התגלו מאות אלפי מיקרואורגניזמים חדשים באוקיינוסים

פורסם: 21 באפר׳ 2010, 11:49 על ידי: Sustainability Org
עודכן ב- 08:05 21/04/2010

התגלו מאות אלפי מיקרואורגניזמים חדשים באוקיינוסים. זה עשור שוקדים אלפיים מדענים על מפקד אוכלוסין תת ימי ראשון מסוגו

מאת אסף שטול-טראורינג

ים של מיקרואורגניזמים: למעלה מאלפיים מדענים מיותר מ-80 מדינות בעולם שוקדים זה עשור על מפקד אוכלוסין ראשון מסוגו של היצורים החיים באוקיינוסים. בעוד כחצי שנה יפורסמו בלונדון תוצאותיו המלאות של המיזם הבינלאומי, אך כבר כעת מפרסמים החוקרים ממצא מרתק העולה מאחד מ-14 המחקרים שמתקיימים בחסות המיזם: מגוון המיקרואורגניזמים הימיים, הם אומרים, גדול מאות מונים משהעריכו עד כה. "החוקרים פתחו דלת לעולם חדש לחלוטין", אמר לכתב העת Nature המיקרוביולוג נורמן פייס מאוניברסיטת קולורדו, שלא השתתף במחקר.

מפקד האוכלוסין התת ימי מבקש לאמוד את המגוון, הפריסה והשפע של החיים הימיים ולהסבירם. במסגרתו נערך מחקר האורגניזמים הימיים, שמתייחס ליצורים חיים שניתן לראות רק בעזרת מיקרוסקופ, המהווים 50% עד 90% מהמסה הביולוגית באוקיינוסים. בין המדענים יש המעריכים כי עשויים להיות ביליון מינים שונים של יצורים מיקרוסקופיים השורצים באוקיינוסים.

במסגרת המחקר התגלה, בין היתר, משטח רחב של מיקרואורגניזמים שמשתווה בגודלו ליוון, המתפרש על קרקעית הים בקרבת חופיה המערביים של דרום אמריקה. עוד הופתעו החוקרים לגלות כי באדמה שהועלתה מעומק של 1.6 קילומטר מתחת לקרקעית האוקיינוס בקרבת ניופאונדלנד בקנדה, שפעו חיים בזעיר אנפין.

בתחילת המפקד למיקרואורגניזמים, לפני כשבע שנים, זוהו בסך הכל 6,000 מיקרואורגניזמים ימיים שונים, והחוקרים הסיקו מכך שהם ימצאו 600 אלף מיני מיקרואורגניזמים נוספים. כיום, בעקבות בדיקות ב-1,200 אתרים ימיים ברחבי העולם, החוקרים הצליחו לזהות מאות אלפי מיקרואורגניזמים שונים, ועל פי הערכות שמרניות הם צפויים לגלות באוקיינוסים לא פחות מ-20 מיליון מיני מיקרואורגניזמים.

אלא שיש הטוענים שהערכות אלה אינן מתקרבות למגוון הביולוגי הממשי במעמקי האוקיינוסים. לדברי ראש הוועדה המייעצת של מחקר המיקרואורגניזמים הימיים, ד"ר ג'ון בארוס מאוניברסיטת וושינגטון, "המספר הכולל של מיני האורגניזמים הימיים - כולל חיידקים וארכאונים (חיידקים קדומים; אש"ט) - כנראה קרוב יותר לביליון". לדבריו, "המפקד בדק אתרים מיקרואורגניזמיים מעטים יחסית... על גופם של בעלי החיים הימיים לבדם מאות מיליוני מינים של מיקרואורגניזמים. זהו אופק אדיר לעשור הקרוב".

המדענים מעוניינים לזהות את היצורים הנחבאים בקרקעית הים ואת פריסתם ושכיחותם, בין היתר משום שיש להם תפקיד חשוב בקיום תהליכי החיים על פני כדור הארץ: מיקרואורגניזמים ימיים מפרקים את הפחמן הדו-חמצני באוקיינוס, ובכך משפיעים על הרכב האטמוספרה ועל האקלים. ואולם, רק בשנים האחרונות פותחו האמצעים הטכנולוגיים, בעיקר בתחום הריצוף הגנטי, שאפשרו את חשיפת המגוון המפתיע של החיים הימיים המיקרוסקופיים.

"המגוון האדיר והפריסה מעוררת הסקרנות של המיקרואורגניזמים במעמקי האוקיינוסים הם חלק מן המסתורין הגדול של הטבע", אמר מנהל המחקר, מיטש סוגין, "מתבקשות כאן שאלות על האבולוציה של החיים על פני כדור הארץ".
Comments