נעים להכיר: עצי הערים

פורסם: 24 באוק׳ 2010, 2:39 על ידי: Sustainability Org

אם אנשים יכירו את העצים, הם אולי גם ישמרו עליהם יותר. מדריך חדש של משרד החקלאות יעשה לכם היכרות עם האילנות

עדי חשמונאי | 24/10/2010 10:46

אחרי שושלת ארוכה ומפוארת של מדריכי צמחי ועצי בר הגדלים הרחק מהעיר הסואנת, יתחיל השבוע משרד החקלאות  להפיץ מדריך עצים חדש שחלק גדול ממנו נותן כבוד דווקא לעצי הנוי הגדלים ברחובות, בשדרות ובמרכזי הערים. "עצי ארצנו" כולל ארבעים סוגי עצים בסיסיים ביותר כדוגמת: האיזדכת, הברוש, האקליפטוס, הפיקוס, השקמה, האורן, הוושינגטוניה ועצים בסיסיים נוספים שרובנו מכירים במראה אך לא מכירים בשמותיהם.

"הרעיון הוא לתת מגדיר פשוט ופופלארי לחובבים הכולל את העצים הבסיסיים ביותר המתאים לכל עם ישראל ולכל הגילאים" מסביר ישראל גלון, פקיד היערות של קק"ל והעורך הראשי של המדריך. "אם אנשים יכירו את העצים בשמותיהם ויכירו גם את התכונות שלהם אז הם גם יאהבו אותם וישמרו עליהם יותר. כשמישהו מפסיק להיות אנונימי בשבילך ואתה מכיר את אופיו ואת שמו, אז פחות קל לך לפגוע בו".
צילום: ישראל גלון
סיגלון עלה מימוסה; ארץ מוצא: ברזיל; צריכת מים: חסכן במים צילום: ישראל גלון

במבוא מסבירים עורכי המגדיר לציבור הרחב על החשיבות הגוברת, גם לתועלתו האישית, בשמירה על העצים ובכללם אלו הגדלים כעצי נוי מתורבתים בתוך הערים: "העץ מפחית את הטמפרטורה בקיץ בסביבתו בכארבע מעלות, מסייע בקליטת פחמן דו חמצני ובכך מקטין את אפקט החממה ואת התחממות כדור הארץ. בנוסף הוא מעלה את ערכם של הנכסים הנמצאים בסביבתו באחוזים רבים".

בנוסף למידע הבסיסי הניתן על כל עץ, המדריך כולל מידע גם על ארץ המוצא של העץ ועל כמות המים שהוא צורך. במשרד החקלאות מקווים לעודד את הציבור להיות מודעים יותר לצורך לשמור על העצים ולדווח עליהם במידה והם מזהים שהם חולים. "הבעיה של הגנה על עצים היא קשה יותר בעיר מאשר בטבע" מסכם גלון. "בעיר יש בעיה של סלילת כבישים, פיתוח, בנייה ונדל"ן. אנשים פחות מודעים לעניין הזה ומוכנים די בקלות לעקור עץ בשביל נכס פרטי שיכניס להם קצת כסף לכיס".

צילום: ישראל גלון
צאלון נאה; regia Delonix; ארץ מוצא: מדגסקר; צריכת מים: גבוהה צילום: ישראל גלון
Comments