אחרי שנה: השמירה על המגוון הביולוגי עדיין בגיבוש

נשלח 21 ביוני 2011, 9:34 על ידי Sustainability Org

במשרד להגנת הסביבה ממשיכים לעבוד על התוכנית לשמירה על החי. החברה להגנת הטבע: אם נחכה עוד אנו עלולים להיות בבעיה

nrg מעריב | 21/6/2011 12:37
תגיות: מגוון ביולוגי,שמירה על הטבע

כבר לפני יותר משנה התחייבה הממשלה לקדם תוכנית לקידום המגוון הביולוגי. היום (א') במסגרת יום איכות הסביבה בכנסת מתברר כי התוכנית עדיין אינה תוכנית פעולה. זאת במסגרת דיון של ועדת המדע של הכנסת בנושא.

העופות בעמק החולה. מי ידאג להן?
העופות בעמק החולה. מי ידאג להן? צילום: חמד אלמקת

לדברי, מנחם זלוצקי, ראש אגף שטחים פתוחים במשרד להגנת הסביבה, התוכנית של המשרד למגוון הביולוגי היא עדיין אינה תוכנית פעולה, "על זה אנחנו שוקדים היום", ציין זלוצקי. "המגמה שלנו במשרד היא לקדם את התוכנית ולהפוך אותה מתוכנית יישומית לתוכנית פעולה". נציין כי לראשונה קם במשרד אגף מגוון ביולוגי, שלא היה קיים בעבר. 

"אנחנו רחוקים מאוד ממצב של הגנה על המגוון הביולוגי, אין מספיק מחקר ופיתוח והחקיקה בתחום כמעט ואינה קיימת", ציין יו"ר הוועדה, ח"כ מאיר שטרית. שטרית קרא לממשלה לממן את מערכת הניטור הלאומית לצורך שמירה על המגוון הביולוגי. "העיסוק עם מפוחים זה יפה, אבל אנחנו צריכים להתעסק עם הדברים החשובים יותר, שיש להם השפעות על החיים של כולנו. זו בדיוק תפקידה של המדינה, להסתכל קדימה", הוסיף שטרית.

"עד שלא נפנים את העובדה ששמירה על המגוון הביולוגי זה אינטרס משותף של כולם, נהיה בבעיה", אמר בדיון אלון רוטשילד, רכז המגוון הביולוגי בחברה להגנת הטבע.  לדבריו, יש היום מספיק ידע כדי לדעת איך להתנהל ומה לעשות, ואם נחכה כמה שנים שיהיה לנו יותר ידע, נאבד בינתיים מינים רבים. פרופ' תמר דיין, מאוניברסיטת תל אביב הזהירה בדיון ש"בשנים הקרובות שליש מהעוסקים באקדמיה בתחום המגוון הביולוגי יפרשו לגמלאות, ואנחנו נאבד מידע רב וחשוב שנמצא אצלם".


לכתבה באתר nrg
Comments