האם העכביש הנדיר מחולות סמר יציל אותם מידי הקבלנים?

נשלח 26 במרץ 2011, 14:07 על ידי Sustainability Org

האם כל הטבע המיוחד שקול למעט חול שיופק מחולות סמר? האם באמת ובתמים אין ברירה אלא להכחיד בעלי חיים נדירים לטובת הבנייה? ד"ר אורי שיינס פונה ליו"ר ועדת התכנון של מחוז דרום

אביב לביא | 25/3/2011 10:46
תגיות: חולות סמר

הקרב על חולות סמר הוא אחד הפצעים הפתוחים של התנועה הסביבתית בשנים האחרונות. לפי התוכניות של מינהל מקרקעי ישראל, הדיונה הנדירה שנמצאת בדרום הערבה אמורה להפוך לאתר כרייה, ומהחול שיופק שם ייבנו בניינים באילת. ארגוני הסביבה ותושבי האזור הציעו חלופות, אבל לפני כחודשיים קבעו שופטי בית המשפט העליון שאין מניעה משפטית להתחיל בעבודות.

לחולות סמר יש בעיה של יחסי ציבור. קשה לשווק דיונה, מרהיבה וייחודית ככל שתהיה, שנמצאת כה רחוק מהעין ומהלב. כשממול ניצבים (לכאורה) מחירי הדירות באילת, למערכת האקולוגית החד פעמית, למכרסמים ולזוחלים הנדירים אין סיכוי.

צילום: יעל אולק, באדיבות אוניברסיטת חיפה
סרבלוס אראבנזיס צילום: יעל אולק, באדיבות אוניברסיטת חיפה

השופטים אמנם דחו את העתירה של "אדם, טבע ודין", אבל השאירו לוועדה המחוזית פתח לחזור בה ולשלוח את המינהל להביא חול ממקום אחר. ד"ר אורי שיינס, מראשי "התנועה הירוקה", קפץ על ההזדמנות ושיגר מכתב ליו"ר ועדת התכנון של מחוז דרום, אבי הלר. שיינס, שמאחוריו מאות שעות מחקר בדיונה, ניסה להפיח חיים בצמד המילים המרוחק "חולות סמר". אותי הוא ריגש. וכך, בקיצורים הכרחיים, כתב:

"מר הלר שלום,

"חולות סמר הם שריד אחרון לגוש חולות שהיה גדול פי שלושה מהקיים. לאחרונה נמצא שאוכלוסיית המכרסמים בחולות סמר היא בעלת מאפיינים גנטיים ייחודיים. ההכרה בחשיבות של החולות זכתה גם לפרסום עולמי. למעלה מאלף כתבות יצאו בעולם על העכביש המיוחד שהתגלה בחולות. תגלית העכביש Cerbalus aravensisזכתה להיות אחת ממאה התגליות החשובות בעולם בשנת 2010 בעיתון היוקרתי Discover. המדהים בחולות סמר הוא שמדובר במדבר קיצוני עם תנאים קשים במיוחד אך עם עושר ביולוגי מפתיע. התופעה בוודאי עוד תמשוך אליה חוקרים רבים, במידה שיישאר מה לחקור.

"מר הלר, אני מבקש ממך לשקול האם כל הטבע המיוחד הזה שהתברכנו בו שקול למעט חול שיופק מחולות סמר? האם באמת ובתמים

אין ברירה אלא להכחיד בעלי חיים נדירים לטובת הבנייה?".

עד כאן שיינס. תשובה, לפי שעה, הוא לא קיבל, וגם מכתב דומה שהועבר לשר השיכון, אריאל אטיאס, טרם נענה. יש מדינות שכשבשטחן נחשפת אחת ממאה התגליות המדעיות החשובות של השנה, הן ממהרות להתגאות בה ולשמור עליה מכל משמר, ויש מדינות שעולות על התגלית עם דחפורים. איזו מדינה רוצה ישראל להיות?

לכתבה באתר nrg

כתבות קשורות:
בג"ץ נתן אור ירוק לבולדוזרים בחולות סמר
בג"ץ עצר את הכרייה בחולות סמר בערבה
ביהמ"ש אמר את דברו: גזר דין מוות לחיות בסמר
אור ירוק לכרייה בדיונה האחרונה בערבה
Comments