ניצחון סביבתי: לא יוקם כפר נופש בפלמחים

פורסם: 12 ביולי 2010, 7:19 על ידי: Sustainability Org
שרי הממשלה החליטו לאלץ את התוכנית השנויה במחלוקת להקמת כפר נופש בחוף פלמחים לעמוד בתנאי חוק שחוקק לפני כשש שנים - ואוסר בנייה קרוב לקו המים. הערכה: התוכנית תידחה ולא תאושר. כמו כן הוחלט: מוסדות התכנון יוכלו לקבוע שהשטח לא ישמש עוד לתיירות. ארדן: זה תיקון טעויות העבר
יעל דראל, תאריך פרסום: 11/7/2010

שרי הממשלה עצרו היום (א') את התוכנית להקמת כפר נופש בחוף פלמחים. בישיבת הממשלה החליטו השרים כי התוכנית תוחזר לבחינה מחדש במוסדות התכנון על פי חוק החופים החדש - מה שיביא ככל הנראה לביטולה.

 

בשבוע שעבר דנה הממשלה בהצעתו של השר להגנת הסביבה גלעד ארדן לביטול התוכנית, אולם לבסוף הוחלט לדחות את ההכרעה בנושא, מחשש שביטול תוכנית שכבר אושרה יהיה תקדים בעייתי. היזמים כבר רמזו שאם תבוטל התוכנית הם ידרשו מהמדינה פיצויים בגובה מאות מיליוני שקלים. על שר המשפטים יעקב נאמן הוטל לגבש הצעת פשרה.

 

היום הצביעו השרים בעד הצעתו של נאמן - שפרטיה פורסמה לראשונה ב-ynet. הם קבעו שהתוכנית להקמת כפר הנופש תובא לדיון בוועדה לשמירת הסביבה החופית. ועדה זו פועלת מתוקף חוק שמירת הסביבה החופית מ-2004, שאוסר בנייה במרחק 100 מטר מקו המים, ובוחן בקפדנות כל תוכנית בנייה במרחק 300 מטר מקו המים.

 

התוכנית הנוכחית לבניית כפר הנופש אושרה בשנת 2000 - כלומר עוד בטרם נכנס חוק החופים לתוקף. בפרויקט תוכננו להיבנות 350 חדרים וחנויות על שטח של כ-70 דונם במרחק של 100 מטר מהחוף - בניה שחוק החופים אינו מתיר. לפיכך מעריכים גורמי המקצוע שהתוכנית הנוכחית לא תאושר וכפר הנופש לא יוקם כפי שתוכנן.

 

על פי הצעת נאמן, התוכנית תיבחן גם לאור הממצאים החמורים שהציג מבקר המדינה בדו"ח בנושא, שקבע שנפלו ליקויים חמורים בהליכי שיווק הקרקע, ובין היתר נעשה מאמץ להאיץ את המכרז בטרם נכנס חוק החופים לתוקף.

 

פלמחים ב'? בספק

סעיף נוסף בהצעת נאמן מתייחס לעתידה של רצועת החוף, שמוגדרת כעת כשטח המיועד לנופש ותיירות. על פי ההחלטה היום, הוועדה המחוזית לתכנון תוכל לשקול האם לשנות את ייעוד הקרקע ולהגדירה כשטח המיועד לרווחת הציבור. במילים אחרות, המתכננים יוכלו לקבוע האם במקום התוכנית הנוכחית יש לקבל תוכנית בניה אחרת (ובלבד שהיא עומדת בקריטריונים סביבתיים) - או לחילופין האם לשנות את ייעוד הקרקע לשטח ציבורי פתוח.


על הפרק עמדה גם הצעה אחרת, של השר להגנת הסביבה גלעד ארדן, שביקש שהממשלה תקרא למוסדות התכנון לשנות את ייעוד הקרקע. ארדן סרב להתגמש בסוגיה זו, ולכן החליט שר המשפטים להציע פשרה לפיה לוועדה המחוזית יינתן, כאמור, מנדט לשינות את ייעוד הקרקע. 

 

בנוסח ההצעה שגיבש השר נאמן הוא כותב: "מאחר והתוכנית היא מסוג המקרים כבדי המשקל בהם האינטרס הציבורי מחייב עיון נוסף בהחלטות שקיבלו מוסדות התכנון". 

 

היזמים מגיבים:

הממשלה טעתה; ישראל הפסידה

"המדינה היא שהחליטה לייעד את הקרקע לכפר נופש והיא רשאית לבטל את החלטותיה אם אכן עשתה כך. אנו סבורים כי הממשלה טעתה... שכן המיזם ראוי ונכון ומשרת את האינטרס הציבורי באופן המיטבי... זהו יום עצוב לציבור הרחב שכן ההחלטה התקבלה על בסיס נתונים מוטעה שהובילו גורמים אינטרסנטיים שראיתם צרה ודרכם אינה ראויה. לא טובת הציבור עמדה לנגד עיניהם אלה טובתם שלהם תוך שהם מתעלמים ולא לוקחים בחשבון את הנזק שנגרם לקופת המדינה ולתדמיתה בעיני ציבור המשקיעים והיזמים מהארץ והעולם. מדינת ישראל והציבור בישראל, כמו גם התיירים, יפסידו פרוייקט תירותי נהדר שתוכנן על ידי מיטב המתכננים מהארץ ומחו"ל, ושמטרתו הייתה הסבת הנאה לכולם וביצור כלכת ישראל.


