הממשלה אישרה בנייה בחוף אלמוג

נשלח 14 בפבר׳ 2011, 3:42 על ידי Sustainability Org
המאבק נגד המלון בחוף אלמוג באילת הוכרע: הממשלה דחתה את הערר שהגיש השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן ואישרה תוספת של 6 קומות ושטחי מסחר בסמוך לשונית האלמוגים. עם זאת, בלחץ השר הוחלט לחייב את הבנייה בתקן ירוק
יעל דראל, 13/2/2011

המאבק נגמר: חרף ההתנגדות הסביבתית הוחלט כי המבנה הנטוש בחוף אלמוג באילת - הממוקם כ-150 מטרים משונית האלמוגים - יורחב למלון בן 8 קומות עם שטחי מסחר. 

 

את ההחלטה הסופית בנושא קיבלה היום (א') ועדת השרים לענייני פנים ושירותים, שדנה בערר שהגיש בנושא השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן. עם זאת, הוועדה החליטה כי הבנייה במקום תחויב בתקני בנייה ירוקה, הכוללים חיסכון באנרגיה ובמים, על מנת לצמצם ככל הניתן את הפגיעה בסביבה.

 

את הערר הגיש השר ארדן כבר לפני כשנה, כשהתוכנית אושרה בפעם הראשונה על ידי הוועדה. עם זאת, בדיון שהתקיים היום, זכה ארדן לתמיכה רק מצד השר בני בגין. תוכנית זו, זכתה בעבר להתנגדות נרחבת גם מצד ארגוני הסביבה, בהם החברה להגנת הטבע.


יורחב. המבנה הנטוש כיום בחוף אלמוג (צילום: החברה להגנת הטבע)

 

על פי ההחלטה שאושרה, המלון יוקם על מבנה של מרכז מסחרי נטוש הממוקם מול המצפה התת ימי באילת ובצמוד למלון אורכידיאה. התוכנית משנה את ייעוד הקרקע משטח לתיירות לשטח המיועד למלונאות ומסחר, ומעניקה ליזם תוספת זכויות בנייה.

 

"להשאיר את החוף טבעי"

המשמעות: למבנה הנטוש, הנמוך יחסית, יתווספו עוד שש קומות והוא יהפוך למלון הכולל 160 חדרים עם שטחי מסחר בהיקף של 2,500 מ"ר.

 

בערר שהגיש ארדן נכתב כי "אזור החוף הדרומי נותר אחד האזורים הבודדים בסביבת אילת בו שטחים פתוחים ורצף הר-חוף-ים אשר כה מאפיין את העיר".


 

עוד נכתב כי "למרות המבנה הקיים כבר כיום בן שתי הקומות, הרחבתו והגבהתו של המבנה במרחק כה קרוב לים - פוגעת באופן בלתי סביר בנוף הפתוח של הרי אילת, ומחריפה בצורה קיצונית את הסכנה הנשקפת לשוניות האלמוגים".

 

בערר הודגש כי הרחבת המלון משמעותה הטלת עומס נוסף של תשתיות ותחבורה על האזור הרגיש וכי יש להשאיר את כל אזור החוף הדרומי כשטח פתוח.

 

שר התיירות, סטס מיסז'ניקוב, שתמך בתוכנית אמר בתגובה כי: "החלטת הוועדה נתנה את דעתה על הנסיונות החוזרים והנשנים של המשרד להגנת הסביבה למנוע יוזמות תיירותיות בכל מקום בארץ. מדיניות משרד התיירות בבניית בתי המלון מבוססת על עקרונות ברי קיימא".

 

מיסז'ניקוב הוסיף כי "החלטת הוועדה מהווה תמריץ ליזמים שרוצים להשקיע בישראל, תמריץ לעיר אילת ותמריץ לרווחתם של אזרחי ישראל - שרוצים גם לנפוש בים האדום וגם להנות מהנוף". 


לכתבה באתר ynet


כתבות קשורות:
"מלונות וטיילת חדשים באילת יפגעו באלמוגים"
מאיימים על החוף: בונים על הים
דו"ח: הנדל"ן משתלט על הטבע בישראל
Comments