נתניהו והמרפסות: ומי ישמור על הסביבה החופית?

פורסם: 20 בינו׳ 2010, 2:25 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 20 בינו׳ 2010, 23:35 ]
מאת אביב לביא, תאריך פרסום: 14/1/2010
 
ראש הממשלה מקדם רפורמה בחוק התכנון והבנייה. מתברר שרבים, כולל השר להגנת הסביבה ובכירים במשרדו, לא ממש יודעים במה מדובר. האם למשל הוועדה לשמירה על הסביבה החופית תבוטל?
 
רגע מוזר נרשם אתמול (ד') במליאת הכנסת: שר עלה להשיב על שאילתה בשם הממשלה, והודה שאין לו מושג מה קורה. ואם לא די בכך, הוא אף הודיע שהתוכניות שהממשלה רוקמת הן "אסון". לא פחות.

וזה סיפור המעשה: ח"כ יוחנן פלסנר, "קדימה", הגיש שאילתה דחופה בעניין הרפורמה שראש הממשלה מתכנן לבצע בחוק התכנון והבנייה. פלסנר שאל האם נכונה השמועה המדאיגה, שלפיה במסגרת הרפורמה תבוטל הוועדה לשמירה על הסביבה החופית.
 

הוועדה הוקמה ב-2004 בעקבות החוק לשמירת הסביבה החופית, וכל תוכנית פיתוח שנמצאת במרחק של פחות מ-300 מטר מקו המים צריכה לקבל את אישורה. במילים אחרות: הוועדה אמורה להיות החיץ האחרון מפני השתלטות נדל"ניסטים על החופים המועטים שעוד נותרו.

גלעד ארדן, השר להגנת הסביבה, השיב בשם הממשלה. בכל הנוגע לרפורמה, ארדן מהווה אופוזיציה לנתניהו, אבל מתברר שהוא אפילו לא יודע מול מה בדיוק הוא עומד. ביום ראשון תתכנס ועדת השרים לדיון ברפורמה, ייתכן שהשרים אף יידרשו להצביע בסיום הישיבה, אבל עד אתמול - כך הודיע ארדן מעל הדוכן - עדיין לא הועברו לידיו עקרונות הרפורמה או טיוטת החוק. אם הוועדה לשמירה על הסביבה החופית תבוטל, הוסיף ארדן, "זה יהיה אסון וטעות גדולה מאוד".

אבל זה עוד כלום לעומת מה שאמרה ערב קודם מתכננת מחוז תל-אביב של המשרד להגנת הסביבה, האדריכלית נילי יוגב. יוגב דיברה במסגרת אירוע שיזמה החברה להגנת הטבע, שמובילה את ההתנגדות לרפורמה. שימו לב מה אומרת פקידה ממשלתית בכירה - לא פעילת סביבה חתרנית - על הרפורמה שראש הממשלה מתכנן: "קשה להתייחס לרפורמה כי רב הנסתר על הגלוי. . . יש הרבה מאוד סכנות שמעופפות מעל.

"לא יכול להיות שרפורמה שנוגעת לכל כך הרבה תחומים בחיי האזרחים מקודמת במרתפי מרתפים ואנחנו, אנשי המקצוע במשרדי הממשלה השונים, ניזונים בעיקר משמועות שיוצאות החוצה. איפה פה השקיפות? הדרך הזאת מעוררת הרבה תהיות וספקות. סכנה נוספת היא ביטול הוועדה לשמירת הסביבה החופית. זו ועדה מקצועית, שלא עיכבה אף פעם תהליכי תכנון, וביטול הוועדה הזאת היא נקודה שחורה להליך התכנוני במדינת ישראל ולערכים שאני מנסה לייצג בעבודתי ".


לכתבות קשורות:
Comments