מצוק מכתש רמון שוב מוצע למכירה

נשלח 14 באוג׳ 2010, 14:31 על ידי Sustainability Org

מינהל מקרקע ישראל פרסם מכרז למכירת מגרשים המשקיפים על מכתש רמון. תושבי המקום שהצליחו לפני שנתיים לדחות תוכנית דומה יוצאים למאבק. "התוכנית מפקיעה את נוף המכתש מהתושבים ומהמטיילים", הם טוענים

nrg מעריב | 11/8/2010 15:09
מכתש רמון נחשב לגדול מסוגו בעולם, אוצר טבע של ממש המושך אליו מדי שנה מאות אלפי מטיילים. מכרז של מינהל מקרקע ישראל להקמת שכונת מגורים על מצוק בשכונת "הר גמל, שאמור להיסגר מחר (ה'), עורר את תושבי מצפה רמון. מדובר באזור בעל נוף מרהיב המשקיף על חלק מהמכתש, ותושבי האיזור חוששים כי הקמת בתים צמודי קרקע תפגע בטבע.

בנייה במצפה רמון
בנייה במצפה רמון צילום: אריק סולטן
  לפני שנתיים כבר הצליחו התושבים וארגוני הסביבה לבלום תוכנית בנייה במקום. אך לפני כשבועיים נדהמו לגלות שתוכנית בינוי ישנה משנת 1995 ממשיכה לרדוף אותם. ועד הפעולה שקורא לבנייה שתשאיר את מצוק מכתש רמון בידי הציבור, חושש מהדחפורים שעלולים לעלות על השטח תוך ימים.

בשנת 2008 נשלפה מן המדפים המאובקים תכנית 'שכונת הר-גמל'  ומינהל מקרקעי ישראל החל לקדם אותה. בעקבות כך פעלו ארגוני הסביבה והתושבים בהצלחה כנגד הכוונה להקים שכונה סמוך לשפת המצוק ממערב לתחום מצפה רמון.

המאבק הוכתר בהצלחה כאשר התכנית הוסרה מהפרק, וסוכם על הכנת תוכנית חלופית אשר תתאים יותר לרוח הזמן.  אך לפני שבועיים, כאמור, באופן מפתיע גילו התושבים מכרז חדש למכירת 26 מגרשים באותו המקום בדיוק.

"משווק מגרשים ממש מתחת לאפנו"

"מדובר בתכנית לא רלוונטית", אומר אחד מתושבי המקום ופעיל מרכזי במאבק נגד הבנייה. לדבריו, כבר לפני שנתיים תושבי במצפה רמון יחד עם ציבור המטיילים והמבקרים התנגדו לניסיון להרוס את המשאב המרכזי של מצפה רמון - הנוף. "פתאום, לפני שבועיים, גילינו שלמרות כל הדיבורים על נסיגה מהתכנית המיושנת הזאת - מינהל מקרקעי ישראל משווק מגרשים ממש מתחת לאפנו. מדובר בהטעייה של ממש. התכנית מפקיעה את נוף המכתש מהתושבים ומהמטיילים".

כדי להבין מדוע החליט משרד השיכון דווקא עכשיו על הקמת השכונה החדשה צריך לחזור אחורה לאמצע שנות ה-90. אז הכין משרד השיכון תוכנית להקמת בנייני מגורים בסמוך למצוק הר גמל. מדובר היה על בניית 456 יחידות דיור ועוד 68 בתים צמודי קרקע. התוכנית הזו נגנזה מסיבות של אי כדאיות כלכלית. לטענת התושבים, אחד הסעיפים באותה התוכנית קובע שאם תוך שלוש שנים וחצי מיום אישור התוכנית לא יתבצעו עבודות פיתוח בהיקף של 20%- תפוג תחולתה. "משמעות הדבר היא," אומרים הפעילים, שבעצם, במצבה הנוכחי, ייתכן שלתוכנית כלל אין תוקף משפטי".

עוד הם מוסיפים, כי מאז אושרה התוכנית הוגדרו חלק מהשטחים כשמורת טבע, וגישות חדשות של תכנון בר קיימא הפכו לנחלת הכלל. "אנחנו בעד לפתח את מצפה רמון", הם מציינים, "אבל פיתוח שיותיר את המשאב הראשי של מצפה בידי הציבור".

ממינהל מקרקעי ישראל נמסר בתגובה: "המינהל משווק תכנית שאושרה כבר על ידי מוסדות התכנון בתום תהליך ממושך בשנת 1995. מטרת התכנית: הקמת שכונה חדשה ל- 524 יח"ד וקריית חינוך במצפה רמון הסובלת ממחסור ביח"ד חדשות, מתוך זה 81 יח"ד הם  צמודי קרקע בנה-ביתך ו- 443 יח"ד בבניה רוויה וסמי רוויה. התכנית נועדה להוסיף היצע מגרשים לישוב כולל שטחי ציבור ובעיקר קריית חינוך שהיתה חסרה בעיר. בין השכונה למצוק ולשמורה של מכתש רמון יש פס ירק המפריד ביניהם כך שלא תהיה קרבה ממשית בין שטחי הפיתוח למכתש. יש לציין כי משרד הבינוי והשיכון מקדם תכנית לשינוי יעוד של הבניה הרוויה והסמי רוויה למגרשים של בנה ביתך בלבד, כך שמספר יחידות הדיור במתחם יפחת. בפועל נעשה הפיתוח בשטח בעקבות שיווק מגרשים בעבר".

Comments