מחקר: גידולים מהונדסים גנטית משתרשים בשטחים פתוחים

פורסם: 11 באוג׳ 2010, 21:14 על ידי: Sustainability Org
עודכן ב- 08:19 11/08/2010

הצמחים עלולים ליצור הכלאה עם צמחי בר ולהפכם לחסינים למדבירים


מדענים אמריקאים גילו לראשונה בארה"ב עדויות להשתרשות גידולים חקלאיים מהונדסים גנטית בשטחים פתוחים, מחוץ לחממות מבוקרות. במסגרת מחקר שתוצאותיו הוצגו באחרונה בכינוס של האגודה האמריקאית לאקולוגיה בפיטסבורג, נבדקו מאות צמחי קנולה שנאספו לאורך כבישים החוצים את מדינת צפון דקוטה. 85% מתוך 406 צמחי קנולה שנאספו זוהו כצמחי קנולה טרנסגניים - צמחים שקיבלו גן ממין אחר כדי להעניק להם עמידות מקוטלי עשבים נפוצים.

לדברי ראש המכון למדעי הצמח באוניברסיטה העברית, פרופ' ברוך רובין, הסכנה בהתפשטות צמחים מהונדסים גנטית לשטחים פתוחים נובעת מכך שהם יכולים ליצור הכלאה עם מיני בר קרובים, ולהעביר להם תכונת עמידות מפני קוטלי עשבים. "אם העמידות לקוטלים, או תכונת עמידות לגורם אחר יעברו הלאה, אז ירססו צמחים והם לא יודברו", אומר רובין. "האיום הוא תהליך אטי ואבולוציוני שייקח שנים אבל ככל שיהיו יותר צמחים כאלה כך יהיו יותר הכלאות זרות".

על פי דיווח האגודה האמריקאית לאקולוגיה, החוקרים מאוניברסיטת נורת' דקוטה סטייט ואוניברסיטת קליפורניה סטייט, יחד עם עמיתיהם מהסוכנות האמריקאית להגנת הסביבה, בדקו שטחים לאורך 4,500 קילומטרים של כביש בצפון דקוטה. סינתיה סייגרס מאוניברסיטת ארקנסו שהשתתפה במחקר אמרה כי היא ועמיתיה גילו צמחים עם שינויים גנטיים המקנים להם עמידות כפולה מפני שני סוגים שונים של קוטלי עשבים, מה שמעיד על הכלאה בין שני צמחים טרנסגניים.

ברחבי העולם זוהו בעבר גידולים מהונדסים גנטית בשטחים פתוחים. גם בישראל, שחוקיה אוסרים על כל גידול מסחרי של צמחים מהונדסים גנטית ומאפשרים רק מספר ניסויים בתנאים מחמירים, נמצאו בעבר צמחים כאלה לצד מיני בר. פרופ' רובין מציין כי השנה מצא במקרה צמח קנולה טרנסגני בעת טיול בקיבוץ עין הנציב. "לקחתי את הזרעים ובדקתי אותם ואכן הם עמידים לאחד מקוטלי העשבים הנפוץ ביותר", אומר רובין, "שאלתי את המגדלים במקום והם אמרו שבחיים לא גידלו קנולה". שנים קודם לכן מצא חוקר ישראלי סויה טרנסגנית בצומת אשדוד.

לדברי פרופ' רובין, הבעיה היא בייבוא: "ישראל מייבאת כמויות אדירות של גרעיני קנולה, תירס, סויה, ואף אחד לא בודק אם זה טרנסגני או לא. העובדה שזה גדל בצדי דרכים בארץ מצביעה על כך שהסכנה הזו קיימת ואף אחד לא נתן עליה את הדעת. במשרד החקלאות אומרים שהדבר באחריות התמ"ת". לא ניתן היה להשיג את תגובות משרד החקלאות ומשרד התמ"ת לטענותיו של פרופ' רובין עד לסגירת הגיליון.

כאמור, החקיקה בארץ באשר לגידולים מהונדסים חמורה מאוד. על פי משרד החקלאות, "המשרד מבצע פיקוח ומעקב קפדניים על מנת לוודא שהחוק מיושם כנדרש. נכון להיום ישנם ניסויים בגידולי כותנה, תירס, אקליפטוס, עגבנייה וקנולה בכשש חלקות ניסוי".

באחרונה מינה שר החקלאות ועדה בראשות המדען הראשי של המשרד, ד"ר יובל אשדת, לבחינת המעבר לסטטוס של מדינה שמגדלת צמחים מהונדסים. הוועדה תבחן את המצב בעולם ותבדוק אם אכן יש מקום לשינוי בחקיקה.
Comments