האם שמעת על המונח "מגוון ביולוגי"?

פורסם: 3 במאי 2010, 12:06 על ידי: Sustainability Org
סקר שערכה החברה להגנת הטבע לקראת כנס ירושלים לסביבה וטבע חושף כי 77 אחוז מהציבור בארץ לא שמע מעולם על המונח מגוון ביולוגי - לעומת 35 אחוז מתושבי אירופה. ולמרות שרבים לא מכירים את המושג - 62 אחוז סבורים שמצב המגוון בישראל בכי רע ומוטרדים מהפגיעה בבריאות האדם ואיכות הסביבה
ארז ארליכמן

עד כמה תושבי ישראל מודעים למצב המגוון הביולוגי בארץ? סקר שערכה החברה להגנת הטבע לקראת כנס ירושלים לסביבה וטבע שיתקיים החודש ויוקדש לנושא השמירה על המגוון הביולוגי בישראל, מגלה כי מרבית מהציבור (77 אחוז) לא שמע מעולם על המושג מגוון ביולוגי בהשוואה לסקר דומה שנערך בקרב תושבי האיחוד האירופאי (35 אחוז).

 

ד"ר אמיר פרלברג, אקולוג החברה להגנת הטבע מסביר כי המגוון ביולוגי הוא המונח המתאר את מכלול היצורים בטבע ואת התועלת שלהם לאדם. "במילים פשוטות - לכל יצור חי, החל מחיידקים ווירוסים, יש תפקיד וחלק במארג החיים, שהאדם הוא חלק ממנו".

 

מתוצאות הסקר האירופאי עולה כי 41 אחוז מהמשיבים סבורים כי מדובר בהכחדה של צמחים ובעלי חיים ו-20 אחוז השיבו כי הם סבורים שמדובר בבעלי חיים המצויים בסכנת הכחדה ורק 18 אחוז חושבים כי זהו מונח המתאר פגיעה בבתי הגידול. 

 

במהלך הסקר שהקיף 552 אנשים בישראל התגלה כי זיהום אוויר, בני האדם, התעשייה והפגיעה בסביבה הם הגורמים העיקריים לפגיעה במגוון הביולוגי. 62 אחוז מהמשיבים סבורים כי מצבו של המגוון הביולוגי בארץ נמצא בכי רע ו-46 אחוז מהמשתתפים בסקר טוענים כי לפגיעה במגוון הביולוגי היתה השפעה כלשהי עליהם.

 

מהי הסיבה החשובה בגינה כדאי לשמור על המגוון הביולוגי? נראה כי המשתתפים בסקר מוטרדים בעיקר מהפגיעה בבריאות האדם, שמירה על איכות הסביבה ודאגה לדורות הבאים.

 

לדברי פרלברג, "הטבע מספק לאדם שירותים חיוניים לקיומו, כגון איכות האוויר, איכות המים, אספקת מזון, האבקה של גידולים חקלאיים, פוריות של הקרקע, תרופות שמקורן מהטבע. ולכל אחד מאלה השפעה ישירה ועקיפה על הקיום שלנו. מכאן ברור שכל פגיעה במגוון הביולוגי היא, בסופו של דבר, פגיעה גם באדם".

 

  • כנס ירושלים לסביבה וטבע של החברה להגנת הטבע בשיתוף המשרד להגנת הסביבה, אוניברסיטת תל אביב ורשות הטבע והגנים, יוקדש השנה לנושא השמירה על המגוון הביולוגי ויתקיים ביום שני 17 למאי בבנייני האומה בירושלים

 לכתבה באתר ynet

Comments