מחאה: חוקרים ואנשי טבע נגד אתי אלטמן

נשלח 9 ביוני 2011, 0:29 על ידי Sustainability Org
העמותה לזואולוגיה בישראל ועשרות אנשי אקדמיה, פעילי טבע וסביבה, שלחו מכתבי מחאה לשר להגנת הסביבה נגד מינויה של אתי אלטמן "מתנו לחיות לחיות", לוועדת הבחירה של המנכ"ל החדש ברשות הטבע והגנים. "חיות הבית נהנות מהגנה, זכויותיהן של חיות הבר נשכחו", הם טוענים. אלטמן משיבה מנגד כי דרוש פיתרון מערכתי לחיות הנטושות
ארז ארליכמן, 5/6/2011

החלטת השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, למנות את אתי אלטמן, דוברת אגודת "תנו לחיות לחיות", לוועדת האיתור לבחירת המנכ"ל החדש של רשות הטבע והגנים, מעוררת מחאה בקרב חוקרים, אנשי אקולוגיה, טבע וסביבה, ביניהם גם עובדי ומתנדבי גופים העוסקים בשמירת טבע.

בשבוע שעבר שלחה "העמותה לזואולוגיה בישראל" מכתב לשר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, וביקשה ממנו לשקול מחדש את מינויה של אלטמן. היום (א') נשלח מכתב מחאה נוסף לשר ארדן ובו קראו למעלה מ-50 ביולוגים, אקולוגים, אנשי אקדמיה, חוקרי בע"ח, פעילי טבע וסביבה מכל רחבי הארץ, לשקול את החלטתו, לקראת סיום תפקידו של מנכ"ל הרשות הנוכחי, אלי אמיתי. הבחירה באלטמן מעוררת מחלוקת נוכח החלטת השר להגנת הסביבה לבחון מחדש את סוגית הירי בכלבים משוטטים.

כלב משוטט טורף צבי ארצישראלי (צילום: דורון ניסים, רשות הטבע והגנים)

"חיות הבית נהנות מהגנה, זכויותיהן של חיות הבר נשכחו"

קבוצת החותמים שהגדירה עצמה כ"ביולוגים, אנשי אקדמיה ושומרי טבע מכל קצוות הקשת הפוליטית", כתבה במכתבה לשר כי "הבחירה בנציגתה של עמותה אחת, שנויה מאוד במחלוקת, כממליכת המלכים של הגוף הממלכתי היחיד האמון על שמירת הטבע בישראל היא בבחינת לתת לחתול לשמור על השמנת. זוהי החלטה רעה ומסוכנת לטבע בישראל, המבוצעת על ידי שר שעד כה זכה לשבחים כה רבים על תפקודו".

לדברי העמותה לזואולוגיה, ישנו חשש לניגוד עניינים במינוי של אלטמן לתפקיד בגוף ממלכתי. "דאגתה של הגברת אלטמן לזכויות בעלי חיים ראויה להערכה, אולם במקרים רבים היא אינה עולה בקנה אחד עם העקרונות של שמירת טבע ואף מנוגדת להם", כתבו חברי העמותה וטענו כי אין לה "לא הכשרה, לא ניסיון ולא ידע בתחומים האלה". הם קראו לשר לבחור מועמד בעל ידע, כישורים והשכלה פרטנית בנושאי אקולוגיה ושמירת טבע ושאינו נגוע באינטרסים זרים.

הטענה המרכזית של המתנגדים למינוי היא כי "עמותת "תנו לחיות לחיות" ואלטמן מקדמים מדיניות של הגנה על חיות בית. "בפועל, חלק ניכר מחיות אלו הינן כלבים וחתולי בית משוטטים ומתפראים שמעבירים מחלות וגורמים נזק רב ומתמשך למגוון הביולוגי. בשעה שחיות בית אלו נהנות מזכויות יתר, נשכחו זכויותיהן של חיות הבר בישראל".

"קשר ברור בין פלישת כלבים וחתולים להכחדת חיות בר"

לדבריהם, ישנו קשר ברור בין פלישת כלבים וחתולים למערכות אקולוגיות טבעיות לבין הירידה במגוון הביולוגי. "רק בשנים האחרונות תועדו למעלה מעשרים מקרים של הכחדת מיני יונקים, עופות וזוחלים שנגרמה בבירור על ידי חתולי בית שהתפראו ומחקרים בארץ ובעולם מראים לא צל של ספק כי חתולי בית טורפים מגוון גדול ומספר עצום של חיות, חלקן בסכנת הכחדה".

