הממשלה אישרה: כל חיות הבר יוגדרו כמוגנות

פורסם: 25 באוק׳ 2010, 2:39 על ידי: Sustainability Org

בכך תהיה ישראל המדינה הראשונה בעולם שתאסור קיום ציד ספורטיבי. כמו כן, ייאסר פיזור רעל בשטחים פתוחים ותוגבר האכיפה

nrg מעריב | 24/10/2010 14:47

ישראל תהיה הראשונה בעולם שתאסור ציד ספורטיבי: ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום (א') תיקון להצעת החוק להגנת חיית הבר. על פי החוק החדש, כל חיות הבר יוגדרו כחיות בר מוגנות, למעט מספר מועט של מינים מזיקים. בכך יבוטל למעשה הציד הספורטיבי, המתבצע כיום באמצעות רישיונות ציד.
  
צבי. החוק ישפר ויגביר את האמצעים להגנה על חיות הבר בישראל
צבי. החוק ישפר ויגביר את האמצעים להגנה על חיות הבר בישראל צילום: פלאש 90

את הצעת החוק יזמו רשות הטבע והגנים והמשרד להגנת הסביבה. במשרד להגנת הסביבה מסבירים שהחוק ישפר ויגביר את האמצעים להגנה על חיות הבר בישראל, הסחר בהן והחזקתן, תוך קביעת מגבלות שנועדו להגן על חייהן. על פי החוק המוצע, פגיעה בחיות הבר תותר אך ורק בהיתרים למטרות מוגבלות בחוק, כגון מניעת סיכונים אקולוגיים ומניעת סכנות לאדם ולחי.

כמו כן, ייאסר פיזור רעל בשטחים פתוחים, תוגדר כעבירה על החוק הפקרתן בטבע של חיות בר וחיות בית, בנוסף החוק אוסר על סחר בפרוות של חיות בר, אלא בחריגים ספציפיים. כמו כן, יוחמרו סמכויות הענישה והקנסות בגין עבירה על סעיפי החוק יגדלו ותקופת המאסר תגיע לרף המקסימאלי בגין עבירת עוון – עד שלוש שנות מאסר.  
  
החוק הקיים להגנת חיות הבר שחוקק בשנות ה-50, לא מאפשר כיום הגנה מלאה על חיות הבר ושמירה על האוכלוסיות בבתי הגידול שלהן. "שינויים רבים התחוללו בשטחים הפתוחים, המהווים את בתי הגידול ומרחבי הקיום של חיית הבר. מינים רבים סובלים מצמצום הולך וגובר של בתי הגידול שלהם בשל לחצי פיתוח ותשתיות, בינוי ועיור, שטחי חקלאות מודרנית רווית מבנים וטכנולוגיות, ריסוסים בחומרי הדברה, הרעלות מסיביות וציד בלתי מבוקר", אומרים במשרד להגנת הסביבה.

"החוק החדש יבטיח הגנה על כל חיות הבר בישראל, יאפשר טיפול יעיל באיומים עליהן וצמצום משמעותי בציד המותר כיום", אמר השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן. לדבריו, ציד אינו לגיטימי כאשר הוא נועד להנאה הכרוכה בהרג של בעלי חיים, לרבות למטרות מאכל.

לכתבה באתר nrg
Comments