נסטלה תפסיק לפגוע ביערות הגשם

פורסם: 17 במאי 2010, 12:33 על ידי: Sustainability Org

הקמפיין של גרינפיס נשא פרי. תאגיד המזון הבינלאומי הודיע כי לא ישתמש יותר במוצרים שהליך הייצור שלהם פוגע ביערות הגשם

nrg מעריב | 17/5/2010 11:53    
הישג לגרינפיס: חברת נסטלה, ענקית המזון והמשקאות, הצהירה כי לא תשתמש יותר במוצרים שבמהלך תהליך הייצור שלהם נפגעים יערות הגשם. ההחלטה התקבלה לאחר קמפיין אגרסיבי של גרינפיס שנמשך בחודשיים האחרונים. הקמפיין חשף את הקשר הישיר בין חטיף הקיט קאט שמייצרת החברה תוך שימוש בשמן דקלים לבין הרס יערות הגשם.

מה שקמפיין אחד חזק יכול לעשות
מושון האורנגאוטן לנסטלה: "הניחו ליערות הגשם"

הקמפיין של גרינפיס שם דגש על התוצאות ההרסניות שנובעות מביעור היערות, ביניהם הפגיעה בקופי האורנגאוטן. מתחילת הקמפיין ועד היום פנו מאות אלפי אנשים לחברת נסטלה והצהירו שלא ימשיכו לקנות מוצרים שלה, כל עוד יצור המוצרים נעשה תוך הרס יערות הגשם באינדונזיה.
צילום: איי-פי
פעילי סביבה נגד נסטלה צילום: איי-פי

בהודעה שפרסמה החברה היא הודיעה כי תפעל למנוע מספקיות אתן יש לה חוזי התקשרות לגדל מטעים או חוות גידול על חשבון ותוך ביעור יערות הגשם באינדונזיה. המדיניות החדשה תחול גם על חברת "סינאר מאס" (ספקית שמן דקלים מרכזית של חברת נסטלה). עוד מסרה החברה כי  "נסטלה לא תמשיך את חוזי ההתקשרות שלה עם חברות שלא יעמדו בקריטריונים שנקבעו".

בגרינפיס אומרים ש"חברת נסטלה שולחת היום מסר ברור לחברות שמייצרות שמן דקלים או נייר: יצור מוצרים תוך הרס יערות הגשם לא מקובל בעולם השיווק המסחרי ולא

יעבור בשתיקה". בארגון מתכננים לקחת על עצמם להמשיך, לעקוב ולעודד את ההתחייבויות של החברה. "עלינו להגן על סביבתם הטבעית של הצמחים ובעלי החיים. אנו שמחים שנסטלה החליטה להניח לקופי האורנגאוטן. אנו קוראים לרשתות קמעוניות גדולות נוספות לעשות כמוה", אמרה פאט ונדיטי, קמפיינרית ראשית בגרינפיס.

בתוך כך, מתחייבים בארגון גם להמשיך ללחוץ גם על חברות מסחריות שאחראיות באופן ישיר לביעור היערות וגם על ממשלת אינדונזיה שצריכה לקחת אחריות ולפעול בנחישות נגד תופעת ביעור היערות בתחומה.
ללא מקורות מזון
עד היום רכשה נסטלה את שמן הדקלים מחברת סינאר מאס, שנחשבת בעיני ארגוני הסביבה ליצרנית שמן הדקלים המזיקה ביותר. לסינאר מאס זכיונות מממשלת אינדונזיה שמאפשרים לה להעמיק ולחדור אל יערות הגשם במדינה ולברא אותם בקצב מהיר.

לבירוא היערות יש השפעה כפולה: פעם אחת על קצב התחממות כדור הארץ - היערות מקבעים פחמן דו חמצני, וכריתת כל עץ מגדילה את כמות הפחמן באטמוספירה; ופעם שנייה על יכולתם של בעלי חיים להתקיים, בראשם קופי האורנגאוטן בעלי המראה האנושי, שנמצאים בסכנת הכחדה. מהאורנגאוטן הסומטרי נותרו רק כ-7,400 פרטים. לטענת אנשי גרינפיס, הקופים שנותרים ללא מקורות מזון מגיעים אל עצי הדקל, ונורים שם למוות על ידי מגדלי הדקלים.

במהלך השנתיים האחרונות פנו ארגוני סביבה לחברת נסטלה וטענו בפניה שסינאר מאס, ספקית השמן שלה, עוברת על החוק ומתעלמת לחלוטין מתקנות "השולחן העגול בדבר שמן דקלים וקיימות" - גוף פיקוח שמתיימר להפוך את תעשיית השמן לסביבתית יותר. בעקבות הטענות נגד סינאר מאס כבר ביטלו כמה תאגידים גדולים, בראשם יוניליבר, את החוזים איתה. היום, כאמור, גם נסטלה תפסיק להשתמש במוצרים שהליך הייצור שלהם עלול פגוע ביערות הגשם. 
 

כתבות קשורות:
 
Comments