מנכ"ל רשות הטבע, אלי אמיתי: הקמפיין לשיקום הכרמל - מטעה

נשלח 2 בינו׳ 2011, 4:56 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 2 בינו׳ 2011, 4:59 ]
עודכן ב- 06:48 02/01/2011

אלי אמיתי טוען שנוצר הרושם שהתרומות יועברו לטובת נטיעת עצים בעוד שנטיעה לא מתוכננת. קק"ל: בניגוד למצטיינים בביקורת, הקרן היא גוף שעושה


הקמפיין התקשורתי של הקרן הקיימת לגיוס תרומות למען שיקום הכרמל כולל מסרים המבלבלים ומטעים את הציבור - כך טוען מנכ"ל רשות הטבע והגנים, אלי אמיתי, בפנייה להנהלת הקרן הקיימת שבה ביקש להפסיק פרסום מסרים אלו. בעקבות הקמפיין נוצר, לדבריו, בקרב הציבור הרושם שכספי התרומות יועברו לטובת נטיעת עצים בכרמל, בעוד שנטיעה כזו כלל לא מתוכננת בהליך השיקום. גורמי שמירת טבע מזכירים שהרוב המכריע של השטח שנשרף הוא לא יער באחריות הקרן הקיימת אלא מוגדר כגן לאומי.

מאז שהתחוללה השריפה הגדולה בכרמל מנהלת הקרן הקיימת בשיתוף עם העיתון "ידיעות אחרונות" ואתר YNET קמפיין תקשורתי בכותרת "מחזירים את הירוק לכרמל". במסגרת מסע תקשורתי זה מתבקש הציבור לתרום כסף לטובת "פעילות לשיקום הכרמל". כמו כן הצהירה הקרן הקיימת שהיא תנטע בט"ו בשבט הקרוב מיליון וחצי עצים.

אמיתי פנה בשבוע שעבר במכתב ליושב ראש הקרן הקיימת, אפי שטנצלר, וטען שהמהלכים התקשורתיים של הקרן הקיימת עומדים בניגוד גמור למדיניות רשות הטבע והגנים המנהלת את גן לאומי כרמל. "מדיניות זו גורסת כי אין לשקם את השטחים שנשרפו בגן הלאומי באמצעות נטיעות ויש לתת ליער ולחורש להשתקם בלא התערבות ובמקביל לדלל צומח במקום שבו הוא צפוף מדי", כתב אמיתי. לדבריו, מדיניות זו מקובלת גם על המשרד להגנת הסביבה ונסמכת על הניסיון שנצבר בכרמל לאחר שריפות קודמות.

"לאור כל זאת אני פונה אליך ומבקש שהקרן הקיימת תחדול מהעברת מסרים באמצעי התקשורת לציבור הרחב המנוגדים למדיניות זו, הואיל והודעות אלו, יוצרות בציבור בלבול והטעיה", הוסיף אמיתי. בכירים ברשות הטבע והגנים ציינו שהם אמרו לאנשים שסיפרו להם שהם מתכוונים לתרום לקמפיין של הקרן הקיימת, לשקול שוב את תרומתם מאחר ולא ברור לאיזה פעולות שיקום מיועד הכסף.

איש מקצוע בקרן הקיימת ביקר את ההודעה על תוכנית לנטוע מיליון וחצי עצים. איש מקצוע אחר בארגון טען שאין זה משנה אם מדובר בשתילים שיינטעו או בכאלה שאותם ידללו כדי לשקם את היער שנשרף, וכי התרומות יכולות לשמש לשתי המטרות.

בינתיים הממשלה צפויה לאשר הבוקר תוכנית לשיקום התשתיות ביישובים הכפריים בכרמל. עלות התוכנית - 15 מיליון שקלים.

מהקרן הקיימת נמסר בתגובה כי "ב-110 שנות קיומה הצליחה הקרן הקיימת הנמנית עם הגופים המובילים בעולם בתחומה, לצבוע את המדינה בירוק באמצעות 240 מיליון עצים שנטעה ושלל פעולות נוספות, שהן משימה לאומית וציונית ופעילות מהמעלה הראשונה למען איכות הסביבה. בניגוד לאלה המצטיינים בביקורת, קק"ל היא גוף שעושה ולכן גם הפעם בכוונתה להחזיר את הירוק לכרמל ולעיניים של אזרחי המדינה, מוקדם ככל האפשר בלי לפגוע בטבע.

"אם מנכ"ל רשות הטבע והגנים היה יודע מה קורה ברשות, היו נחסכות תקלות רבות שהשולית שבהן היא העובדה שאמיתי ?התרשם'. בניגוד למה שמפורסם בכל עיתון וכלי תקשורת, בארץ ובעולם וכפי שכל עם ישראל, עשרות אלפי הפונים והתורמים הבינו ויודעים, כולל הצוות המקצועי ברשות הטבע והגנים: קק"ל פועלת ועושה לשיקום הכרמל ולא תבצע השנה נטיעות, אלא נטיעות סמליות. תרומות הקמפיין ישמשו לשיקום הכרמל תוך שיתוף כל אנשי המקצוע. הקמפיין יגיע לשיאו בט"ו בשבט ובשלב זה כבר נתרמו בישראל ובעולם מיליוני שקלים. בעניין מיליון וחצי השתילים, הם יינטעו בשנה הקרובה בכל הארץ תחת הדגל "עם הפנים לכרמל" כשהשאיפה היא שט"ו בשבט הקרוב יהיה הגדול ביותר מסוגו".

לכתבה בהארץ

כתבות קשורות:
השריפה הגדולה בתולדות ישראל
השפעת שריפת היער בכרמל על ההתחממות הגלובלית ומה אנחנו יכולים וצריכים לעשות
Comments