אושר: בתים במקום שמורת טבע במכתש רמון

נשלח 30 בנוב׳ 2011, 5:20 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 30 בנוב׳ 2011, 5:20 ]

8.5 דונם נגרעו משטח המיועד להיות שמורת הטבע לטובת הקמת שכונת בתים פרטיים. כך אישרה הוועדה לנושאים תכנוניים עקרוניים. בחברה להגנת הטבע זועמים: זו הקרבה של ערכי הטבע של כולם

nrg מעריב | 30/11/2011 7:04 
תגיות: מכתש רמון, פגיעה בטבע
 
למרות שמכתש רמון נחשב לגדול מסוגו בעולם, אוצר טבע המושך אליו מטיילים רבים, בקרוב יוקמו בסמוך לו יחידות דיור. הוועדה לנושאים תכנוניים עקרוניים (הוולנת"ע) אישרה אתמול (ג') את הבקשה של משרד הבינוי והשיכון לגריעת שמונה דונמים וחצי משטח המוצע להיות שמורת הטבע מכתש רמון לטובת בתים פרטיים.
בנייה במצפה רמון. על סף המכתש
בנייה במצפה רמון. על סף המכתש צילום: אריק סולטן
נציגי החברה להגנת הטבע והמשרד להגנת הסביבה היו היחידים שהצביעו נגד התוכנית. "חבל שמקריבים את ערכי הטבע והנוף של כולם למען בתים בודדים בלבד", אומרים בחברה להגנת הטבע.

בקשת משרד השיכון אושרה בניגוד להמלצה החד משמעית של מועצת גנים לאומיים ושמורות טבע. בהחלטה מיוני האחרון כתבה המעוצה שהיא "ממליצה לא לאשר את שינוי היעוד המבוקש משמורת טבע לשטח לפיתוח בהיקף של 8.5 דונם, בשל האיכות והערכיות הגבוהה של השטח בקרבה לשפת המצוק של מכתש רמון".

עוד נכתב בהמלצה כי "מכתש רמון הוא תופעת טבע בעלת חשיבות לאומית ועולמית ממדרגה ראשונה, והיישוב מצפה רמון הפך ליישוב תיירותי הודות למשאב טבע ייחודי זה... מכתש רמון הוא נכס אסטרטגי ומהווה נדבך מרכזי בנוף ארץ המכתשים... לכן המועצה ממליצה לה להקים את השכונה במקום זה אלא במקום אחר".
אוצר טבע

"מכתש רמון הוא אחד מאוצרות הטבע והנוף הייחודיים בהן התברכה ישראל. התכנית הנוכחית נמצאת על אחת מנקודות התצפית המרשימות על מכתש רמון, ולכן ראוי להרחיק משם כל בנייה עתידית ולהתייחס למצוק כשטח פתוח לטובת תושבי העיר והציבור הרחב", אומרים בחברה להגנת הטבע.

לדבריהם, את הפיתוח לשכונת המגורים ניתן להעביר לשטחים חלופיים, הנמצאים בקרבת מקום, במקום להקריב את ערכי הטבע והנוף של כולם, מהמיוחדים בישראל ובעולם, למען בתים בודדים בלבד.

המאבק נגד הקמת שכונת הבתים התחדשה באוגוסט בשנה שעברה, כאשר באופן מפתיע גילו התושבים מכרז חדש למכירת מגרשים במקום. שנתיים קודם לכן הצליחו התושבים לבלום את הקמת השכונה. כעת, כנראה, נגמר המזל וחלק נכבד מהשטח הטבעי יהפוך לשכונת מגורים.


כתבות קשורות:
Comments