המדינה בודקת חלופות לכריית חול בדיונת סמר בדרום הערבה

נשלח 3 במאי 2011, 4:54 על ידי Sustainability Org

מאבק תושבי הערבה השתלם


התפתחות חדשה במאבק המתמשך של תושבי הערבה הדרומית להצלת דיונת החול של סמר, הדיונה האחרונה ששרדה באזור. עד לימים האחרונים נראה היה שדבר לא ימנע את כריית החול שאושרה במקום כדי לנצל אותו להפקת חומרי בנייה. אולם, בפגישה שנערכה בשבוע שעבר בין נציגי משרדי התשתיות והגנת הסביבה, הודיעו גורמים מקצועיים במשרד התשתיות שבכוונתם לבדוק חלופה אחרת של ניצול חול באזור.

משרד התשתיות מתכוון לבדוק שטחים בחולות סמר שבהם כבר בוצעה בעבר כרייה. אחת האפשרויות שייבדקו היא ניצול חול משכבות קרקע עמוקות יותר בשטחים אלו ובכך להימנע מכריית שטחי הדיונות שנותרו בלתי פגועים. ייתכן שיתברר שיהיה צורך לבצע כרייה בחלק מהדיונה, וזו פשרה שהמתנגדים לכרייה אינם אוהבים, אבל היא תציל לפחות חלק מהחולות שעדיין נותרו במקום.

במקביל מנסה המשרד להגנת הסביבה לקדם חלופה נוספת והיא שימוש בחומרים שנכרו בעבר במכרות תמנע הסמוכים ונותרו באזור. המשרד להגנת הסביבה סייע במימון בדיקת חומרים אלו, שנעשתה על ידי היחידה הסביבתית של מועצה אזורית אילת-אילות. בדיקה זו הראתה שחומרים אלו יכולים להתאים לשימוש לבנייה ותחליף לכריית חולות סמר, המיועדים בעיקר לצורכי הבנייה של העיר אילת.

לדברי ד"ר אורי שיינס מאוניברסיטת חיפה, המיקום המיוחד של חולות סמר והבידוד שלהם משאר חולות הערבה הפכו אותם לבית גידול ייחודי של צומח וחי, שנחקר רק בשנים האחרונות. חולות סמר זכו לפרסום עולמי בעיתונות המדעית, לאחר שחוקרים עמם נמנה שיינס גילו בחולות מין של עכביש שלא היה מוכר למדענים.

תושבים בדרום הערבה, המסתייעים בארגונים הסביבתיים "אדם טבע ודין" ומגמה ירוקה, מנהלים מאבק מתמשך להצלת חולות סמר. בשבוע שעבר נערך על ידי סטודנטים מארגון מגמה ירוקה מיצג מחאה בחולות, נגד הכוונה לבצע בהם כרייה. לפני כמה שבועות הודיע נציג חברת בן ארי, שזכתה במכרז לכריית החול, שהחברה מוכנה לוותר על הפרויקט אם יוחזר לה הכסף ששולם למינהל מקרקעי ישראל במסגרת ההסכם לזכייה במכרז. אולם עד עתה לא נמצא פתרון שיאפשר לבטל את המכרז.

במשרד להגנת הסביבה שוקלים מהלך נוסף להצלת חולות סמר והוא הגשת הצעת החלטה לממשלה שתביא לכך שיוחלט לשמר את המקום. החלטה כזו עשויה להביא לפעולות הנדרשות ממינהל מקרקעי ישראל לביטול את הכרייה באזור. מדובר במהלך דומה לזה שנעשה במקרה של חוף פלמחים, ובו הביאה החלטת ממשלה לביטול תוכנית להקמת כפר נופש על שטח שבו כבר זכתה חברה פרטית במכרז של מינהל מקרקעי ישראל.
 

כתבות קשורות:
Comments