מנכ"ל רשות הטבע החדש - ראש מועצת גוש עציון

נשלח 18 בדצמ׳ 2011, 2:33 על ידי Sustainability Org

הממשלה אישרה הבוקר את מינויו של שאול גולדשטיין, מהבולטים במנהיגי המתנחלים, שיחד עם בנצי ליברמן יהיה אחראי על קרקעות המדינה

מאת צפריר רינת, 18/12/2011
 

הממשלה אישרה הבוקר (ראשון) פה אחד את מינויו של שאול גולדשטיין, ראש המועצה האזורית גוש עציון, לתפקיד מנכ"ל רשות הטבע והגנים. לקראת מינויו אומר גולדשטיין שהוא יתנגד להצעת החוק המעביר שליטה בגנים לאומיים לידי עמותות פרטיות. הוא הגן על מדיניות המועצה בראשה עמד ביחס להקמת מאחזים בלתי חוקיים וטען כי היא פעלה בנושא על פי הנחיות הממשלה.

אחד הנושאים שלהם יידרש גולדשטיין הוא הצעת חוק הנמצאת בהליכי אישור בכנסת ובמסגרתה מוצע להעביר לידי עמותות פרטיות ניהול של גנים לאומיים, בדומה לדגם שכבר קיים בסילוואן (עיר דוד) שבה פועלת עמותת אלעד. "אני מתנגד לכך שגנים לאומיים יעברו לידיים פרטיות" אומר גולדשטיין. "המקרה של עמותת אלעד הוא יוצא דופן והוא גם זכה לאחרונה לאישור של בג"ץ".

גולדשטיין אומר שהוא מחויב בראש ובראשונה לדאוג לכך שרשות הטבע הגנים תפעל להגנת הטבע ומיני הצומח והחי הנמצאים בסיכון. הוא גם מתכוון לשים דגש על פיתוח ההיבט התיירותי בפעילות הרשות. "צריך לחשוב על פיתוח חניוני לילה כדי שאנשים יוכלו לטייל בטבע בלי שהם יאלצו לישון במלונות או צימרים יקרים", הוא ציין.

לגבי הקמת ישובים חדשים בתוך הקו הירוק, מהלך שלו מתנגדת רשות הטבע והגנים בגלל ההשפעה שיש לכך על שטחים פתוחים ונוף, אומר גולדשטיין שהוא ישקול את הנושא לגופו של עניין. "אני בעד התיישבות, כאשר זה מיועד למטרות כמו חיזוק הפריפריה או הגנה על קרקעות המדינה. אני אתנגד אם זה יגרום לפגיעה בשמורת טבע או באזור רגיש".

מינויו של גולדשטיין יוצר מצב שבו שניים מהבולטים במנהיגי המתנחלים, גולדשטיין ובנצי ליברמן העומד בראש מנהל מקרקעי ישראל, אחראים על קרקעות המדינה ועל אכיפת החוקים השומרים על קרקעות אלו ומסדירים בהם נושאים כמו בנייה. זאת לאחר שעמדו בראש מועצות אזוריות שבתחומן התרחשו בין השאר, פעולות נרחבות של בנייה בלתי חוקית להקמת מאחזים.

"במועצות האזוריות ביהודה ושומרון יש ברוב ההיבטים אכיפה טובה של החוק", טוען גולדשטיין. "אני נמצא כיום בעימות עם תושבים במועצה בגלל שהוצאתי צווי הריסה לבתים שהוקמו באופן בלתי חוקי. יש היבטים אחרים של החוק שלא אנחנו אחראים להם אלא המנהל האזרחי".

לגבי הקמת מאחזים טוען גולדשטיין שלמעשה כל הישובים בתחום הקו הירוק הוקמו גם הם ללא כל האישורים החוקיים וקבלו אישור מאוחר יותר. יש לציין שטענה זו לבטח אינה נכונה לגבי היישובים החדשים שהוקמו בשנים האחרונות, מאחר והם עברו תהליכי אישור מוסדרים. לטענת גולדשטיין, המאחזים בתחום המועצה האזורית גוש עציון הוקמו על קרקעות מדינה והמועצה לא השקיעה בהם אפילו שקל. "היתה תמיכה בהקמתם מטעם המדינה בגלל סיבות שונות כמו הרצון ליצור גושי התיישבות. כאשר מדיניות זו השתנתה, בעקבות דו"ח ששון ב-2003, פסקה גם הקמת מאחזים בתחום המועצה".

גולדשטיין התייחס גם לפעולות תג מחיר והגדיר את מבצעיהם "חוליגנים" שכלפיהם צריך לפעול בנחישות. לדבריו הוא נפגש לאחרונה עם נציגי כפרים פלסטינים, בנוכחות קציני משטרה והציע להם סיוע בהצבת מצלמות נסתרות לתיעוד עבירות נגד רכוש פלסטיני.

לכתבה בהארץ

 
Comments