למען החרדונים תוואי הרחבת כביש 90 ישונה

פורסם: 14 בנוב׳ 2010, 21:52 על ידי: Sustainability Org

בשורה ללטאות החיות בשטח הקטן בערבה. המועצה הלאומית לדרכים הגיעה לפשרה עם קק"ל ורשות הטבע והגנים

nrg מעריב | 14/11/2010 15:52
תגיות: חרדונים,ערבה (סביבה)

המועצה הלאומית לדרכים (מע"צ) הגיעה להסכמה עם קק"ל, רשות הטבע והגנים ועיריית אילת לשימור החרדונים בערבה. הגופים הצליחו לגבש תוואי להרחבת כביש 90 שיפגע באופן מינימאלי בחי ובצומח באזור. הנהנים מההחלטה יהיו בעיקר החרדונים, בעל חיים הנמנה על משפחת הלטאות, אשר חי בערבה באיזור שכבר זכה לשם "ארץ החרדונים".
צילום: זוהר צפון, קק''ל
חרדונים בערבה. ניצלו צילום: זוהר צפון, קק''ל

שטחה של "ארץ החרדונים", נמצא בין פארק הצפרות לכביש הערבה. בקק"ל מסבירים שבמקום ניתן למצוא חרדונים רבים ביניהם גם חרדוני צב. בשטח מחילות רבות פעילות של חרדונים החופרים את מחילותיהם באדמת המדבר ובאותה הזדמנות מעבדים אותה.

התוכנית המקורית להרחבת הכביש הייתה פוגעת באופן קשה ובלתי הפיך במקום בו קיים הריכוז הגדול של אוכלוסיית החרדונים בארץ. בשבועות האחרונות ערכו ארבעת הגופים סדרת פגישות שכללה גם חוות דעת שהובילה את החברה הלאומית לדרכים להסכים ולשנות את התוכנית, על מנת לצמצם את הפגיעה בחי ובטבע.

צילום: זוהר צפון, קק''ל
אהבת החרדונים צילום: זוהר צפון, קק''ל

יו"ר קק"ל, אפי שטנצלר, הודה לחברה הלאומית לדרכים ואמר: "אני שמח שהם קיבלו את עמדתנו, למרות שהדבר יגרום להם להוצאות כספיות נוספות ואולי גם לעיכוב בביצוע התוכנית, עקב תכנון מחדש". לדבריו, התכנית החדשה מבטיחה צמצום הפגיעה בטבע כך שרוב מוחלט של המחילות והעצים לא ייפגע.

גם בחברה הלאומית לדרכים מביעים שביעות רצון. "התכנון שהצענו התקבל על ידי כלל הגורמים ונותן מענה הנדסי המאפשר את קיום אורח החיים של בעלי החיים באיזור, מבלי שהדבר יפגע בבטיחות הנוסעים בדרך". לדבריהם, החברה הלאומית לדרכים השלימה את עבודות השדרוג וההרחבה בקטע הראשון בכביש 90 (כביש הערבה) ונמצאת בעיצומן של ביצוע עבודות הרחבה בקטע נוסף של הכביש.

לכתבה באתר nrg
Comments