התחממות כדור הארץ תפגע בעצים המפיצים זרעיהם

נשלח 20 בינו׳ 2011, 4:04 על ידי Sustainability Org

מחקר חדש שערכו מדעני האוניברסיטה העברית, ומתפרסם בט"ו בשבט, מזהיר מהכחדת מינים רבים של עצים. בניהם, המילה, האדר והאורן. "הטבע לבדו לא יעשה את העבודה", צופים החוקרים, "האדם יאלץ לעזור לעצים". כתוצאה מכך תיפגע המערכת האקולוגית כולה

אלכס דורון | 20/1/2011 7:40
תגיות: עצים,התחממות כדור הארץ

ט"ו בשבט, החל היום (ה'), הוא המועד הנכון לשים לב למחקר חדש של מדעני האוניברסיטה העברית בירושלים שמזהיר מפני ההשלכות הצפויות למיני עצים רבים, כתוצאה מההתחממות כדור הארץ. שינויי האקלים מחייבים היערכות חדשה, בעשרות השנים הקרובות, נוכח הסכנה להכחדת מיני עצים רבים. בכלל זה מיני העצים המקומיים כמו המילה, האדר והאורן.

המחקר החדש שבוצע בידי פרופ' רן נתן, ראש המכון למדעי החיים באוניברסיטה העברית (בשיתוף תלמיד המחקר שלו ניר הורביץ), קובע כי בעקבות שינויי האקלים הצפויים בעשרות השנים הקרובות, אם האדם לא יתערב בזמן וינקטו הצעדים המתחייבים, עצים שמפיצים את זרעיהם בעזרת הרוח יתפשטו בעתיד הקרוב בקצב שאינו מתואם עם האקלים. "הטבע לבדו לא יעשה את העבודה שלו כדי לאפשר לעצים הללו לעמוד בתוצאות שינויי האקלים", מזהירים עורכי המחקר המתפרסם היום בכתב העת העת היוקרתי Ecology Letters.

שינויי האקלים מורגשים כבר עתה. הם צפויים להימשך גם ב-50 השנים הקרובות. הדבר איננו מתבטא רק באירועי מזג אוויר קיצוניים, אלא גם בעליית ריכוז הפחמן הדו חמצני באוויר ובהיחלשות מהירות הרוחות בחלקים שונים של כדור הארץ. מחקרים קודמים הצביעו על כך שעליית הפחמן הדו חמצני תגרום לעצים לייצר יותר זרעים ולהגיע לבגרות מוקדמת הרבה יותר מהרגיל מה שיגביר את קצב ההתפשטות שלהם. אבל מנגד, מתברר עתה, כי היחלשות הרוח דווקא תפגע בקצב ההתפשטות בעתיד.
צילום: רן נתן
אורן ירושלים. צפוי להיפגע צילום: רן נתן

בתי הגידול יזוזו

עד כה חשבו כי התבגרות מוקדמת תאפשר לעצים להתמודד עם השינויים הצפויים באקלים וגם עם בעיית היחלשות הרוחות. אבל, המחקר החדש סותר זאת וקובע כי הטבע לבדו לא יאפשר לעצים לעמוד בקצב ההתפשטות שיוכתב על ידי שינויי האקלים ויש לכן צורך בהתערבות של האדם. המחקר צופה, אומנם, קצב התפשטות טבעי מוגבר של מרבית מיני העצים, אבל עם זאת הוא יהיה עדיין נמוך משמעותית מהקצב הנדרש לעצים כדי לעמוד בשינויי טמפרטורות של פני השטח. לכן סבורים עורכי המחקר, כי מינים רבים ייכחדו.

צילום: אופיר אלטסטיין
אורן ירושלים. עד כה חשבו כי התבגרות מוקדמת תאפשר לעצים להתמודד צילום: אופיר אלטסטיין

"מצב זה עלול להביא להיכחדות בעתיד של אוכלוסיות ומינים שלא ישרדו את התזוזות בבתי הגידול שלהם", אומר פרופ' נתן. לדבריו, לא ימצאו מספיק תנאים נאותים לצמיחה ורבייה. הרכב היערות ישתנה ושטחם יצטמצם. "התוצרים והשירותים שיערות אלו מעניקים לאדם עלולים להיפגע. לכן מה שדרוש לבצע בשנים הבאות הן פעולות רחבות היקף של הפצה מלאכותית של זרעים, ובאופן מבוקר".

המחקר מבוסס על מודל חדשני שפיתחו החוקרים לחיזוי מגמות התפשטות של צמחייה. ייחודו בכך שהוא מאפשר לראשונה לבחון כיצד ההתחממות הגלובלית עתידה להשפיע על תהליכים אקולוגיים המכתיבים את התפשטות העצים. בעבר התחזיות התבססו על מגמות קודמות ולא לקחו בחשבון שינויים צפויים בעתיד באקלים ובסביבה – ובכך ייחודו של המחקר החדש.

צילום: רן נתן
אורן ירושלים. המחקר מבוסס על מודל חדשני שפיתחו החוקרים לחיזוי מגמות התפשטות של צמחייה צילום: רן נתן

המחקר בחן את הנושא הזה עבור כל מיני העצים שמפיצי זרעים באמצעות הרוח בעולם. החוקרים נתנו דעתם גם ל"ישראליים" מביניהם ובעיקר לשלושה המינים: מילה, אדר (מייפל) ואורן. המחקר מאפשר לחזות דפוסי התפשטות של צמחים בתנאי סביבה שונים.

עצים שזרעיהם מופצים על ידי הרוח נפוצים ביערות צפון אמריקה, אירופה ואסיה. יש לפיכך צורך במציאת חלופות למנגנון ההתפשטות הטבעי שלהם כדי למנוע את הכחדתם. "על רשויות הייעור להבין מבעוד מועד שהטבע לבדו לא יעשה את שלו", מתריעים החוקרים. "יש צורך בצעדים מבוקרים למניעת הכחדה. העצים חשובים מאד לתהליכים אקולוגיים ולתפקוד הסביבתי של היערות", הדגיש פרופ' נתן.

צילום: אופיר אלטסטיין
אורן ירושלים. יש צורך במציאת חלופות למנגנון ההתפשטות הטבעי של העצים צילום: אופיר אלטסטיין

לכתבה באתר nrg
Comments