למרות ההתנגדות: משרד התיירות בעד מלון בעמק ססגון

נשלח 14 בנוב׳ 2011, 5:39 על ידי Sustainability Org

תסקיר סביבתי שהוגש לוועדה המחוזית דרום המליץ שלא להקים מלון בעמק ססגון, פנינת טבע בבקעת תמנע. במשרד התיירות מתעקשים על המתווה המקורי והגישו חוות דעת סותרת. החברה להגנת הטבע: חוות הדעת לא מדויקת, מלון בססגון יביא לפגיעה בלתי הפיכה

אבי גרצמן | 14/11/2011 13:40
תגיות: עמק ססגון
בניגוד לחוות דעת שהוגשה לוועדה המחוזית דרום, משרד התיירות תומך בהקמת מלון בעמק ססגון. חוות הדעת שהוגשה לפני כשנה לוועדה המחוזית דרום המליצה באופן ברור על חלופת המבואה הדרומית להקמת פרויקט המלונאות בתמנע ולא על עמק ססגון עצמו.

על פי חוות דעת שהגיע לידי nrg מעריב משרד התיירות תומך דווקא בהקמת המלון בססגון, אופציה הזוכה להתנגדות נרחבת של תושבי האזור וארגוני הסביבה, ובראשם החברה להגנת הטבע וסבב"ע (סביבה בריאה בערבה). החברה להגנת הטבע: "המסמך של משרד התיירות מפסיק בשלב מסוים להיות מסמך תיירותי והופך לחוות דעת מגמתית ולא מדויקת".
צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע
עמק ססגון. טבע בראשיתי, לא נגוע צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע
 
מלון אקולוגי?

יואב איגרא, הבעלים של מלון "הרודס" האילתי, תכנן להקים מלון ענק בעמק המדברי היפהפה, לא רחוק מעמודי שלמה, 30 קילומטר מצפון לאילת. תושבים מהערבה וארגוני הסביבה נעמדו על הרגליים האחוריות.

דרישה: לבטל מענק לפרויקט המלונאות בתמנע
תקדים ססגון: המדינה שילמה, הסביבה תישמר
מבוסס על סיפור אמיתי: הסופר הססגוני מהעמק
מצטרפת למאבק: עדי לוסטיג שומרת על עמק ססגון

במקום שבו היזם רואה "מלון אקולוגי", הם רואים דיסנילנד במדבר: 400 חדרים, אולמי כנסים, בריכות מלאכותיות, גדרות נגד בעלי חיים. עמק ססגון הוא אחת הפינות האחרונות בבקעת תמנע שנותר בגדר טבע בראשיתי, לא נגוע. זו הסיבה שאיגרא כה חשק בו; זו הסיבה לנחישות של אנשי הסביבה.

לפני כשנה פרסמה חברת התכנון והאדריכלות "אתוס" את מסקנות התסקיר הסביבתי שלה. השורה התחתונה: "תהיה זו טעות חמורה להמשיך בהליך האישור של התוכנית באתר המקורי. היא תפגע בנוף נדיר ברמה הלאומית, באזור שטרם הופר בפעילות אנושית". הדוח ממליץ להקים את המלון באתר אחר, פחות רגיש סביבתית.

רק לא דחייה

מסמך משרד התיירות - "שיקולים תיירותיים בבחינת החלופות שהוצעו במסגרת מסמך נופי-סביבתי "-  שהוגש במהלך אוקטובר השנה לוועדה המחוזית סותר את חוות הדעת של חברת אתוס. "אין ספק כי 'האתר המקורי' הוא בעל הזמינות הגבוהה ביותר למימוש הפרויקט", נכתב במסמך.

על פי חוות הדעת: "דחיית חלופת האתר המקורי אינה מהווה 'רק' דחייה של תכנית. מדובר בדחייה של יזמה שהבשילה כשמאחוריה עומד יזם מלונאי, בעל הוכחות ביצוע ברמת ודאות גבוהה". עוד נכתב כי "לחלופה המקורית יש יתרון מובהק על פני החלופות האחרות שעלו במסגרת המסמך הנופי-סביבתי מבחינה סטטוטורית, מבחינה נופית ומבחינה תיירותית".

לטענת מחברי חוות הדעת, ד"ר ירון ארגז וליאל אסרף, "מיקומו המקורי של המלון הנו על צלע הר מכרות, בשטח מופר חלקית ובמיקום נסתר בעמק שבין הר מכרות ובין גבעת ססגון ועל כן הקמת המלון באתר הנוכחי (במידה שתיעשה בזהירות הראויה), ממזערת פגיעה בערכיות הטבע, וצפויה להשתלב בו".

