משמרים את צמחי הבר בשנת מגוון המינים

פורסם: 6 באוק׳ 2010, 3:44 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 6 באוק׳ 2010, 3:55 ]

בסוף חודש אוקטובר השנה תתכנס בנגויה שביפן ועידת המגוון הביולוגי שתסכם את שנת 2010, השנה שהוגדרה על ידי האו"ם כשנת שמירה על המגוון הביולוגי

06/10/2010 מרלן-אביבה גרינפטר - אפוק טיימס

ברוש
עץ ברוש נדיר באמריקה הדרומית בסכנת הכחדה – צילום: Eurico Zimbres
בסוף חודש אוקטובר השנה תתכנס בנגויה שביפן ועידת המגוון הביולוגי שתסכם את שנת 2010, השנה שהוגדרה על ידי האו"ם כשנת שמירה על המגוון הביולוגי. לכבוד כנס המגוון הביולוגי שיתקיים בסוף חודש אוקטובר השנה תתכנס בנגויה שביפן התפרסם הדו"ח המסכם מחקר של חמש שנים על כ-4,000 מתוך 380 אלף צמחים המוכרים ברחבי העולם. המחקר נערך על ידי מדענים מגני "קיו גרדן", הגנים הבוטניים המלכותיים, מוזיאון הטבע הבריטי והאיחוד הבין-לאומי לשימור הטבע. בעת מסיבת עיתונאים שיוחדה לדו"ח הציגו החוקרים מדגם ראשון של "רשימה אדומה" של צמחים הנמצאים בסכנת הכחדה. לפי הדו"ח 22 אחוז מן הצמחים שנחקרו הם בסכנת הכחדה.

פרופסור סטיבן הופר, מנהל הגנים המלכותיים "קיו גרדן", מסביר שהמחקר מאמת את חששותינו: "הסיבה העיקרית לסכנת ההכחדה בהם נתונים הצמחים היא פועלו של האדם שגרם לאובדן בתי גידול". הופר מסביר שיהיה נכון להציב מטרה אמביציוזית לשמירה על המגוון הביולוגי בוועידת נגויה: "הצמחים הם בבסיס המגוון הביולוגי ואנו התעלמנו במשך זמן רב מדי מהמשמעות של אובדן חלק מהם. הם המספקים לאדם אוויר נקי יותר, מים, מזון ואנרגיה".

סכנה גדולה לחשופי זרע

אירוס
אירוס הארגמן אחת ממיני אירוסים הגדלים בארץ – צילום: ש.י
בעבודתם מצאו החוקרים שהצמחים נמצאים בסכנת הכחדה גדולה יותר מאשר הציפורים והיונקים, אף כי אלה זוכים לתשומת לב רבה יותר מהציבור. מבין הצמחים נמצאים בסכנה גדולה יותר משפחת חשופי הזרע ובעיקר המחטניים, גם האצטרובלים וגם הציקסים, הכוללים אורנים, ברושים, אשוחים, ארזים וגם את עץ הסקויה הענק.

אחד המינים בסכנת חמורה של הכחדה בעולם הוא ברוש אנגוסטיפוליה הגדל בדרום אמריקה בהרים נמוכים (1800-500 מטר). צמיחתו איטית מאוד והעץ מגיע לבגרות רק אחרי 80 שנה. משך שנים רבות ניצלו את העץ בשל איכותו אך לא דאגו לנטוע עצים חדשים במקום אלה שנכרתו. גם הברוש הטסילי (Tassili) הגדל במרכז מדבר הסהרה באלג'יריה נמצא בסכנת הכחדה.


צמחים בסכנה בישראל

ירקון
נימפיאה לבנה במקור גדלה גם במימי הירקון – צילום: גל אלמוג
קשה לנו בישראל לדמות שעצי המחט והברושים בסכנת הכחדה כשאנו רואים אותם בכל מקום, אבל גם בארץ אחד העצים מן המשפחה הערער הארזי, הגדל בהר מירון ליד היישוב בית ג'אן ובחרמון ליד היישוב מג'דל שאמס, נמצא בסכנת הכחדה.

ארגון רשת תצפיות ומידע בישראל (רת"ם) אף הוא הכין רשימה אדומה של צמחים הנמצאים בסכנת הכחדה. ברשימה נמצאים כמעט כל סוגי האירוסים, אדמונית החורש, גֻּפְנָן המדבר וגם צמחי מים כמו הנימפיאה על גווניה השונים.
ערער
הערער הארזי בגדל במקומות בודדים צפון הארץ – צילום: hel Aardvark
בישראל 264 מיני צמחים, מתוך למעלה מ-2,800 מיני צמחים הגדלים בר, מוכרזים כצמחים מוגנים. למרבה הפלא לא כל הצמחים הנמצאים ברשימה האדומה שעליהם רובצת סכנת הכחדה הם צמחים מוגנים.

לכתבה באפוק טיימס
Comments