כישלון לירוקים: אושרה בניית המלון בעמק ססגון

פורסם: 8 בפבר׳ 2014, 13:02 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 8 בפבר׳ 2014, 13:03 ]

חרף התנגדות עזה של ארגוני סביבה ותושבי הערבה, הוועדה לתכנון ובנייה של מחוז דרום אישרה לקדם את התוכנית בערבה. "אדם טבע ודין": המאבק יימשך

מאת צפריר רינת, 5/2/2014

הירוקים נחלו כישלון באחד המאבקים הסביבתיים החשובים שניהלו בשנים האחרונות, כאשר הוועדה לתכנון ובנייה של מחוז דרום אישרה שלשום את המשך קידום התוכנית להקמת בית מלון בעמק ססגון בדרום הערבה. בעמותת "אדם טבע ודין" אמרו כי המאבק יימשך וכי ההחלטה לא תעמוד בשום מבחן משפטי.

בפני הוועדה הוצגו חלופות מצומצמות לבית המלון בתוך עמק ססגון, שנבדקו על ידי חברת התכנון אתוס על פי הזמנת משרד הפנים. החברה המליצה לקדם את החלופה הצפונית יותר. בעבר ביקש משרד הפנים מאותה חברה לבחון חלופות מחוץ לשטח עמק ססגון, והיא קבעה שיש להעדיף חלופות אלו על פני עמק ססגון. עם זאת, בסופו של דבר קבעה ועדת התכנון שחלופות אלו אינן ישימות והורתה לבחון חלופות רק בתוך העמק עצמו.

לפי הבחינה שעשתה כעת חברת אתוס, יש עדיפות לחלופה בחלק הצפוני של עמק ססגון. חלופה זו תתפרס על שטח של 142 דונם ותכלול 241 חדרים. הדו"ח שהכינה החברה מדגיש שכל החלופות נמצאות "בשטח בלתי מופר (שלא נעשה בו פיתוח, צ"ר), שערכיו נובעים מהבראשיתיות שלו. השטח חשוף ברובו ולצמחים ובעלי החיים המעטים המסוגלים לשרוד בו יש התאמות מיוחדות לחיים במדבר הקיצוני. ההשפעה האקולוגית של פיתוח במתחם זה תתבטא ביצירת בית גידול חדש, עשיר במשאבי מזון ומים שיאפשר חדירה של בעלי חיים וצמחים שאינם נמצאים בשטח באופן טבעי".

עמק ססגון, שבו צפוי לקום המלון
עמק ססגון, שבו צפוי לקום המלון. צילום: יובל טבול

תושבים בדרום הערבה ואנשי "אדם טבע ודין" נאבקים כבר כמה שנים בתוכנית המלון, שאותה מקדמת קבוצת איגרא. בעוד שיזמי המלון טוענים שהוא ישתלב בנוף המדברי וכי בנייתו תיעשה תוך שמירה קפדנית על הסביבה, פעילי הסביבה גורסים כי מדובר באזור נוף בראשיתי, שהפיתוח והבנייה יפגעו בו קשות. בעקבות מאבק משפטי שניהלו המתנגדים לתוכנית, קבע בית המשפט המחוזי בבאר שבע כי נפלו פגמים בהליך אישור התוכנית. היא הוחזרה לדיון חוזר בוועדת התכנון, שהחליטה כאמור על בדיקת חלופות נוספות.

על פי החלטת הוועדה, יש לאמץ את החלופה שנבחרה. עוד נקבע כי היזם ימשיך בבדיקות ההשפעה הסביבתית של חלופה זו, כחלק מהליך אישור התוכנית.

בתגובה להחלטה אמר מנכ"ל עמותת אדם טבע ודין, עו"ד עמית ברכה: "ההליך שבו התקבלה ההחלטה היה כושל ועל כן ההכרעה תועבר למועצה הארצית באמצעות ערר שיוגש לה על ההחלטה שהתקבלה כעת". את כישלון הוועדה רואה ברכה בעיקר בעובדה שהיא פסלה לטענתו את החלופות שהיא עצמה הורתה לבחון. "חברי הוועדה לא מילאו את הוראות בית המשפט ולא תיקנו את טעויות העבר. המאבק רחוק מלהסתיים ואנו נמשיך להיאבק למען עמק ססגון", הוא הוסיף. אחת האפשרויות העומדות בפני הועדה היא לשוב להליך משפטי נגד ההחלטה האחרונה.

ממשרד הפנים נמסר: "ועדת התכנון החליטה לצמצם את הבנייה גם בחלופה שנמצאה מועדפת על ידי חברת אתוס".

לכתבה בהארץComments