמורים, ובראשם התרחבות העיר מעלות אל שטחי חורש בגליל וסלילת כביש חדש באזור חולות חלוצה בנגב. יתרה מזו, בשנה שהסתיימה זה עתה אף נוספו איומים חדשים לשטחים הפתוחים, ובהם הקמת מתקן התפלה על חשבון שטחי חולות מדרום לראשון לציון, קידוחי נפט מול חופי הרצליה ואשדוד והקמת מתקני תשתית שונים בשטחים רגישים מבחינה אקולוגית בצמוד לכרמל. באזור חיפה והכרמל נרשם מספר האיומים הגדול ביותר, כ-17 תוכניות בנייה ופיתוח שונות. איום אחד שאמור היה להיות מוסר ושב לסדר היום ב-2012 הוא הקמת כפר הנופש פלמחים.

אם בעבר נהגו הארגונים הסביבתיים להציג בעיקר גורמי נדל"ן פרטיים כאיום על השטחים הפתוחים, מי שספג את עיקר הביקורת בדו"ח הנוכחי הוא כאמור מינהל התכנון במשרד הפנים, שעמו דווקא שיתפו הירוקים פעולה בשנים האחרונות.

מינהל התכנון מקדם כיום שני מהלכים מרכזיים. אחד מהם הוא שינוי בתוכנית מתאר מספר 35 (תוכנית המתאר הקובעת היכן מותר לבנות בישראל, צ"ר), כך שניתן יהיה להרחיב את הבנייה באזור המרכז. השני, הוא האחדת כל תוכניות המתאר הארציות לתוכנית מתאר אחת. אתמול החליטה המועצה הארצית לתכנון ובנייה להורות על הכנת תוכנית מאוחדת כזו.

לטענת החברה להגנת הטבע, השינוי המוצע בתמ"א 35 מהווה איום חמור על השטחים הפתוחים המועטים שנותרו במרכז ובא על חשבון פיתוח הפריפריה. "המהלך של תוכנית מתאר אחת עשוי לגרום למצב שבו תוכניות הקיימות כיום להגנה על יערות ושמורות טבע יהיו במעמד חלש יותר, בעוד שכיום יש מערכת של איזונים ובלמים", אומר איתמר בן דוד, ראש תחום התכנון בחברה להגנת הטבע.

ממשרד הפנים נמסר בתגובה: "הגדרת כל הפיתוח ובכללו מגורים, תשתיות, דרכים ומסילות, מחצבות ואתרי פסולת, כאיום מעלה את השאלה על מי הם מאיימים. ספק אם דו"ח האיומים שהופץ על ידי החברה להגנת הטבע מייצג את האינטרסים של הציבור. לעניין תמ"א 35, עיקר השינוי המוצע במחוז מרכז מטרתו לפשט את ההליך הסטטוטורי הנדרש ולאפשר לוועדת התכנון המחוזית לאשר פיתוח במרקם העירוני".

 

לכתבה בהארץ

 
Comments