ההישג העיקרי מהרפורמה במינהל תקוע במגירה

פורסם: 2 ביולי 2010, 7:59 על ידי: Sustainability Org
ארגוני הסביבה מחו נגד הרפורמה במנהל מקרקעי ישראל מחשש להרס השטחים הפתוחים. לא עזר להם והרפורמה עברה. ההישג היחיד שלהם היה הבטחה לקרן שתבטיח תקציב לשמירת הטבע ובעלי החיים - וזו מתייבשת על שולחנו של השר אטיאס
יעל דראל, 29/6/2010

הרפורמה במנהל מקרקעי ישראל אושרה לפני כשנה חרף מחאתם של ארגוני הסביבה, שחששו שהשטחים הפתוחים עליהם הם מנסים לשמור יהפכו לאתרי בנייה. ההישג היחיד שהצליחו ארגוני הסביבה לחלץ היה הקמת "קרן ירוקה" לקידום הגנת הסביבה. שנה חלפה - וההישג הבודד הזה "תקוע" כנראה באיזו מגירה במשרד הבינוי והשיכון.

 

הקרן אמורה היתה ליהנות מאחוז אחד מהכנסות הרשות החדשה לקרקעות, שתוקם הודות לרפורמה האמורה. המשמעות היא הכנסות של לא פחות מ-50 מיליון שקלים בשנה. אבל, כאמור, דבר לא נעשה עד כה והקרן טרם הוקמה. הסיבה: תקנות בנושא ממתינות כבר תקופה ארוכה לחתימתו של שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס.

 

התקנות האמורות הושלמו אמנם באיחור ניכר על ידי מנהל מקרקעי ישראל, אך כבר לפני כחודשיים, כשהושלמו, הן הונחו על שולחנו של אטיאס, ואינן מתקדמות מאז.

 

בימים האחרונים החלו מספר גורמים להפעיל לחץ בנושא, ולדרוש מהשר לקדם את אישור התקנות ולשים קץ לעיכובים. ראש מכון דש"א בחברה להגנת הטבע, יואב שגיא, שהיה ממובילי הרעיון להקמת הקרן, שיגר בנושא מכתב לשר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, וביקש ממנו להירתם לטובת העניין.

 

במקביל, קיבל השר אטיאס מכתב נוסף גם מחבר הכנסת דב חנין (חד"ש), יושב ראש השדולה הסביבתית-חברתית בכנסת, ומי שתמך בהקמת הקרן הירוקה. "הקרן לשמירה על השטחים הפתוחים הינה זרוע חשובה ביותר לשמירה על ערכי טבע, הנוף והנופש בישראל. כל עיכוב בהקמתה משמעותו פגיעה בשטחים חשובים אלו", כותב חנין.

 

בעבר הבהיר שגיא כי נושא הקמת הקרן הייעודית אמור לפתור בעיות מימון רבות הקשורות לטיפול בשטחים הפתוחים שמחוץ לערים, ולשמירה על המגוון הביולוגי בישראל. לדברי שגיא, המפנה הגדול הוא לא רק במיליוני השקלים בשנה שיוקצו לנושא, אלא בעובדה שלראשונה מקור הכספים יבוא מהכנסות המדינה מפיתוח הקרקע - כלומר, תקציב קבוע שאינו מצריך את אישור האוצר בכל פעם מחדש. 

 

ממשרד השיכון נמסר בתגובה: לצערנו הקמת הקרן לשמירה על שטחים פתוחים הינה חלק מהקמת הרשות למקרקעין, אשר טרם הושלמה הקמתה עקב הימשכות המו"מ בין משרד האוצר, ההסתדרות ונציגי העובדים, לצורך החתימה על הסכם קיבוצי (המהווה תנאי הכרחי להקמת הרשות). בנוסף, בכל מקרה, טרם הוחלט מיהם בעלי התפקידים אשר צריכים לשבת בהנהלת הקרן. כמו כן, במסגרת דיוני התקציב מול משרד האוצר, שר הבינוי והשיכון מעוניין בהקמת קרן נוספת לטובת פרויקטים והסרת חסמים למגורים לזוגות צעירים שתהווה 5 אחוזים מהכנסות המינהל".
 
Comments