מהו המרחב הביוספרי בגבולות המועצה האזורית מגידו?

פורסם: 20 בספט׳ 2010, 4:53 על ידי: Sustainability Org

המרחב הביוספרי מהווה שיטת ניהול מוניציפאלית אזורית ששמה דגש על המשך התפתחות האדם בסביבתו, תוך מחויבות גדולה לשמירה על ערכי טבע ונוף ודאגה להעברתם גם לדורות הבאים. 

 
לתהליך שותפים המועצה האזורית מגידו ותושבי האזור, יחד עם קק"ל, משרדי ממשלה, החטיבה להתיישבות, יישובים, גופים כלכליים, גופים ירוקים ועוד.

 


הקווים המנחים את תפיסת הניהול של המרחב הביוספרי הם:      
- שמירה על איזון בין הפיתוח ובין מערכות החיים -  מתן מענה לצרכי התושבים והישובים בהווה ובעתיד תוך שימור הערכים הגיאוגרפים האקולוגיים, ההיסטוריים -תרבותיים והקהילתיים .
- תרגום מקומי למדיניות התכנון הלאומית למדינת ישראל - כפי שמופיעות בתוכניות המתאר הארציות.
- יצירת תהליך תכנון ארוך טווח המושתת על ניהול קונפליקטים ומעורבות ציבורית ארוכת טווח .
- יצירת מרכז לאומי של ידע, חינוך, מחקר, ניטור, תיירות, חקלאות ותעסוקה המנוהלים בעקרונות אלו.

 


השוני והחידוש מול המצב הקיים:
- יצירת דגם חדש של מערכת מוניציפאלית המגדיר מחדש תפקידיה של המועצה האזורית ואת אחריותה בניהול השטחים הפתוחים שבמרחבה .
- ניהול מרחב  שבבסיסו תהליך שקוף של קבלת הסכמות עם כלל בעלי העניין והקניין במגוון הנושאים המרכיבים את ממשק האדם והסביבה.
- יצירת מסמך מדיניות משותף למועצה ולתושבים - שישמש בסיס להמשך תכנון ויזמות בתחומי המועצה.
- קבלת אישור אונסק''ו להכרזת שטח המועצה כמרחב ביוספרי ושילובו ברשת העולמית של מרחבים ביוספרים בכל העולם.

 

על מנת להבטיח פיתוח ועתיד נכון, מובילה המועצה בראשות חנן ארז, החל משנת 2006, תהליך ציבורי ייחודי להקמת מרחב ביוספרי בתחומה.
 

 

 

רקע כללי:
שטח המועצה האזורית מגידו הינו אחד האזורים המיוחדים במדינת ישראל. תחום המועצה המשתרע על כ  180 אלף דונם הכוללים שילוב מדהים של מגוון צורות נוף, שטחי חקלאות, יער וחורש, ישובים חקלאיים ואתרי מורשת רבים -שטחים בלתי מופרים שלאור ייחודם ומיקומם במרחב הופכים אותה לאזור העומד בפני לחצי פיתוח ודילמות יומיומיות בנושאים רבים המשפיעים על פיתוחה העתידי. נתוניו של האזור יצרו כבר בעבר דילמות קשות לגבי צורת הפיתוח הרצויה, די להזכיר את המאבק לגבי קטע 18 של כביש 6, המאבק על עמק השלום ועוד.

 
בימים אלו אנו נמצאים בתחילת מימוש התוכנית. צוותי עבודה של מתנדבים מתושבי המועצה ואנשי מקצוע הגדירו את הצורה בה הם רוצים לראות את המשך התפתחות המועצה בעשור הקרוב, וצוות המועצה נערך להטמעת תפיסה זו בתוכניות העבודה ובפעילות השונות שבחיי היום יום של התושבים והישובים.

 
גם ציבור שלא חי בגבולות המועצה מוזמן להיות שותף, ליהנות מענפי ספורט אתגרי כרכיבת אופניים, סוסים וטיולים ,לשמור עם התושבים על הנוף הנקי ולקדם תיירות ובילוי פנאי באזור ייחודי זה הנגיש לכולם.

 
מידע נוסף על מרחבים ביוספרים ניתן למצוא באתר MAB - http://www.unesco.org/mab

לכתבה באתר המועצה האזורית מגידו


ידיעות קשורות:

סרטון וידאו על תהליך ההקמה של המרחב הביוספרי

Comments