מחר בכנסת: ניסיון אחרון להצלת דיונת סמר

נשלח 21 ביוני 2011, 6:25 על ידי Sustainability Org
עדכון אחרון - 14:21 21/06/11
מאת: צפריר רינת
מחר יעשה ניסיון נוסף ואולי אחרון להציל את דיונת החולות בדרום הערבה, סמוך לקיבוץ סמר. דיונה זו מיועדת לכרייה לצורכי הפקת חומרי גלם לענף הבנייה באזור אילת. מחר תתכנס ועדת הכלכלה לדיון מיוחד בעניין, בניסיון להפעיל לחץ נוסף על מינהל מקרקעי ישראל לוותר על התוכנית.

הדיון בוועדת הכלכלה נערך על פי בקשתו של חבר הכנסת איתן כבל, הטוען שיש לעשות מאמץ להציל את הדיונה. אף שאין לוועדה סמכות להורות למינהל מקרקעי ישראל לוותר על התוכנית, מקווים בארגונים הסביבתיים שהחלטה של הוועדה נגד התוכנית, תיצור לחץ ציבורי על ראשי המינהל. בדיון שיתקיים מחר ישתתף גם השר להגנת הסביבה גלעד ארדן שפועל כבר קרוב לשנה - בינתיים ללא הצלחה - לשכנוע ראש המינהל, ירון ביבי, שלא לבצע את הכרייה. בזמן הדיון מתכוונים פעילי ארגונים סביבתיים ואנשי התנועה הירוקה לקיים עצרת מחאה מחוץ לכנסת.

דיונת סמר התפרסמה לא רק בזכות יופיה אלא גם בזכות עושר נדיר של מיני צומח וחיות בר הנמצא בה וכבר כמעט ולא קיים יותר באזור הערבה. לפני כשנתיים אישר מינהל מקרקעי ישראל כרייה בדיונה לצורכי בנייה באזור אילת, ועד עתה כשלו כל המאמצים המשפטיים למנוע תוכנית זו. חברת בן ארי שזכתה במכרז, הודיעה באופן עקרוני שהיא מוכנה לוותר עליו אם יוחזר לה כספה. אולם, עד עתה לא הסכים מינהל מקרקעי ישראל לצעד זה והוא מוסיף לטעון שכריית החול היא החלופה הטובה ביותר לסיפוק צורכי הבנייה באזור אילת.

באחרונה נבדקו כמה חלופות לחול בסמר ובכלל זה שימוש בחומר טפל (שאריות חומר כרייה) שנותר באזור מכרות תמנע. הדבר אף נבדק על ידי היחידה הסביבתית של מועצה אזורית חבל אילות. אולם, חלופות אלו נפסלו על ידי מינהל מקרקעי ישראל. לטענת עמותת "אדם טבע ודין", באחרונה בוצעו עבודות להרחבת כביש באזור, באישור המינהל ובמהלכן נעשה שימוש באותו חומר טפל. הארגונים הסביבתיים טוענים שיש לערוך בדיקה מקיפה יותר של החלופות על מנת למנוע את הנזקים לחולות סמר - שכן ממילא יהיה צורך כבר בעתיד הקרוב בעתודות חומר גלם נוספות שיובאו מאתרים אחרים ולכן כדאי למנוע את ההרס לדיונת החול.
Comments