מסמך חדש: צמחי הבר הייחודיים בישראל בסכנה

נשלח 9 באפר׳ 2011, 23:43 על ידי Sustainability Org
עודכן ב- 01:24 31/03/2011
414 מיני פרחים מצויים בסכנת הכחדה אך רק 16% מהם מוגנים על פי החוק. הרשימה המלאה מפרטת היכן המוקדים שבהם הריכוז הגבוה ביותר של המינים שנמצאים בסכנה

בימים אלה נהנים חובבי הפרחים בישראל מפריחת האביב. כעת הם אף יוכלו לדעת במדויק היכן ניתן למצוא את הצמחים הנדירים והייחודיים ביותר, ולקבל תמונה מלאה על האיומים הרבים המרחפים מעליהם. פרויקט "הספר האדום" של צמחי הבר בישראל - שהושלם באחרונה - מתאר את מצב מיני הצמחים הנמצאים בסכנת הכחדה. לראשונה כולל הפרסום גם רשימה מלאה ומפורטת של 36 "מוקדים אדומים" שבהם הריכוז הגבוה ביותר של המינים הנמצאים בסכנה.

רשות הטבע והגנים פרסמה השבוע את הכרך השני והאחרון של הספר האדום שהכינה באמצעות קבוצת מומחים בראשות ד"ר גדי פולק, פרופ' אבי שמידע וד"ר אורי פרגמן-ספיר. הספר ישמש בסיס לקביעת מדיניות ההגנה על צמחי בר. "זהו ספר שישמש לא רק את גופי שמירת הטבע", מדגיש שמידע. "הוא יאפשר גם לקבלנים ויזמי נדל"ן לדעת איפה יש ערכי טבע חשובים ולתכנן בהתאם קידום פרויקטים, בלי לגרום נזקים".


אחד הנתונים המרכזיים שחושף הספר הוא שבישראל יש 414 מינים בסכנת הכחדה אך רק 16% מתוכם מוגנים על פי חוק. זאת בשעה שבין המינים המוגנים - שמספרם 257 - יותר משני שלישים כלל לא נמצאים בסכנת הכחדה. בין המינים בסכנה יש 56 שקיימים רק בישראל או בשטחים הגובלים בה. "אנחנו מקווים שהפרסום הזה יקדם מהלך שיביא לכך שיותר מינים יהיו מוגנים על פי חוק", ציין פרגמן-ספיר. על פי הספר 93% מהצמחים הייחודיים לישראל מואבקים על ידי חרקים וכך יכולים להתרבות, ולכן ייתכן שצריך להגביר את ההגנה גם על החרקים.

כדי להבין היכן נמצאים האתרים החשובים במיוחד להגנה הכינו המומחים רשימה של 36 "מוקדים אדומים", שבהם ריכוז גבוה במיוחד של מינים בסכנת הכחדה. המוקדים הללו פזורים בכל רחבי הארץ, אולם צפיפותם בולטת במיוחד באזור מישור החוף שבו ריכוז גבוה במיוחד של מינים בסכנה. הסיבה לכך היא כמובן הצפיפות הרבה של יישובים ותשתיות הפוגעים בבתי גידול של צמחים. הסבר נוסף הוא שמדובר באזור בעל מאפיינים ייחודיים שהביאו לכך שיש בו ריכוז גבוה במיוחד של מינים הקיימים רק בישראל. כך מציינים המומחים כי אדמות החמרה והכורכר במישור החוף ייחודיות לישראל ואינן מצויות באזורים אחרים בים התיכון.

בלב מישור החוף, בנתניה וסביבותיה, נמצאים מוקדים אדומים לוהטים עם ריכוז גבוה של מינים נדירים כמו אירוס הארגמן וצמח נדיר ביותר הנקרא שמשונית הטיפין. אולם באזור זה קיימות גם תוכניות בנייה רבות של שכונות וכבישים.

יש לציין שהמדענים וחובבי הפרחים עדיין לא סיימו את ההיכרות עם מה שיש לטבע המקומי להציע. ממש בימים אלה איתר חובב הפרחים שיר ורד, בחורשת "הסרג'נטים" המפורסמת בנתניה, מין חדש. כיאה למקום הימצאו זכה הצמח החדש והלא מוכר לשם "פעמונית נתניה".
 
לכתבה בהארץ
Comments