עוד הוסיפו אנשי העמותה לזואולוגיה בישראל כי "כלבים משוטטים טורפים חיות בר כגון צבאים, יעלים, יחמורים ואיילים שההגנה עליהן מצריכה מאמצים ותקציבים אדירים היורדים לטמיון...קיימת גם פגיעה משמעותית בחקלאות הבאה לידי ביטוי בטריפה של צאו ובקר...חיות בית משוטטות בעיקר כלבים ידועים כמפיצי מחלות קשות כגון כלבת המביאות לתמותת חיות בר ואנשים...מחקרים אקולוגיים רבים מראים בבירור כי ירידה במגוון הביולוגי מביאה גם לפגיעה משמעותית ביכולת של המערכות האקולוגית להתגונן מפני חדירת מינים פולשים, הפוגעים באופן ניכר בחקלאות ובכלכלה העולמית".

עשרות החותמים על מכתב המחאה הביעו חשש כי מינוי אלטמן אמור להבטיח כי "המנכ"ל הבא של רשות הטבע והגנים יפעל בניגוד לכל חוות הדעת של הדרגים המקצועיים במשרדך וברשות, ויסיג אותם מפני החלטתך – הרחומה אך המסוכנת – לאסור על הריגתם של כלבים וחתולים משוטטים מחוץ לשטחי יישובים".

חתול מסורס עם ציפור ממין סבכי שחור כיפה (צילום: שחר אלתרמן)

תנו לחיות לחיות: "העמותה נאבקת למען חיות הבר"

בעמותת "תנו לחיות לחיות" בירכו על החלטת השר וטענו מנגד כי "הנסיון של הממסד "הישן", שמבקש להתעלם מפגיעות קשות בבעלי חיים, בין אם מדובר בחיות בית ובין אם מדובר בחיות בר, לכפות את דעתו שאבד עליה הקלח על הציבור בישראל – היא דבר פסול ובלתי ראוי", אומרת יעל ארקין, מנכ"ל העמותה.

"אנשים אלו, שמתהדרים בתארים אקדמיים ומדברים גבוהה גבוהה, מנסים להציג לציבור את הבעיות כפי שהם רואים אותם בשמירה על הטבע בישראל, אך מנסים לבלבל בין אפיון הבעיות בשמירה על הטבע בישראל, לבין מציאת הפתרון. בעוד שעל הבעיה כולם מסכימים, הפתרון שהם מבקשים הוא מסוכן, הוא מאפיין משטרים אפלים ובלתי נאורים, וסופו פגיעה קשה לא רק בערכי הטבע בישראל, אלא גם בנו כחברה.

מבחינה עובדתית נזכיר, כי בניגוד לנסיונם להציג את גברת אתי אלטמן כמי שמעולם לא דאגה לחיות בר, הרי שלאורך השנים ניהלה "תנו לחיות לחיות" מאבקים רבים למען חיות בר, והטענות שמועלות בהקשר זה נובעות במקרה הטוב מבורות וחוסר ידיעה ובמקרה הרע מנסיון נפסד להשחיר את פניו של אחד האנשים שעשו בעשרות השנים האחרונות הכי הרבה בישראל למען הטבע ובעלי החיים בישראל".

חתול בית. מעורר מחלוקת (צילום: ברוך פיגנבאום)

"הנסיון להשמיד חיות בית הוא בלתי מוסרי בעליל"

בעמותה הדגישו כי "יש בעיות קשות בישראל של התרבות יתר של בעלי חיים משוטטים, לצד בעיות קשות שעד היום רשות הטבע והגנים לא הצליחה להתמודד איתן באופן ראוי ואשר כלל לא קשורות לבעיית ההתרבות של בעלי חיים משוטטים, מבקשים אותם "מלומדים" לטעון כי הריגה גורפת ומאסיבית של בעלי חיים היא שתפתור את הבעיה.

הם מבקשים בכך להסתיר מהציבור בישראל את העובדה הפשוטה שלאורך ההיסטוריה המודרנית צעדים שכאלו לעולם לא פתרו בעיות מהסוג הזה, אלא רק החמירו אותן. הפתרון לבעיות אלו הוא פתרון מערכתי, שכולל את ההבנה שאנו כחברה אנושית אחראים לבעיה, בכך שאנו משחררים לטבע את חיות הבית ונוטשים אותן, בכך שאנו כחברה לא מקצים את המשאבים הנדרשים כדי לעקר ולסרס ולמצוא בתים לחיות אלו. הנסיון להשמידן במחי יד, מעבר לכך שהוא פתרון בלתי מוסרי בעליל, גם הוכח כלא יעיל.

המינוי של אתי אלטמן נועד להציג פן נוסף וחשוב בשמירה על הטבע והסביבה ובעלי החיים בישראל...זאת לצד אנשים שמומחיותם בנושאים אחרים. לעניין שמירת המגוון הביולוגי, נזכיר שהפגיעות הקשות במגוון הביולוגי נובעות מפעולות אנושיות, כגון זיהום סביבתי, הרס שטחים פתוחים, הרעלות ועוד. הטלת האשם על כיבוד הזכויות של בעלי-חיים סובלת מבסיס רעוע ואינה במקום".

לכתבה באתר ynet

Comments