מחקר מצא שצדפות נמצאות בסכנת הכחדה

נשלח 10 באפר׳ 2011, 0:00 על ידי Sustainability Org

שוניות הצדפות נעלמות, האם עומדים להיכחד אחד המעדנים של אוכלוסיות רבות בעולם?

08/04/2011 ג'ק פיליפס - אפוק טיימס
צדפות
צדפות על סף הכחדה. מחקר מצא ש-85 אחוז של שוניות הצדפות נעלמו ומאלה הנותרים רבים אינם מתפקדים כראוי והריבוי הטבעי שלהם נמוך ביותר – צילום: Chris 73/Wikimedia Commons
צדפות ברחבי העולם מתמעטות בגלל מחלות ובגלל איסוף יתר, לפי ממצאי מחקר שפורסם החודש ב-Bioscience .

צוות החוקרים שבראשם עמד מיכאל וו. ביק מ-The Nature Conservancy ומאוניברסיטת קליפורניה אשר בסנטה קרוס, בדק שוניות צדפות ב-144 מפרצים וב-44 אזורים אקולוגים. הצוות השווה את אוכלוסיית הרככות הנוכחית עם רישומים הסטורים וקלט נתונים.

מרבית שוניות הצדפות נעלמו מן העולם

במסמך שלהם החוקרים מדווחים ש-85 אחוז משוניות הצדפות מסביב לעולם נעלמו.

מעל 75 אחוז של הצדפות הנותרים בעולם נמצאים בחמישה אזורים באמריקה הצפונית. עם זאת החוקרים כותבים שבמפרץ מקסיקו "מצב השוניות בבתי הגידול הוא במקרה הטוב, עני ביותר".

בים וודן (Wadden Sea) שנמצא בצפון אירופה וגם באזורים אחרים "יותר מ-99 אחוז של שוניות הצדפות נעלמו כשנכחדו",נכתב במסמך. פרוש הדבר שמספר הצדפות הוא כל כך נמוך שהפרטים הבודדים אשר שרדו לא יכולים להתרבות וכנראה שהאוכלוסייה תעלם.

למנוע דייג יתר

במשך מאות שנים, צדפות נחשבו למעדן בכל רחבי העולם. איסוף יתר של צדפות בר והכנסה של מינים זרים גרמו לחיסול הנוכחי, נאמר במסמך.

הצוות המחקר של ביק מציע שיטת שימור המורה על הפסקת איסוף צדפות מהשוניות סהן אוכלוסיית הצדפות ירדה ב-10 אחוז. יחד עם זאת ניתן להמשיך באיסוף אם ניתן לאסוף את הצדפות באופן בר קיימא שאינו פוגע בסביבה, כך שהאיסוף אינו מסכן את הריבוי הטבעי.

חוץ מלהוות מאכל, הרככות יכולות גם לסנן מים. המסמך הוסיף שדרוש מאמץ כדי למפות אזורים כדי לשפר את תנאי הגידול של הצדפות.

Comments