כפי שהוכח בחג, עם ישראל מנצל כל הזדמנות כדי לצאת אל חיק הטבע

פורסם: 7 באפר׳ 2010, 13:04 על ידי: Sustainability Org

חבל שהממשלה והרשויות שאמורות לדאוג לו, פשוט בוגדות בו

אביב לביא | 6/4/2010 7:34    
המספרים דהרו בחול המועד על צג המחשב, העדכונים זרמו בקצב שהתחרה רק בזה של דיווחי התנועה: מאה אלף, 250 אלף, חצי מיליון! עם ישראל נהר בהמוניו אל חיק הטבע. בגנים הלאומיים, בשמורות הטבע, ביערות קק"ל, בפארקים, בוואדיות, בהרים ובחופים - בכל מקום יכולתם למצוא ישראלים מתאווררים ונושמים אדים אחרונים של ירוק, רגע לפני שהחום והצהוב של הקיץ ישתלט על הכל, רגע לפני שהחג נגמר וחוזרים לשגרה (אמנם רק לשבועיים - עד יום העצמאות).

המתבונן מהצד יכול לחשוב בטעות שמדובר בעם של שוחרי טבע מדופלמים. אולם האמת העירומה היא שחוויית הטבע של רבים מהישראלים מסתיימת בפינה הראשונה שנמצאת מתאימה לפריסת הציוד והתקנת עמדת המנגל. עם ישראל מעדיף לאכול את הטבע מאשר לחוות אותו.

ובכל זאת, ועל אף שהמחזה של המוני אדם שמצטופפים בחניון כורכר, מנפנפים זה אל תוך פרצופו של זה, ולועסים פיסות בשר מפוחמות נראה כמו פרשנות מקורית למדי למושג "נופש", אי אפשר להתעלם מהעובדה הבסיסית והחשובה שמלמד אותנו כל חג מחדש: הציבור הישראלי צמא למרחבים. ברגע שיש לו חצי הזדמנות, קצת חופש ומזג אוויר מזמין, הוא אורז את עצמו ואת צאצאיו וממהר להשאיר מאחור את ערי האספלט והבטון. החיים בישראל מחניקים ולוחצים, והישראלים זקוקים לקצת מרחב נשימה.
 
"תדעו שמישהו בגד בכם"

אבל ספק אם עם ישראל מודע לכך שהיכולת לקחת אוויר, להיכנס למכונית ולמצוא מפלט שקט לכמה שעות או ימים, אינה מובנת מאליה. הטבע והשטחים הפתוחים לא יישמרו עבורנו אם לא נשמור עליהם. כמו במערכות יחסים בין אנשים, את הרומן שלנו עם הטבע צריך לתחזק כל הזמן. לשמור על ערנות, להגן עליו מפני הכרישים המשחרים לטרף, מפני יזמי הנדל"ן, בוני הקניונים, המלונאים, ועוד רבים שמנופפים בדגל ה"קדמה". ומה עם סתם בילוי משפחתי בצל העצים - זו לא קדמה?

לכאורה היינו אמורים להיות רגועים: הרי יש לנו מנהיגים, והם נבחרו כדי להגן על הציבור הרחב והאינטרסים שלו מפני אלה שחושקים במעט הטבע שנותר. למעשה, הממשלה הנוכחית - שמקדמת בהתלהבות את הרפורמה המופקרת בחוק התכנון והבנייה - ורבות מהרשויות המקומיות, הן האויב המסוכן ביותר של השטחים הפתוחים והאינטרס הציבורי, ובן הברית הנאמן ביותר של בעלי ההון. בפעם הבאה שתחפשו מקום לפיקניק ותגלו שהחורשה הפכה למגדל, תדעו שמישהו בגד בכם.

זמנים כמו חול המועד, שבהם עם שלם יוצא לדרכים, ממחישים שהפגיעה ב"סביבה" היא לא סכנה מופשטת שהשלכותיה יתבטאו אי שם בעתיד המעורפל של ילדינו. הגנת הסביבה זה כאן ועכשיו, זו בין השאר ההגנה על זכותכם לבלות גם בחג הבא בחיק הטבע, חינם או במחיר שווה לכל נפש. ככל שנוקפות השנים, יהיו יותר ישראלים; זו אמת ביולוגית שכנראה אינה ניתנת לשינוי. חובתנו לדאוג שלא יהיו פחות שטחים פתוחים, וזה כבר בהחלט בידינו.

Comments