חרף התנגדות הגופים הירוקים, המדינה תקים חבל התיישבות חדש באזור ערד

פורסם: 20 ביוני 2014, 23:55 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 20 ביוני 2014, 23:56 ]

לפי התוכנית שטעונה אישור סופי, באזור ערד יוקמו חמישה יישובים יהודיים ואחד בדואי. נציגי הגופים טוענים כי היא תפגע בשטחים פתוחים בנגב

מאת צפריר גינת, 17/6/2014

ועדת משנה של המועצה הארצית לתכנון ובנייה החליטה היום (שלישי) להמליץ למועצה הארצית לקדם תוכניות להקמת חבל התיישבות חדש באזור ערד, ובו חמישה יישובים כפריים קהילתיים ויישוב אחד המיועד לחברה הבדואית.

בדיון שנערך היום בנושא, כל נציגי הגופים הסביבתיים התנגדו לתוכנית בטענה שהיא תפגע בשטחים הפתוחים בנגב, וציינו כי יש להעדיף חיזוק של הישובים הקיימים. שר הפנים, גדעון סער, בירך על ההחלטה ואמר כי היא תחזק את ההתיישבות בנגב. המועצה הארצית אמורה להתכנס בעוד שבועיים ולאשר את ההחלטה. לאחר מכן תגובש תוכנית מתאר להקמת היישובים ועל בסיס תוכנית זו ניתן יהיה להתחיל בבנייה.

המלצת הוועדה התקבלה על בסיס בדיקה תכנונית שערכה החטיבה להתיישבות של הסוכנות היהודית הממשיכה לתפקד כזרוע התכנון והביצוע להקמת ישובים מטעם הממשלה. זאת על על אף שהיא אינה חלק ממשרד ממשלתי. החטיבה המליצה להקים "יישובים קהילתיים-כפריים" שלטענתה יהיו מיועדים עבור אוכלוסיות הרוצות לקיים אורח "חיים ייחודי". מדובר בין השאר ביוצאי מכינות קדם צבאיות, בני דור המשך של ההתנחלויות בדרום הר חברון (הקרובות מאוד לאזור) וגרעיני התיישבות הרוצים להקים יישובים אקולוגיים.

מפה
מפה. צילום: מפה

חברי ועדת התכנון, המייצגים את המשרד להגנת הסביבה, רשות הטבע והגנים וארגון הגג של הירוקים "חיים וסביבה", התנגדו לתוכנית ההתיישבות. עמדתם היא כי מדובר בפגיעה משמעותית באזור בעל חשיבות נופית ואקולוגית, וכי הקמת יישובים עם התשתיות הנלוות להם תגרום לקיצוצו וכן לפגיעה בערכי טבע. לעומת זאת, טענה החטיבה להתיישבות שלצורך הקמת היישובים החדשים נבחרו אתרים בשטחים שכבר הושפעו מפיתוח ולכן לא ייפגעו ערכי הטבע של האזור.

עוד טענו הגופים הסביבתיים כי הקמת היישובים החדשים תמשוך אוכלוסייה חזקה מערים כמו ערד ותחליש אותן. לעומתם ציינה החטיבה להתיישבות שהקמת היישובים שהדבר דווקא יחזק את ערד, שכן היא תהפוך למרכז השירותים והמסחר של היישובים החדשים. עוד אמרו בחטיבה להתיישבות כי האוכלוסייה המיועדת ליישובים החדשים ממילא לא התכוונה לגור ביישובים קיימים ולכן האיכלוס העתידי לא יבוא על חשבון ערד. כמו כן ציינו יש קושי בקליטתם ביישובים קיימים שכן אלה מתפתחים באופן איטי יותר ומתבססים על דור המשך, ופחות על קליטת אוכלוסיות חדשות המחפשות אורח חיים יחודי.

האגודה לזכויות האזרח ועמותת המתכננים "במקום", פנו למועצה הארצית לתכנון ובנייה וטענו שאין לאשר את תוכנית הקמת חבל ההתיישבות, על פי ההצעה של החטיבה להתיישבות. לדברי שני הארגונים, התוכנית מתעלמת מקיומן של קהילות בדואיות באזור שחיות בכפרים מזה עשרות שנים, ומציעה פתרון רק לחלק קטן מהן באמצעות הקמת יישוב אחד חדש -  אך מציעה שהשאר יעברו ליישובים בדואים אחרים בסביבה.

כך, בעוד הבדואים הגרים באזור אינם יכולים לבחור בפתרון של יישוב כפרי ונאלצים לעזוב ליישובים אחרים שחלקם עירוניים, הרי שתושבים יהודים שגרים באזורים אחרים יוכלו לעבור לגור במקום ביישובים כפריים חדשים.

לכתבה בהארץ


Comments