החלטה לשימור מתגלה ככרסום בשטחי חולות החוף בחולון

פורסם: 21 במרץ 2013, 6:46 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 21 במרץ 2013, 6:46 ]

לפי התוכנית שאושרה בוועדה לתכנון ובנייה במחוז ת"א, 2,500 דונם מיועדים לבניית 13 אלף יחידות דיור. רק 1,500 דונם יוקצו לפארק

    מאת צפריר רינת, 21/3/2013

בשבוע שעבר הודיעה הוועדה לתכנון ובנייה של מחוז תל אביב על אישור תוכנית להקמת פארק באזור החולות בדרום העיר חולון. לכאורה, זו החלטה שתכליתה שימור הסביבה הייחודית בחלק זה של העיר; אבל בפועל חל כאן כרסום משמעותי נוסף בשטחי חולות החוף המועטים שנותרו בישראל, כי לפי התוכנית, שטחי חולות סמוכים לפארק וגדולים הרבה יותר ממנו, ייועדו לבנייה.


התוכנית שאושרה נועדה לפתח את עתודת הקרקע הלא בנויה האחרונה בחולון, השריד האחרון של נוף החולות שהקיף בעבר הלא רחוק את העיר מכל עבר. התוכנית משתרעת על שטח של 4,000 דונם: רובם מיועדים לבנייה של יותר מ-13 אלף יחידות דיור, יחד עם מבני מסחר ומבני ציבור.


רק 1,500 דונם הוקצו לפארק החולות, ומתוכם רק כ-400 דונם יישארו במצב הטבעי של החולות. בשאר שטח הפארק לא תהיה אמנם בנייה אבל יוקמו מתקנים לנופש ומשחקים. לא יהיו בהם שטחי חולות טבעיים.


לתוכנית זו הוגשה התנגדות של החברה להגנת הטבע. החברה טענה שלצורך שימור החולות כמערכת אקולוגית, שמתקיימים בה מיני צומח וחי ייחודיים לסביבה החולית, יש להכפיל את השטח הנוף במצבו הטבעי.

דיונות חול בחולון. צילום: אלון רון


ועדת משנה להתנגדויות של הוועדה המחוזית קיבלה עקרונית, לפני שבועיים, את טענת החברה להגנת הטבע. בהחלטתה נכתב: "אנו מחליטים להרחיב את שטח הפארק באופן שיאפשר הותרת מרחב טבעי גדול יותר לשם הבטחת קיומה וחוסנה של מערכת אקולוגית בת קיימא אשר תשמר את ערכי הטבע הקיימים בשטח". אבל הוועדה לא ציינה בכמה יגדל השטח הטבעי. נראה שמדובר בהרחבה של כ-200 דונם. הגדלת השטח התאפשרה הודות לצמצום תוכניות הבנייה.


החברה להגנת הטבע הודיעה שהיא מברכת על ההחלטה והוסיפה בהודעתה: "זהו אחד השטחים הטבעיים האחרונים במחוז תל אביב, המשמרים ערכי טבע נדירים שהם בעלי חשיבות מקומית וארצית. לשמחתנו, ועדת התכנון ועיריית חולון הכירו בחשיבות משאב זה וקבעו את גודלו באופן שיאפשר, כך אנו מקווים, את המשך קיום המערכת האקולוגית".


הגדלת שטח הפארק היא כמובן הישג סביבתי, אך לפי התוכנית שאושרה, מרבית שטחי החולות שנותרו בחולון יכוסו בשנים הקרובות בבניינים. שאר השטח יהפוך כאמור פארק עם חניונים ומתקני משחקים.


מגמה זו של כרסום בשטחי החולות נמשכת גם במקומות אחרים. מדרום לחולון נבנה בימים אלה מתקן ענק להתפלת מי ים, בלב אזור החולות. מאמצי הארגונים הסביבתיים להעתיק את המתקן לאתר אחר נכשלו. יש כוונה להקים באזור מתקן התפלה נוסף, גם הוא באזור חולות.


באזור אשדוד אושרה לאחרונה תוכנית להקמת אזור תעסוקה החודר לעומק החולות שמדרום לעיר, והחברה להגנת הטבע ופעילי סביבה בעיר מנסים להיאבק בהחלטה. בראשון לציון וחדרה יש תוכניות נרחבות לבנייה על שטחי החולות הצמודים לחופים שבתחומי ערים אלה. בחולות ניצנים לא בוטלה סופית תוכנית להקמת כפר נופש ענק.


מימוש תוכניות אלו יצמצם את שטחי חולות החוף ויותיר כמה איים חול קטנים וגוש חולות אחד גדול יותר,ליד ניצנים, שהוכרז שמורת טבע והוא מוגן היום מתוכניות בנייה. 


לכתבה בהארץ


כתבות קשורות:
Comments