מצטרפת למאבק: עדי לוסטיג שומרת גם על עמק ססגון

פורסם: 22 בנוב׳ 2010, 21:59 על ידי: Sustainability Org

גיבורת חוף פלמחים נעמדת לימין מטה המאבק לשמירה על פנינת הטבע. "ישנן חלופות שפגיעתן בסביבה אינה חמורה", אומרת לוסטיג

עדי חשמונאי | 22/11/2010 22:18 
תגיות: עמק ססגון,עדי לוסטיג

מובילת המאבק נגד הקמת כפר נופש בחוף פלמחים, עדי לוסטיג, מצטרפת למאבק נגד הקמת מלון בעמק ססגון. "סיירתי השבוע ולא בפעם הראשונה בעמק ססגון והתפעלתי מיופיו הייחודי והמרגש", ציינה לוסטיג. "ברור לגמרי שישנן חלופות אשר פגיעתן בסביבה אינה כה חמורה. אני קוראת לגלעד ארדן, השר להגנת הסביבה להציל את העמק הנפלא הזה, כפי שהציל את חוף פלמחים ולהמשיך לדאוג לאינטרס הציבורי הרחב".

המאבק להצלת עמק ססגון מגיע בשבועות הקרובים לרגעי ההכרעה – לאחר שלוש שנים של מאבק עיקש שהחל רגע לפני שהחלו העבודות במקום. הוועדה המחוזית אמורה להכריע בנושא. "המאבק להצלת עמק ססגון והמאבק להצלת חוף פלמחים הם חלק מתופעה שבה הציבור בישראל אינו מוכן לשתוק יותר על חיסול שטחי טבע פראיים – אשר גם להם זקוק האדם", ציין ערן שפירא מהוועד להצלת עמק ססגון.
צילום: יח''צ
עדי לוסטיג וערן שפירא בעמק ססגון צילום: יח''צ

על פי התוכניות המקוריות במקום צפוי לקום מתחם תיירותי שישתרע על 300 דונם ושיוקם בהשקעה של למעלה ממאה מליון דולר, בבקעה מקסימה ונסתרת בלב שמורת טבע, בין הר מכרות לגבעות ססגון, ממערב לקיבוץ אליפז ומדרום מערב לקיבוץ סמר. אלפי מטיילים התוודעו לקטע של שביל ישראל, העובר בליבו של השטח שמיועד לפרויקט. חלקם המכריע אף בילו את הלילה בחניון שבמקום.

השטח עליו מתכננים להקים את פרויקט המלונות אושר כבר לפני שנים רבות, כמיועד להקמת בית מלון, בתמורה להכרזה על שאר האיזור כעל שמורת טבע. זמן רב חלף ורק לפני כחמש שנים, לאחר תהפוכות שונות ויוזמות שלא יצאו אל הפועל, נכנסה קבוצת איגרא לתמונה. התוכניות הוגשו, האישורים ניתנו והשטח הפראי, שנשמר בדרך פלא מזרועו ההרסנית של הפיתוח האנושי שנגס בכל הסובב אותו, עומד להיהרס.

היזמים מבטיחים אמנם שמדובר בפרויקט ירוק, שינצל את הסביבה מבלי לפגוע בה, אבל למרות הכוונות הטובות, קשה להבין איך יעשו את זה. אמנם היזמים מתכננים להקים מתקן טיהור שפכים מתקדם שיספק מים להשקיה ונוי, להשתמש באנרגיה סולארית, להקפיד על בנייה נמוכה של שתי קומות שתשתלב בסביבה, לנטוע אך ורק צמחים שמתאימים לאזור ועוד כהנה וכהנה, אבל כל זה לא סותר את הנזק העצום שצפוי להיגרם לאזור, שיגודר בגדר חשמלית, שתמנע כניסה ומעבר של חיות הבר, יידרס תחת גלגלי המשאיות והדחפורים ויכוסה בכמויות אדירות של מלט ובטון.


כתבות קשורות:

המלון בתמנע על סדר היום
ניסיונות נוספים להצלה עמק ססגון
דרישה: לבטל מענק לפרויקט המלונאות בתמנע
Comments