הוגשה עתירה לביטול רישיון כריית פצלי שמן בחבל עדולם

פורסם: 21 באוג׳ 2010, 7:53 על ידי: Sustainability Org
ארגון הסביבה 'אדם טבע ודין' עתר בתחילת השבוע לבית המשפט הגבוה לצדק כדי לבטל את הרישיון שניתן לפיילוט לכריית פצלי השמן בחבל עדולם אשר בשפלת יהודה
 
21/08/2010 מרלן-אביבה גרינפטר - אפוק טיימס

 

אופניים
רוכבים בחבל עדולם – צילום: אתר groopy
ארגון "אדם טבע ודין" עתר לבית המשפט הגבוה לצדק לביטול רישיון שהעניק לפני כשנתיים משרד התשתיות לחברת IEI רישיון להפיק בחבל עדולם נפט וגז מפצלי השמן (שכבת סלע עשיר בחומר אורגני). הרישיון שניתן לחברת IEI לפני שנתיים מאפשר לחמם את הקרקע המכיל את פצלי השמן לטמפרטורות גבוהות (בין 300 ל-350 מעלות צלזיוס) לאחר החימום נפלט גז אותו שאובים כדי להפוך אותו לנפט, בינתיים במסגרת פיילוט.

בחבל עדולים נסללו שבילי אופניים, סימן לתיירות ירוקה המתפתחת באזור. במשך השנים עסקו מרבית היישובים בעיקר בחקלאות בתנאים קשים.

דלק עשיר בגפרית

חבל עדולם מכוסה ביערות נרחבים, שטחי חקלאות ושמורות טבע. החבל מיועד לתיירות כפרית ומועמד להכרזה כאתר מורשת עולמית מטעם אונסק"ו וכמתחם ביוספרי.

בעתירה מציינים את ממצאיו של ד"ר אריה ונגר, מדען האוויר של 'אדם טבע ודין'. וגנר אומר שכמות האנרגיה שתידרש בתהליך ההפקה, הם בהיקף של כ-300,000 חביות נפט ביום. בנוסף אומר ונגר שהנפט שיופק מפצלי השמן יכיל כ-6 אחוזים של גופרית, פי שלוש מדלק עתיר גופרית.

תגובת במשרד להגנת הסביבה

המשרד להגנת הסביבה מסביר בתגובה שלו ש"חוק נפט", המאפשר הקלות בחיפוש ובהפקה של מקורות נפט בישראל בא לעיתים על חשבון הסביבה. המשרד הסביר בהודעתו שהוא מעוניין להבטיח שמירה על תוואי הנוף של חבל עדולם.

המשרד מדגיש שחשוב לקיים הליך בחינה מסודר במסגרת חוק התכנון והבנייה ובכלל זה, הגשת תוכנית תסקיר השפעה על הסביבה כבר בשלב בחינת ההיתכנות ('הפיילוט') של כריית פצלי השמן.

המשרד להגנת הסביבה מבטיח לפרסם את עמדתו בנושא "לאחר איסוף הנתונים בתסקיר ובחינתם על-ידי המשרד".

דיון על הפרויקט בחבל עדולם בועדת הכנסת

בסוף חודש יוני השנה התקיימה ישיבה משותפת של ועדת הפנים והגנת הסביבה וועדת העבודה, הרווחה והבריאות לנושא סביבה ובריאות בה דנו על כריית פצלי שמן בחבל עדולם.

יו"ר הועדה ח"כ דב חנין פתח בברכה לכתב העת 'אקולוגיה וסביבה', שהיה לדעת חנין הראשון שקיים רב שיח בנושא פצלי השמן בהשתתפות יזמים, תושבים, אנשי מדע ומקצוע. חנין הסביר שהועדה עצמה כפופה לחוק הנפט ושאם כתוצאה מהדיון הזה או מדיונים אחרים בוועדה כשיובא הנושא למליאת הכנסת, יגיעו המחוקקים למסקנה שצריך לשנות את חוק הנפט, הדבר יעשה בהליך של חקיקה.

אורית סקוטלסקי, תושבת אזור עדולם, מ"מטה המאבק להצלת חבל עדולם", סיפרה כי בחבל עדולם שבו עסקו בעיקר בחקלאות יש כיום יקבי יין ולאחרונה משקיעים בו לפיתוח של תיירות אקולוגית שאינה מתיישבת עם מפעל לניצול פצלי שמן.

על השאלה שעלתה במשך הדיון האם חוק הנפט חל על מקרה של כריית פצלי השבן בחבל עדולם ענה חנין: "השאלה בסופו של דבר של פרשנות החוקים ושל החלטה מה חל ומה לא חל, מבחינת החוק, היא עניין לבתי משפט." ואכן, אדם "טבע ודין" פנו לרמה הגבוהה ביותר של הדין בישראל, לבג"ץ.

לכתבה באפוק טיימס

Comments