המדינה אישרה: שביל מסביב לכנרת

פורסם: 24 בפבר׳ 2010, 6:16 על ידי: Sustainability Org
שביל "סובב כנרת" - יוזמה של החברה להגנת הטבע שמתקדמת באיטיות כבר שבע שנים - קיבלה לראשונה מעמד רשמי. היא נכללה בתוכנית המתאר של העיר טבריה וכעת ניתן יהיה לממש אותה ביתר קלות. המטרה: שביל חופשי מחסימות וגדרות סביב הימה; אבל הדרך להשלמת הפרויקט עוד ארוכה
יעל דראל

כבר שבע שנים שהחברה להגנת הטבע דוחפת להכשרה של פרויקט שביל "סובב כנרת" - שביל נטול גדרות וחסימות סביב הימה הגלילית. אלא שבהעדר הכרה רשמית של המדינה הפרויקט התקדם בעצלתיים.

 

מתוך תוכנית להכשרה של 60 ק"מ של שביל הוכשרה בינתיים - במימון ממשלתי - רק טיילת של כחמישה ק"מ בין גשר אריק לכפר נחום.

 

היום (ד') קיבלה התוכנית דחיפה משמעותית: הוועדה לשמירה על הסביבה החופית (ולחו"ף) אישרה את תוכנית המתאר של טבריה ובתוכה את הסעיף הנוגע לפרויקט שביל "סובב כנרת". בכך הכירה המדינה לראשונה בחשיבותו של השביל ובתרומתו למעבר החופשי של הציבור באזור. כעת יהיה קל יותר לקדם את היוזמה במוסדות התיכנון ולגייס את המימון הדרוש לה.
 

את השביל יזמה החברה להגנת הטבע כבר בשנת 2003, אך כאמור עד כה נסלל רק קטע קצר בלבד. ההישג המשמעותי יותר של הפרויקט בינתיים הוא העובדה שעשרות גדרות וחסימות שמנעו את המעבר החופשי לאורך חופי הכנרת הוסרו.

 

כך למשל, הגדרות משני צידיו של כפר הנופש במפרץ אמנון הוסרו; תחום חופי הרחצה של המועצה האזורית גולן הוסדר וסומן, ובמעברים בקטע השביל בין קיבוץ האון לקיבוץ מעגן הוסרו גדרות וחסימות שמנעו מהציבור לעבור במקום.

 

את תוכנית המתאר של טבריה יזמה העירייה, מנהל מקרקעי ישראל ושלושה משרדי ממשלה. המטרה העיקרית של התוכנית היא לבסס את העיר כמרכז תיירותי ולחזקה מבחינה כלכלית וחברתית.

 

מלבד אישור שביל "סובב כנרת" כוללת תוכנית המתאר יתרונות סביבתיים נוספים והיא צפויה לשפר תחומים רבים ומגוונים. כך למשל פינוי אתרי פסולת פיראטיים, חיזוק והגדלה של שטחים ירוקים בעיר ומניעת זיהום הנחל בוואדי רקת.  

 

"המציאות הנוכחית היא שלחלקים ניכרים מהכנרת נחסמה הגישה, מאחר ולאורך חופיה הוקמו גדרות המגיעות לעיתים ממש עד קו המים, בתחום האסור לבנייה. הן מונעות כל מעבר חופשי לאורך קו החוף. במקרים רבים השתלטו גורמים שונים על שטחי חוף ונכסו אותם לעצמם... אנחנו מקווים כי נעשה היום צעד חשוב ורציני לקראת מציאות בה כל חופי האגם יהיו פתוחים וחופשיים לטובת ציבור המטיילים, הנופשים ואוהבי הטבע", אמרו בחברה להגנת הטבע.

 

לכתבה באתר ynet

Comments