המחיר להרס הסביבה: 4.5 טריליון דולר בשנה

פורסם: 21 באוק׳ 2010, 4:18 על ידי: Sustainability Org

לראשונה הוצג מדד האומד את הנזק הסביבתי בעלות כספית. דיג אסור, חקלאות פראית ועוד פעולות הרסניות תוצרת האדם עולים לנו מעל לארבעה טריליון דולר בשנה. יותר מתקציב ישראל מאז הקמתה

אלכס דורון | 20/10/2010 16:39

לראשונה בהיסטוריה קבעו מומחים תג מחיר לממדי ההרס הסביבתי והפגיעה בטבע שהאדם יוצר. שני צוותים שפעלו בנפרד עבור גופים של או"ם העריכו במונחים כספיים כמה יקר לעולם ההרס הסביבתי. דוח אחד שעליו שקדו במשך שנתיים קבע כי ב-2008 – שנה שנבחרה כמייצגת – ההרס לטבע שגרם האדם בפעילויותיו השונות הסתכם ב-4.5 טריליון דולר. סכום השווה לכל מה שכלכלות בריטניה ואיטליה גם יחד מייצרות בשנה אחת ופי 3.5 מהגרעון בתקציב ארצות הברית לשנה הנוכחית. דוח מחמיר עוד יותר, של צוות אחר, קבע כי תג המחיר הוא גבוה יותר ועומד על כ- 6.6 טריליון דולר - 11% מכלל התוצר של כל כלכלות העולם.

פלמינגו במצוקה. גם האדם על הכוונת
פלמינגו במצוקה. גם האדם על הכוונת צילום: איי-פי

מאחר שמדובר בטריליוני דולרים, סכומים בלתי נתפסים שאיש בעולם לא זכה להחזיק בידיו, ננסה להסביר זאת אחרת: תקציב מדינת ישראל לשנים 2010-2009, בערכים דולאריים הוא כ-180 מיליארד דולר. כלומר, ממדי ההרס על פי הדוח המחמיר גדולים פי למעלה מ-70 מתקציב המדינה לשנה אחת. למעשה, הרס הטבע והסביבה העולמיים במשך 12 חודש בלבד שקולים להרבה יותר מכל תקציבי ישראל במשך כל 62 שנותיה.

הגם שמדובר בהערכות, עורכי הדוחות מתכוונים להציגן השבוע בכנס מטעם או"ם שהחל ביפן ומיועד לפתור את המשבר בנושאי הטבע בעולם. כמו כן יוצגו הדוחות גם בוועידת האקלים שתהיה בקנקון, מכסיקו בסוף נובמבר,בה מקווים היוזמים להשיג הסכמות והצלחות שלא הושגו בוועידה הקודמת שהייתה בקופנהגן בסוף 2009. בוועידה ביפן פורסמה אזהרה של גורמי שימור הטבע וחיות הבר כי על העולם יהיה לפתור בתוך עשר שנים בלבד את "בעיית אבדני הטבע" ואם לא כן המצב יפגע קשה בלא מעט עמים ואוכלוסיות אנוש ברחבי תבל.


סכנה גם לכלכלה העולמית

"הנתונים מצביעים עד כמה הרס משאבי הטבע ונזקי הסביבה – כולם מעשי ידי אדם וכתוצאה מפעילויותיו – הם בעלי השלכות שיש בהן כדי לסכן את הכלכלה העולמית. הרס הסביבה המתרחש לנגד עינינו הוא ענק על פי כל קנה מידה", נכתב באחד הדוחות. המומחים הצביעו על כמה דוגמאות הממחישות את תמונת המצב. עקב פגיעה במשאבי טבע בסין, למשל, מגדלי פירות נשירים כמו תפוחי עץ נאלצים לשלם לבני אדם כדי שישמשו מאביקים. זאת מאחר שהדבורים, שנעלמו עקב הפגיעה בסביבה לא עושות עוד את תפקידן המסורתי.

זאת ועוד, מינים שונים של בעלי חיים נעלמים-נכחדים בקצב גדול פי 1,000 מהקצב הטבעי. בתוך עשורים מעטים בלבד 20% משוניות האלמוגים בעולם נהרסו ועוד 20% מהן תחת איום כבד של היעלמות. מדי שנה, שטחי יער טרופי השווים בממדיהם לכל שטחה של בריטניה  נכרתים. דיג פרוע ברחבי תבל מחסל מינים רבים בימים. חקלאות אינטנסיבית פראית גורמת להרס קרקעות ומנגד רואים בכל העולם פלישות של בעלי חיים זרים שפוגעים באוכלוסיות חי מקומיות. זה כולל לא רק ציפורים, או יצורים ימיים שונים, אלא גם חרקים.

לכתבה באתר nrg

Comments