"חוות דעת מגמתית"

המסמך של משרד התיירות, כאמור, סותר את חוות הדעת של חברת אתוס שהוגשה בשנה שעברה לוועדה המחוזית. חוות הדעת גרסה אז כי יש לעצור את התוכנית להקמת מלון המקודמת בעמק ססגון. המסמך בדק עשר חלופות שונות להקמת מלון בתמנע על פי פרמטרים סביבתיים–נופיים.

הדוח קבע באופן חד משמעי, כי אזור המבואה הדרומית הוא האתר הראוי והמתאים ביותר מבחינה סביבתית להקמת מלון בתמנע, ולא בעמק ססגון. הדוח בחן את האתר המקורי (עמק ססגון) ועוד תשעה אתרים נוספים שהוצעו בשנים האחרונות כחלופות, בין היתר על ידי החברה להגנת הטבע, אדם טבע ודין ו-ועד הפעולה להצלת עמק ססגון.

בדוח נכתב: "זו טעות חמורה להמשיך בהליך האישור של התכנית באתר המקורי אשר תפגע בנוף נדיר ברמה הלאומית, באזור שטרם הופר על ידי פעילות אנושית, בהתעלם משמירה על עקרון צמידות הדופן ותפגע בציר הטיול הארצי להולכי רגל – שביל ישראל".

החברה להגנת הטבע, השותפה למאבק למען שמירת עמק ססגון, ביחד עם תושבי האזור וסבב"ע (סביבה בריאה בערבה), תוקפת את משרד התיירות: "המסמך של משרד התיירות מפסיק בשלב מסוים להיות מסמך תיירותי והופך לחוות דעת מגמתית ולא מדויקת".

לדבריהם, הקמת פרויקט המלונאות בעמק ססגון תגרום לפגיעה בלתי הפיכה בשטח ייחודי ורגיש ולכן יש לכוון את הפיתוח לתוך היישובים הקיימים באזור או בצמוד אליהם, תוך שמירה על רצף של שטחים פתוחים ועל עמק ססגון טבעי וללא כל פיתוח. "אנחנו מקווים כי הוועדה המחוזית תראה מול עיניה את טובת הציבור ותקבל את החלטתה למען הטבע והנוף, ולא למען היזמים", ציינו בחברה להגנת הטבע.

ללא אלטרנטיבה
ממשרד התיירות נמסר בתגובה: "משרד התיירות בחן את החלופות השונות, כאשר התפיסה המנחה אותו היתה איזון בין קריטריונים סביבתיים לבין שיקולים תיירותיים, זאת בניגוד לדוח הסביבתי, אשר בחן היבטים סביבתיים בלבד, אך התעלם מהשיקולים התיירותיים, עובדה מצערת במיוחד לנוכח אופיו של הפרויקט הנדון – אתר מלונאי.

"לאחר הבחינה המקצועית של המשרד נמצא כי מיעוטן של החלופות אינן בעלות ערכיים תיירותיים כלל והיתר לוקות בחוסר היתכנות משיקולים רבים בהם יצירת מפגע חזותי בנוף המדברי, מיקום החלופה בשמורת טבע או בתוואי נחל, גרימת נזק לסביבה, אזור המיועד לשימושים אחרים בתוכניות מתאר ועוד.

"מעבר לאי התאמתן של החלופות הרי שאם מתייחסים, מה שכאמור לא עשה הדוח הסביבתי, לשיקולים תיירותיים בהם זמינות הקרקע והפרויקט, אמינות המערכת כלפי היזם הנוכחי והמסר כלפי יזמים אל מול המערכת התכנונית בכלל, דבקות בתוכניות מתאר ועוד, הרי שהחלופה המקורית מקבלת משנה תוקף על פי כל הפרמטרים שצוינו.

"משרד התיירות רואה תמיד לנגד עיניו שילוב של פיתוח תיירות עם שמירה על הטבע והסביבה ואיזון זה, המתקיים גם בעמדת המשרד בנושא ססגון, הוא האיזון המאפשר פיתוח תיירותי כלכלי, בעל תרומה עצומה לכלכלה, לתעסוקה ולתדמית ישראל כמדינה מתקדמת ולבין שמירה על ערכי הטבע והסביבה החשובים לכולנו.
"בעת האחרונה אנו עדים לתופעה של הפרת איזונים רבים בין תיירות לסביבה כאשר תכניות שונות למלונאות בסמיכות לחוף הים (כגון פלמחים, בצת, ניצנים) מותקפות ונפסלות ללא שמוצעת אלטרנטיבה ראויה לתיירות מסוג זה.
Comments