LIFE: סדרת טלויזיה של ה-BBC על דרך הטבע בערוץ 1

פורסם: 2 ביולי 2010, 8:05 על ידי: Sustainability Org

סדרת טבע מעולה מבית הבי.בי.סי תשודר החל מהערב בערוץ 1, בניסיון לקעקע את הדעות הקדומות של יצחק טסלר על הערוץ הראשון

יצחק טסלר | 1/7/2010 15:42    
אם תתנו לי חמש דקות, אוכל למנות בפניכם 100 סיבות מדוע צריך לסגור את ערוץ 1. למען האמת, את רוב הסיבות, רוב הציבור יודע ולכן אחוזי הצפייה בערוץ הראשון הם במשך רוב ימות השנה דומים למספר אצבעות כף יד אחת (של בוגר הנדסה קרבית). אבל אחת לכמה חודשים מישהו במחלקת הרכש של רוממה מחליט לסתום לי את הפה, ומייבא מחו"ל משהו שווה באמת. זה מה שקרה לפני חודשיים למשל עם סדרת המופת "אפוקליפסה"
 
ומהיום זה קורה עם LIFE – סדרת הטבע החדשה מבית BBC. הסדרה כוללת 10 פרקים שתיעדו בעלי חיים וצמחים בצורה נדירה, מרתקת, מרגשת, מדהימה ומפתיעה. כמובן שכבר יצא לי לראות בחיים כמה בעלי חיים מדהימים בסדרות טבע מעולות של נשיונל ג'יאוגרפיק וגם בסרטי וידיאו ביתיים בהם מצולמים ילדים שמתעקשים לקורא לי אבא ולבקש ממני דמי כיס.

אבל הסדרה החדשה של שתוקרן החלה מהערב היא באמת משהו מיוחד. הצילומים בוצעו בהיי-דפינישן ובעזרת שימוש במצלמות המתעדות את המתרחש בקצב אדיר של פריימים (עד 8,000 "תמונות" לשנייה).

צורת צילום זו מאפשרת הקרנה הילוך איטי באיכות גבוהה, של אירועים המתרחשים בחלקיקי שנייה. כך למשל ניתן לראות בסדרה איך זיקית לוכדת חרק בעזרת לשון ייחודית. הבעיה היא שהמהירות שבה הלשון של הזיקית נעה, היא מהירה פי 5 מטיסה של מטוס קרב (לא שבאמת השוויתי). אבל כשרואים את הפעולה הכאילו-פשוטה הזו בהילוך איטי באיכות גבוהה, זה מהפנט אותך למסך.
באדיבות הערוץ הראשון
מתוך LIFE באדיבות הערוץ הראשון

רק כדי לקבל תחושה לגבי היקף ההשקעה - הסדרה צולמה במשך ארבע שנים, על ידי עשרות צוותי צילום, ביבשה, בים וגם קצת באוויר, כדי לתעד 130 סיפורים של בעלי-חיים וגם לא מעט צמחים. לכל נושא מוקדש פרק אחד - זוחלים ודו-חיים, יונקים, דגים, בעלי כנף, חרקים, ציידים וניצודים, יצורי מעמקים, צמחים, פרימטים וכן פרק פותח על אתגרי החיים - בעלי-חיים וצמחים שמשקיעים מאמצים ייחודיים כדי לשרוד.

שני קיטורים לסיום – האחד לערוץ 1 – אם אתם רוצים שמישהו יכתוב ביקורת על סדרה, לא שולחים פרק אחד. המינימום של 2-3 פרקים ואם אתם ממש רציניים, שולחים את כל הסדרה ("יס" למשל שלחו לכתבים את כל פרקי סדרת המופת "פסיפיק", שהיה ממש אלמנטרי שאתם תקרינו, לאחר שהקרנתם בשעתו את "אחים לנשק", שגם אותה יצרו סטיבן ספילברג וטום הנקס).
  
ההערה השנייה היא לגבי הקריינות אותה מבצעת אורנה בנאי. נכון - מדובר בשחקנית מעולה, קומיקאית מחוננת ויש לה גם דיקציה טובה מאוד. אבל זה שהיא אוהבת בעלי חיים, לא מכשיר אותה לסוג המשימה הזו. לטעמי ההגשה שלה היתה קצת טכנית ובאופן אישי הייתי מעדיף מישהו שמגיש בצורה קצת ממזרית ומתחכמת, כפי שאברי גלעד הגיש בשעתו את סדרות הטבע לילדים של נשיונל ג'יאוגרפיק לפני יותר מעשור.
  
למרות הכל, בשורה התחתונה מדובר בסדרת טלוויזיה מעולה, שמתאימה גם לצפייה משפחתית (אבל לא של ילדים קטנים, כי מצולמים שם כמה בעלי חיים שאף פעם לא מספיק מוכשרים כדי לשרוד עד לסדרת הטבע הבאה).  אגב, לאחר כל פרק ישודר סרטון של 10 דקות המתעד בהרחבה את הכנתו של אחד הקטעים של אותו פרק.
  
LIFE מבית בי.בי.סי - ימי חמישי, ערוץ 1, החל מ-1 ביולי, 21:30 (לאחר מבט)
לכתבה באתר nrg

Comments