למרות המלצת בג"ץ: ועדת השרים לחקיקה אישרה הרפורמה בתכנון

פורסם: 13 במרץ 2010, 3:32 על ידי: Sustainability Org

הביקורת החריפה של שופטי בג"ץ על תוכניתו של ראש הממשלה לא עזרה. ועדת השרים החליטה להמשיך ולקדם את השינוי בחוק. ארגוני הסביבה זועמים: "שרי הממשלה הוכיחו שאין בכוונתם לפעול לפי כללים דמוקרטיים בסיסיים"

nrg מעריב | 11/3/2010 11:17 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
יממה לאחר ששופטי בג"ץ תהו מדוע מקודמת הרפורמה בחוק התכנון הבנייה בבהילות, החליטה ועדת השרים לענייני חקיקה להמשיך ולקדם את הליכי החקיקה של תוכנית ראש הממשלה. בשבוע הבא צפויה ההחלטה הסופית של בג"ץ בנושא, ובמידה ולא תתקבל עתירת ארגוני הסביבה, הצעת החוק תעלה להצבעה גם בכנסת.
 
 
מי יאשר את תוכניות הבנייה?
מי יאשר את תוכניות הבנייה? צילום: פלאש 90

"שרי הממשלה הוכיחו שאין בכוונתם לפעול לפי כללים דמוקרטיים בסיסיים", אמרו הבוקר בארגוני הסביבה לאחר אישור הצעת החוק. לדברי אנשי החברה להגנת הטבע ואדם טבע ודין, הממשלה התעלמה היום באופן בוטה מהמסר הברור שהעביר לה בית המשפט העליון אתמול, בנוגע לצורך לדחות את המשך הדיונים ברפורמת התכנון והבנייה, עד לגיבוש עמדות כל הנוגעים בדבר והגשת הערות והשגות.

"מה קרה? מלחמה?"

"מה קרה? יש מצב חירום? פרצה מלחמה?", תהתה אתמול (ד') שופטת בג"ץ איילה פרוקצ'יה באזני נציג הפרקליטות, עו"ד ענר הלמן, שהגן על עמדת הממשלה. "הרי מדובר בהצעת חוק מורכבת ומקיפה שיש בה שינוי תפיסה בסיסי. מדוע לא לתת יותר זמן לתגובות מאירות העיניים של הגופים המעורבים בנושא כל כך קרדינאלי?". גם השופט אליקים רובינשטיין היקשה: "זה מזכיר את הדרך בה מוגש חוק ההסדרים לאישור הכנסת, כאשר פורמלית הכל נראה תקין אבל מהותית אי אפשר להגיש עליו השגות בזמן בגלל מורכבותו".

כזכור, עוד לפני דברי הביקורת אתמול, התערב בג"ץ בשבוע הבא בלוח הזמנים של הממשלה בנושא כאשר מנע ממנה ברגע האחרון לקיים בסוגיית הרפורמה המתוכננת בחוק התכנון והבנייה. זאת, לאחר שהוציא צו ארעי המורה לממשלה לא לקיים דיון בחוק החדש בפורום ממשלתי עד להחלטה אחרת.

הצו הוצא לבקשת ארגוני שישה ארגוני סביבה התוקפים את הרפורמה בחוק התכנון והבנייה אותה מוביל ראש הממשלה. בעתירתם טענו, כי הליך קידום החוק מהווה פגיעה קשה בזכותו של הציבור. ההתנהלות הבעייתית של הממשלה משקפת מראית עין בלבד של דמוקרטיה והיא בלתי סבירה באופן קיצוני

בעתירה, שהוגשה על ידי עו"ד נירית לוטן, מאדם, טבע ודין, ועו"ד חגית הלמר, מהחברה להגנת הטבע, ביקשו העותרים להורות לממשלה לא לקיים דיון בנושא הרפורמה, ולהאריך את משך הזמן שניתן להגיש בו השגות והערות לרפורמה, ל – 90 יום. זאת, לאור מורכבותו וחשיבותו של החוק החדש.

Comments