הירוקים נגד הליך חדש לקידוחי נפט: "חוק עוקף דמוקרטיה"

פורסם: 12 בינו׳ 2012, 8:11 על ידי: Sustainability Org

טוענים: ההליך התכנוני החדש שמקדם המשרד לאנרגיה ומים צפוי לעקוף את חוקי התכנון והבנייה; בין השאר, פיילוט לחיפושי נפט יוכל לזכות בהליכי תכנון מקוצרים, ללא אפשרות ערר, תוך עקיפת הדרישות הסביבתיות המקובלות; "כל חברה תוכל לחפש נפט מבלי להתחשב בשאלת רגישות האזור שבו היא פועלת"

יעל דראל | 12/1/2012 7:23 
תגיות: חיפוש נפט,קידוח נפט וגז,עדולם
הליך תכנוני חדש, שמקדם בימים אלה משרד האנרגיה והמים עבור פיילוטים לחיפוש נפט, צפוי לעקוף את חוקי התכנון והבנייה הקיימים - ונתקל בהתנגדות חריפה מצד ארגוני הסביבה.

מנוסח ההליך החדש שהגיע לידי nrg מעריב, עולה כי משרד האנרגיה והמים מבקש לאפשר לקידוחי הנפט ביבשה - ובראשם לחברת IEI המקדמת פיילוט להפקת פצלי שמן - לפעול ב"מסלול עוקף" ולהיות פטורים מחובות רבות הקיימות בחוק התכנון והבנייה. בין השאר פיילוט לחיפושי נפט יוכל לזכות בהליכי תכנון מקוצרים, ללא אפשרות ערר, תוך עקיפת הדרישות הסביבתיות המקובלות.

בשיחה עם nrg מעריב, מתחה עו"ד קרן הלפרן-מוסרי מ"אדם טבע ודין" ביקורת חריפה על המסלול החדש וטענה כי ההליך החדש יאפשר בקרוב לכל חברה המבקשת לחפש נפט בשטח היבשה בישראל לעשות זאת בקלות יחסית, ומבלי להתחשב בשאלת רגישות האזור שבו היא פועלת. "אין אבחנה בין אזור שאין בו ערכי טבע, לבין חוף הים או אזור רגיש", היא אומרת.

במקרה של חברת IEI וחבל עדולם, הרי שבאזור זה מנהלים ארגוני הסביבה מאבק עיקש כבר מספר שנים, בטענה כי מדובר באזור רגיש מבחינת ערכי הטבע. פרויקט פצלי השמן מתעתד להפיק נפט באמצעות חימום של תת הקרקע ל-300 מעלות, בפצלים המצויים בבטן האדמה מיליוני שנים. 
צילום: איי-אף-פי
קידוח נפט. ''אין אבחנה בין אזור שאין בו ערכי טבע, לבין חוף הים או אזור רגיש'' צילום: איי-אף-פי
"שר האנרגיה והמים נותן יד לרמיסת ערכי דמוקרטיה בסיסיים כמו זכות הציבור להישמע, זכות הערר והחובה להישען על תשתית עובדתית וסביבתית מלאה לפני קידום פעולות בעלות השפעות קשות על הסביבה", הבהירה הלפרן-מוסרי.

באדם טבע ודין הדגישו כי ההליך האלטרנטיבי שמגובש כעת מבוצע באמצעות פרצה קטנה הקיימת בחוק הנפט. חוק זה, שנחקק בשנת 1952, כולל  סעיף 47 שבאמצעותו ניתנת לשר האנרגיה והמים אפשרות עקרונית לעקוף את חוקי התכנון והבנייה.

"הפטור מאפשר עקיפה מסוכנת של כללי דמוקרטיה בסיסיים בכך שהוא קובע לוחות זמנים קצרים, אינו כולל את המשרד להגנת הסביבה בכל הנוגע לבחינת היבטים הסביבתיים, אינו מאפשר הגשת ערר ואף אינו מאפשר לחברי הוועדה לבקש דיון נוסף", מבהירים בעמותה.

במשרד האנרגיה והמים מסרו בתגובה כי "זהו הליך תכנוני סדור שיחול על הסדרת כלל קידוחי הנפט הזמניים ובכלל זה פצלי שמן, במסגרת הליך זה פעולות קבועות בשטח יתבצעו על פי חוק התכנון הבניה, לרבות הגשת תכנית מפורטת.

"ההליך נמצא כעת בהליכי עבודה במשרדי הממשלה הרלבנטיים. יש לציין כי ההליך המתגבש מהווה הליך מחמיר יותר מההליך שהיה מקובל עד כה בתחום חיפושי הנפט, מאחר והוא כולל שלב של שימוע והתנגדויות הציבור, וכן התייחסויות להיבטים סביבתיים.  הרשאות לקידוחים יובאו בפני הוועדה המחוזית הרלוונטית, וזו תוכל לדרוש מסמך סביבתי הנוגע לכל קידוח, בהתאם לשיקול דעתה".
Comments