נהרס מבנה לא חוקי על חוף הכנרת

פורסם: 25 בנוב׳ 2009, 2:38 על ידי: Sustainability Org
מועד פרסום: 17/11/2009
 
בסיום מאבק עיקש בהובלת החברה להגנת הטבע, פירק מוטי מרדכי את הבית שהקים בחוף וואדי רקת על שפת הימה. החוף חוזר לציבור.
 
בתום ארבע שנות מאבק של החברה להגנת הטבע, בימים האחרונים נהרס עוד מבנה לא חוקי שנבנה על שפת הכנרת, הפעם בחוף וואדי רקת. את הבית בנה לפני כעשור מוטי מרדכי, ששימש בעת הבנייה כחבר מועצת העיר טבריה ומוכר גם כאחיו של אלוף במיל' ושר הביטחון לשעבר, איציק מרדכי.
 
הבית של מוטי מרדכי צילום: החברה להגנת הטבע

תחילת הסיפור בשנת 2005 כשהחברה להגנת הטבע פנתה ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה שיתערב בהחלטה שקיבלה הועדה המקומית לתכנון ובנייה גליל תחתון, לכאורה, בניגוד לסמכותה. הוועדה החליטה אז לאשר את תוכנית הבנייה שהגיש מרדכי לבניית הבית על שפת הכנרת בשטח בו אסורה כל בנייה, בניגוד לחוקי תמ"א 13 לחופי הכנרת ובמסווה של "מבנה לשימור". 

"בשנת 2008 הגישה פרקליטות המדינה בשם משרד הפנים כתב אישום נגד בעל החוף, מוטי מרדכי", מתאר בסיפוק יוחנן דרום, רכז מחוז צפון של החברה להגנת הטבע. בכתב האישום נטען שמרדכי מסר הודעה כוזבת במטרה להשיג אישור לתוכנית שימור למבנים היסטוריים, בטענה כי מדובר ב"מבנה ואתר התיישבות". זאת בשעה שהיה ברור כי מדובר במבנה חדש לכל דבר ועניין שנבנה על ידי מרדכי עצמו בשנת 1999.

החברה להגנת הטבע ערכה אז תחקיר ייסודי, על בסיס מפות מדידה ותצלומי אוויר היסטוריים, שאישר כי במקום לא היה מבנה או שריד מבנה וכי אין כל תיעוד היסטורי למבנה שכזה. על בסיס האישור לשחזר לכאורה את המבנה ההיסטורי, נתנה הועדה המקומית היתר בנייה בשטח המיועד לשמורת חוף שעל פי החוק כל בנייה אסורה בו. בנוסף המבנה הוקם במרחק של כעשרה מטרים מקו החוף בשעה שתמ"א 13 (תוכנית המתאר) לחופי הכנרת קובעת כי חל איסור לבנות במרחק של פחות מ- 50 מטר מקו החוף.

בעקבות עסקת טיעון הסכימה הפרקליטות למחוק את סעיף מסירת ההודעה הכוזבת מכתב האישום בתמורה לכך שמרדכי יודה ביתר העבירות, יהרוס עצמית את המבנה ויגיש למוסדות התכנון תוכנית המבטלת את תכנית השימור שאושרה על ידי הוועדה המקומית.

"זה לקח 10 שנים של התעקשות מצידנו, אך מוטב מאוחר מאשר בכלל לא. אנחנו מקווים שהעקשנות והנחישות שלנו ושל משרד הפנים יהוו מסר לאחרים, שמעלים בדעתם להשתלט על נכסי טבע השייכים לציבור", סיכם דרום.

מוטי מרדכי סירב להגיב.
 
Comments