המדינה מסרבת לאתר חלופי להקמת מלון בבקעת תמנע

נשלח 6 בדצמ׳ 2011, 5:33 על ידי Sustainability Org

לקראת דיון מכריע בעתיד עמק ססגון שבערבה, גיבש משרד התיירות חוות דעת הטוענת כי השטחים החלופיים בתמנע שהוצעו עבור הפרויקט יביאו לעיכובו ולייקורו

מאת צפריר רינת, 6/12/2011
 

מחריף המאבק בין הגופים הירוקים למשרד התיירות על עתידה של התוכנית להקמת מלון בעמק ססגון שבערבה. לקראת דיון מכריע בעתיד התוכנית שיתקיים בשבוע הבא בוועדה לתכנון ובנייה של מחוז הדרום, גיבש משרד התיירות חוות דעת הפוסלת חלופות אחרות באזור שהוצעו להקמת הפרויקט. הארגונים הסביבתיים דוחים חוות דעת זו ואומרים שהיא לוקחת בחשבון בעיקר את טובת היזם ולא את טובת הסביבה. לפני שבועיים הודיעה גם רשות הטבע והגנים שהיא מתנגדת להקמת המלון במיקום הנוכחי.

עמק ססגון שוכן בין נוף מדברי מרהיב והרי חול, סמוך לפארק תמנע. חברת התיירות אגרא יזמה תוכנית להקים במקום מלון ל"תיירות מדברית" שאמור להשתלב לדבריה בנוף, ובו 400 חדרים. ארגוני הסביבה טוענים כי הקמת המלון תפגע בנוף הייחודי באזור ובעקבות מאבקם הוחלט שחברת יועצי התכנון אתוס תבדוק את התוכנית. החברה המליצה לבחון חלופות אחרות להקמת המלון, ובהן שטח הנמצא סמוך לכניסה לפארק תמנע, ושטח נוסף ליד יישובי האזור. ועדת התכנון של מחוז הדרום אמורה להחליט אם היא מקבלת את ההמלצות הללו או מאשרת את התוכנית המקורית.

לקראת הדיון הכין משרד התיירות מסמך מפורט ובו הוא טוען שהחלופות שהוצעו על ידי חברת אתוס אינן מתאימות. בין הנימוקים שהובאו נכתב כי השטח המוצע נעדר עניין תיירותי וכי תנאי השטח הקיימים בו יביאו לייקור הפרויקט. כמו כן, נדרש לבצע שינויים רבים בתוכנית, ובכך לדחות לפרק זמן ארוך את ביצועה.

לטענת משרד התיירות יש לאשר את התוכנית המקורית בעמק ססגון משום שהיא התוכנית הזמינה ביותר. לקריטריון הזמינות מייחסים חשיבות מכרעת בענף המלונאות. המשרד הוסיף שביטול התוכנית המקורית תביא לדחיית יזם מלונאי מוכר בעל יכולת ביצוע גבוהה. לטענתם, היא גורמת לפגיעה באמינות המערכת התכנונית שכבר אישרה בעבר את חלופת עמק ססגון ולכך יהיו השלכות על יזמים נוספים בענף שיירתעו מקידום תוכניות.

ארגוני הסביבה "אדם טבע ודין" והחברה להגנת הטבע, וכן עמותת "תושבים בערבה" הפועלת נגד התוכנית, דוחים את טענות משרד התיירות. הם אומרים כי המשרד הוא אינו גורם מקצועי ונטול פניות, אלא מי שדאג להשיג תמיכה כספית משמעותית לפרויקט. לטענתם, ועדת תכנון לא אמורה לקחת בחשבון שיקולים כמו ההשפעה שתהיה להחלטתה על היזם אלא רק שיקולים תכנוניים.

הארגונים הסביבתיים מאשימים את משרד התיירות שלא הציג תמונה מלאה ומדויקת לגבי החלופות האחרות שהוצעו להקמת המלון של חברת אגרא. כך למשל, הם מציינים שהמשרד דוחה חלק מהחלופות בטענה שעבודות הפיתוח שיתבצעו בהן ייקרו את הפרויקט אך הוא לא נותן שום נתונים או חוות דעת מקצועיות המבססות את ההערכות האלה. הם סבורים כי החלופות ניתנות ליישום וחלקן משקיפות אל נוף מרשים ביותר, וכי אפשר לבצע בהם מהלכים תכנוניים שיאפשרו את הקמת הפרויקט.

"הבחירה בחלופת עמק ססגון אינה סבירה לדעתנו", מציינים הארגונים הסביבתיים בחוות דעת נגדית שהכינו. "מדובר בשטח השמור ביותר שנותר בבקעת תמנע ועל פי כל עיקרון של פיתוח בר קיימא, אין כל היגיון לפגוע בו. בהחלט ניתן היה לצפות שבמסמך מטעם משרד התיירות תהיה התייחסות גם לתועלת התיירותית שבשימור עמק ססגון במצבו הטבעי".

לכתבה בהארץ


כתבות קשורות:

למרות ההתנגדות: משרד התיירות בעד מלון בעמק ססגון

דוח: אין לבנות מלון בעמק ססגון

דו"ח משרד הפנים: לא לבנייה בעמק ססגון

עמק ססגון - ימי הכרעה

תקדים ססגון: המדינה שילמה, הסביבה תישמר

דו"ח: "יש למנוע הקמתם של מלונות בעמק ססגון"

יזם המלון בתמנע: "המדבר לא שייך רק לקיבוצניקים"

 
Comments