הניצחון האדום: בנייה בגבעת הכלניות הופסקה

נשלח 13 ביוני 2011, 5:03 על ידי Sustainability Org
הפרחים המוגנים נושמים לרווחה: בעקבות התנגדות אזרחים והחברה להגנת הטבע, הוציאה המועצה המקומית מיתר צו הפסקת עבודה לבנייה ב"שכונת הכלניות" בדרום. התושבים חוששים שהנזק כבר נעשה: "העבודות פגעו והרסו את הוואדיות"
יעל דראל, 13/6/2011

עבודות להקמת שכונה חדשה במועצה המקומית מיתר, נעצרו בימים אלה מחשש לחריגה מהיתר הבנייה ולפגיעה בערכי טבע רגישים. הרקע לעצירת העבודות הוא מאבקם של תושבי האזור ופנייתה של החברה להגנת הטבע למשרד הפנים, בבקשה לבדוק את החריגות ולעצור הפגיעה בסביבה.

 

השכונה החדשה, המכונה שכונת הכלניות, מתוכננת לכלול כ-500 יחידות דיור ולהיבנות בין השאר על שלוש גבעות הסמוכות לנחל חברון. באזור זה קיימים ערכי טבע ובתי גידול חשובים, ואולם עיקר ההתנגדות לתוכנית נוגעת ל-125 יחידות הממוקמות על אחת הגבעות – שבה על פי המסורת מתקיימת מדי שנה צעדת כלניות. 


עבודות בגבעת הכלניות. "חריגה מההיתרים שניתנו"

 

תושבי מיתר טוענים כי לפני כחודשיים, גילו כי במהלך הפרויקט מבוצעות עבודות להכשרת שטחים, החורגות מההיתרים שניתנו. אין לנו התנגדות לתוכנית עצמה, אלא לאופן שבו היא מתבצעת. במקום ללכת עם הטבע היא פועלת נגדו", הסביר בשיחה עם ynet אחד מתושבי המועצה.

 

לדבריו, "מעבר לחריגה מההיתר שניתן, העבודות כבר פגעו והרסו לחלוטין את הוואדיות שתוחמות את גבעת הכלניות ונגרם נזק כבד לסביבה. הם מילאו את כל הוואדיות בעפר".

 

"העבודות חורגות מההיתרים"

לפני כחודש שיגר רכז שמירת הטבע של החברה להגנת הטבע באזור הדרום, שי טחנאי, מכתב למשרד הפנים בו הוא מתריע כי החריגה בעבודה עשויה לפגוע בשטחים ערכיים רבים. "כל פגיעה בקרום הקרקע העליון ובעורקי הניקוז הטבעיים גורמת להרס של בתי גידול של צמחים ובעלי חיים. למיטב ידיעתי, ההכשרה המתבצעת בשטח חורגת מההיתרים שהוצאו לעבודות הפיתוח במקום", כתב.


צב מת בגבעת הכלניות. "מגוון מינים של בעלי חיים"

 

בהמשך ציין טחנאי כי האזור המדובר הינו בעל רגישות סביבתית גבוהה, וכי "בגבעות הסמוכות יש עושר ומגוון מינים של בעלי חיים וצמחים, בהם ערכי טבע מוגנים. כל פגיעה נוספת בשטחו תגרום להרס המערכת האקולוגית המתקיימת במקום". 

 

לאחרונה, התערבה בנושא גם המועצה המקומית מיתר, שביצעה במקום מדידות לבדיקת החריגות. לפני כשבועיים שיגרה מהנדסת המועצה, מרים אלחדד קטן, מכתב למשרד הפנים בו היא מודיעה על הוצאת צו הפסקת עבודות באזור. 

 

בשיחה עם ynet אישר ראש המועצה המקומית מיתר, אבנר בן גרא, את הפרטים וציין, כי "אני שמח שהתושבים מגלים אכפתיות לאזור, גם אני מגלה אכפתיות לאזור. הכוונה שלי כעת היא לא רק להסתפק בעצירת העבודות, אלא לפעול לשינוי התוכנית. בכוונתי לפעול להזזת 125 המגרשים הללו – מאזור הגבעה, לאזור השכונות הדרומיות של מיתר".
 
Comments