השר לאיכות הסביבה גלעד ארדן מתנגד לתוכנית האצת הבנייה של נתניהו

פורסם: 10 במרץ 2011, 11:17 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 12 במרץ 2011, 9:19 ]
 10.3.2011 יעל פטר

השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, גילה היום התנגדות חריפה נגד תוכנית האצת הבנייה של ראש הממשלה בנימין נתניהו. לפי המשרד להגנת הסביבה, לתוכנית זו עלולות להיות השפעות קשות על מערכת התכנון בכלל ועל איכות הסביבה, הטבע והשטחים הפתוחים בישראל.

מהמשרד נמסר כי ישנו מלאי גדול של קרקעות מאושרות לפיתוח ברמה המתארית וכן מלאי גדול של יחידות דיור מאושרות בפועל בתכנון מפורט. לפיכך, החסמים למימוש יחידות הדיור אינם היעדר מלאי תכנוני או עיכובים במערכת התכנון, אלא עיכוב על ידי יזמים שרוצים להעלות את ערך התוכנית, צורך בהעתקת תשתיות או בביצוען, רצון של הרשות המקומית לשפר את התוכנית או קושי שיווק.

אמנם בשנים האחרונות ישנה עלייה במחירי הדירות בישראל, אך עם זאת לדברי המשרד להגנת הסביבה, "המנגנון המוצע בהצעת המחליטים אינו נותן מענה לבעיית מימוש דירות למגורים ויוביל לפגיעה בלתי סבירה בציבור ובסביבה".

היקף עתודות הקרקע המאושר למגורים בתוכניות מחוזיות בישראל עומד על 985.5 אלף דונם, הגבוה ב-100 אלף דונם מסך כל השטחים הפנויים כיום בישראל. לפי המשרד, "בכל הערים שנבדקו נמצא כי שיעור ניצול עתודות הקרקע המאושרות לפיתוח הינו מזערי, וכי אחוזים בודדים מהשטח המאושר לפיתוח מפותחים בפועל. המסקנה היא שהבעיה אינה נעוצה בהיקף עתודות הקרקע למגורים!".

"יתרה מכך, דו"ח שפירסם מנהל מקרקעי ישראל במאי 2010 הסוקר את המלאים התכנונים במדינה, מראה כי כבר היום ישנן 280 אלף יחידות דיור בהליכי תכנון מפורט, וכ-160 אלף יחידות דיור מאושרות בקרקע ציבורית שאינן ממומשות".

לכתבה בדהמרקר


השר להגנת הסביבה נגד האצת הדיור של רה"מ

"ההצעה בעייתית לתכנון ולסביבה", נכתב במסמך המציג את עמדת המשרד. החשש: בנייה ללא הגבלות בשטחים הפתוחים וסמוך לחופים

nrg מעריב | 10/3/2011 12:42
תגיות: נדל"ן, בנימין נתניהו, דיור,המשרד להגנת הסביבה
"הפתרון למימוש יחידות דיור אינו ביצירת מלאי תכנוני נוסף של קרקעות לבינוי על חשבון השטחים הפתוחים, אלא בחילוץ החסמים שזוהו על ידי ממנהל מקרקעי ישראל ותוספת כח אדם איכותי למוסדות התכנון הרלבנטיים". כך נכתב בעמדת המשרד להגנת הסביבה בנוגע לתוכנית החירום להאצת הבניה של ראש הממשלה, בנימין נתניהו.

"יש להתמקד בפתרונות רלבנטיים ומאוזנים" ברקאי וולפסון

"אנו מתנגדים בתוקף למתכונת המוצעת", ציינו אנשי המשרד במסמך. לדבריהם, ההצעה הנדונה הינה בעייתית ביותר לתכנון, לסביבה ולחברה ועלולה לספק קרקעות וזכויות בניה שאינן נדרשות ושימשיכו להיות מוחזקות על ידי יזמים. "יש להתמקד בפתרונות רלבנטיים ומאוזנים".

במשרד להגנת הסביבה מודאגים שהתוכנית תבטל רשויות תכנון ותפגע בסביבה. לטענת המשרד
ההצעה נותנת סמכות בידי ועדות הדיור הלאומיות להורות על הכנת תסקיר השפעה על הסביבה במתכונת מקוצרת, במקום תסקיר מלא, או אף להורות כי כלל אין צורך בתסקיר.

לדברי המשרד, ועדות דומות כבר הוקמו בתחילת שנות ה-90, במטרה לספק מלאי דיור לעולי חבר העמים. "הלקחים מפעולת הוועדות העלו כי הן הובילו לאישור של תוכניות בעייתיות ביותר מבחינה תכנונית וסביבתית", נכתב במסמך. אחת הדוגמאות היא שכונת עין חמד בקרבת ירושלים שבוצעה ללא פתרון תחבורתי מאושר ועד היום מחוברת לכביש ירושלים-תל אביב בכביש לא מוסדר".

חשש נוסף הוא הפגיעה בסביבה הימית. על פי הצעת ראש הממשלה, הוועדה הלאומית לדיור תחליף את הולחו"ף (הוועדה לשמירת הסביבה החופית). "בכך ניתן יהיה לקדם תכניות בניה בחופים – לרבות בניגוד למגבלות הבניה הקבועות בתמ"א 13, וזאת על ידי הרכבים בלתי מאוזנים, ללא בדיקה מקצועית של הפגיעה הסביבתית בחוף ומבלי שהציבור יוכל להתנגד להפקעת החוף מידיו".

לכתבה באתר nrg


כתבות קשורות:

בנימין נתניהו, אתה לא אריק שרון

ראשי רשויות ומומחים לתכנון ובנייה נגד תוכנית הנדל"ן של נתניהו: "תגרום הרס סביבתי ומשבר כלכלי"

השר להגנת הסביבה נגד האצת הדיור של רה"מ

Comments