מאבק התושבים הצליח: שונתה התוכנית לבנייה על רכס בעתלית

נשלח 30 ביוני 2011, 0:01 על ידי Sustainability Org
עודכן ב- 10:18 29/06/2011
הישג למאבק הסביבתי בעתלית

תושבי עתלית, והארגונים הסביבתיים שסייעו להם, רשמו אתמול הישג במאבקם נגד תוכנית בנייה שהיתה גורמת נזק קשה לרכס כורכר עשיר בערכי טבע ואתרי עתיקות. אף שהתוכנית עמדה כבר לפני אישור סופי, החליטה אתמול ועדה לתכנון ובנייה של מחוז חיפה להכניס בה שינויים המשמרים חלק גדול מהרכס.

התושבים טוענים, עם זאת, שהבנייה שאושרה תפגע בחלק מאתרי העתיקות. עוד טענו שהתוכנית מיותרת כי יש די עתודות בנייה מאושרות ביישוב עתלית.

בשנים האחרונות מנהלים תושבי עתלית, באמצעות עמותת "כחול וירוק", מאבק נגד תוכנית להקמת קרוב לאלף יחידות דיור על רכס כורכר הנמצא בלב היישוב וצופה אל המבצר הצלבני העתיק.

מדובר ברכס שיש בו מגוון עשיר של צמחים ייחודיים לרכסי כורכר, וגם אתרי עתיקות שחלקם קשור לעבר הצלבני של עתלית.

התושבים הגישו התנגדויות לתוכנית ויצאו לפעולות מחאה. אחת מדרישותיהם היתה שלא לקדם את התוכנית עד שתאושר תוכנית המתאר הכוללת של היישוב עתלית, ובה תהיה גם התייחסות לצורך בשימור הטבע באזור.

תוכנית הבנייה כבר הגיעה לשלבי אישור סופיים, ומאבק התושבים נראה אבוד. אבל בסופו של דבר החלו מינהל התכנון במשרד הפנים ומינהל מקרקעי ישראל לשקול שינויים בתוכנית, תוך שהם בודקים את התאמתה לתוכנית המתאר הכללית של היישוב.

אתמול התכנסה ועדת ההתנגדויות, הפועלת במסגרת הוועדה לתכנון ובנייה של מחוז חיפה, לדיון מכריע בתוכנית לרכס ובהתנגדויות לה. היא החליטה לצמצם את היקף הבנייה ולמקם אותה בשטחים שמחוץ לחלקו המרכזי של רכס הכורכר. אחד ממתחמי הבינוי ימוקם בשטח מחצבה ששימשה בעבר לאחסון תחמושת צבאית.

עוד נקבע, שכביש שתוכנן לעבור באזור ייסלל בחלקו במנהרה, כדי לצמצם פגיעה בסביבה.

מעמותת כחול וירוק נמסר בתגובה: "בתוכנית שהוצגה אתמול יש שיפור והיא משמרת חלק גדול מרכס הכורכר. עם זאת, אין כל היגיון בדחיסת מאות יחידות דיור בשטח המחצבה, סמוך לקו רכבת, דבר שיחשוף את התושבים למפגעי רעש, ואין היגיון בבנייה שאושרה בדרום הרכס. ליישוב עתלית יש כבר די שטחים למגורים ואת השטחים הללו היה צריך לשמור, יחד עם רכס הכורכר, לפארק שיעזור לעתלית לממש פוטנציאל תיירותי שיש לה".

מעמותת "אדם טבע ודין", שהיתה שותפה למאבק, נמסר שאין כל הצדקה להקמת השכונה שתהיה מנותקת מהיישוב וחשופה למפגעים סביבתיים. לעומת זאת ציינה חוה להב מהחברה להגנת הטבע, שיש להעריך את מינהל התכנון של משרד הפנים ומינהל מקרקעי ישראל, על השינויים שהכניסו בתוכנית. "זאת לא התוכנית הטובה ביותר, אבל לא האמנתי שניתן יהיה לעשות שינויים בהיקף כזה אחרי שהתוכנית כבר עמדה לפני אישור סופי", ציינה להב.

המשרד להגנת הסביבה לא מצליח להציל את חוף בצת

לאחר שהצליח להביא לעצירת תוכניות לבניית כפרי נופש בחופי פלמחים וניצנים, המשרד להגנת הסביבה לא מצליח בינתיים להציל מבנייה את חוף בצת, הסמוך לנהריה. אתמול אישרה ועדה מקומית לתכנון ובנייה של אזור מטה אשר את התוכנית להקים כפר נופש בחוף.

כעת תעבור התוכנית לדיון בוועדה לתכנון ובנייה במחוז צפון, שבה יש למשרד להגנת הסביבה נציג, שינסה לעצור את המהלך. הוועדה אישרה את התוכנית למרות פניית המשרד שלא לנקוט בינתיים צעד זה.

התוכנית לחוף בצת אושרה כבר בשנת 1992, ובסופו של דבר שווקו 206 דונם משטח החוף להקמת כפר נופש. במכרז לשטח זה זכו חברות מאקפל וציוני הרצל. התוכנית שאושרה אתמול מאפשרת הקמת כפר נופש של 300 חדרים במרחק 130 מטרים מהחוף. באחרונה ניהל מינהל מקרקעי ישראל מו"מ עם זוכי המכרז בניסיון לוותר על התוכנית, בין השאר באמצעות מתן קרקע חלופית. אבל צעד זה לא צלח.

לטענת המשרד להגנת הסביבה, הבנייה בחוף תגרום נזק סביבתי רחב. לכן, ובשל הזמן הרב שחלף מאז אושרה התוכנית לראשונה והשתנות מדיניות ההגנה על החופים מאז, יש לבחון מחדש את הבנייה בחוף.

ראש מועצה אזורית מטה אשר, יהודה שביט, מסר בתגובה שהוועדה המקומית לתכנון ובנייה של המטה מכבדת את עמדת המשרד להגנת הסביבה, אך כפופה לחוק התכנון והבנייה ולא מצאה סיבות תכנוניות שלא לאשר את התוכנית.
 
Comments