ארדן נמנע מלהצביע בעד התוכנית של נאמן אולם הביע שביעות רצון מהתוצאה הסופית: "הממשלה קיבלה היום החלטה היסטורית המעדיפה את האינטרס הציבורי הרחב ומתקנת טעויות עבר שבאו על חשבון הציבור", אמר. "חופי ישראל הם משאב במחסור ועלינו לעשות הכול כדי לשמור על גישה פתוחה ושוויונית אליהם לכלל הציבור". 

 

נוסח ההצעה שאושר היום התקבל גם בתמיכת שר התיירות, סטס מיסז'ניקוב. "זו החלטה חשובה שמאזנת בין מכלול הצרכים, לרבות הכלכלי והתיירותי, נמנעת מפגיעה ביחסי האמון בין הממשלה והמשקיעים בעתיד, ושומרת על הסביבה והמרחב הציבורי", אמר מיסז'ניקוב.

 

בארגוני הסביבה, שניהלו מאבק כנגד תוכנית כפר הנופש בפלמחים, בירכו על החלטת הממשלה וקראו לוועדה המחוזית לפעול לשינוי ייעוד הקרקע. עו"ד קרן הלפרין מוסרי, מעמותת "אדם טבע ודין", אמרה: "זהו יום חג לכל הציבור במדינת ישראל. מדובר בהחלטה חשובה של הממשלה, אשר הפנימה כי אין מחיר לאחת מרצועות החוף הנדירות והייחודיות בישראל".

 

מהחברה להגנת הטבע נמסר: "החברה להגנת הטבע מברכת את הממשלה על החלטה אמיצה ונכונה. אנחנו מקווים כי הוועדה המחוזית, שתידרש לנושא מחדש, תחזיר את החוף לרשות הציבור ולא תתיר להקים בו מיזם נדל"ני. יש בישראל מעט מדי חופים פתוחים וטבעיים ועלינו להגן עליהם".

 

בוועד להצלת חוף פלמחים, שהחל במאבק, אמרו שמדובר בנצחון של הציבור: "עשרות אלפי האזרחים שהתגייסו, מבקר המדינה, השר להגנת הסביבה, ח"כים, ארגונים סביבתיים – כולם עמדו על הרגליים האחוריות יחד איתנו וכולם סייעו לנו להחזיר את החוף לבעלים האמיתיים שלו – הציבור. אחרי כל ההכפשות, המאבקים, דפיקות הלב – טוב לדעת שמתקבלות החלטות כאלה".


לכתבה באתר ynet


תוכנית הבנייה בחוף פלמחים תבוטל

הממשלה הנחתה את הוועדה המחוזית לבחון מחדש את התוכנית להקים בחוף כפר נופש. לוועדה יוגשו תוכניות חלופיות, כולל האפשרות לשנות את ייעוד השטח. ראש הממשלה נתניהו חזר והדגיש את החשיבות בשמירה על החופים. השר להגנת בסביבה: האינטרס הציבורי ניצח

עדי חשמונאי ואלי ברדנשטיין | 11/7/2010 12:18  
הממשלה אישרה היום (א') החלטה לפיה תונחה הוועדה המחוזית לבחון מחדש את התוכנית להקמת כפר נופש בחוף פלמחים. הממשלה אישרה את הצעת הפשרה של שר המשפטים, יעקב נאמן, בנושא, לפיה התוכנית הקיימת תוחזר לוועדה המחוזית שם תבוטל ובמקומה תוגש תוכנית חדשה.

"הממשלה קיבלה היום החלטה היסטורית המעדיפה את האינטרס הציבורי  הרחב ומתקנת טעויות עבר שבאו על חשבון הציבור", אמר השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן. לדבריו, חופי ישראל הן משאב במחסור ועלינו לעשות הכול כדי לשמור על גישה פתוחה ושוויונית אליהם לכלל הציבור.

שר התיירות, סטס מיסז'ניקוב, בירך על החלטת הממשלה ששמרה, לדבריו, על מכלול האינטרסים בנושא ונתנה את האיזון הנדרש בין ההיבטים הכלכליים, התיירותיים, יחסי האמון בין המשקיעים למדינה ועל השמירה על הסביבה ועל החופים. עוד אמר השר כי "קבלת ההצעה מונעת יצירת תקדימים מסוכנים ולא הופכת את הממשלה לבורר בכל תוכנית ותוכנית".

שר המשפטים הבהיר שהמשרד להגנת הסביבה רשאי להגיש תוכנית חלופית. נאמן הדגיש שהוועדה המחוזית רשאית לקבל כל החלטה כולל שינוי יעוד השטח (משטח תיירות לשטח ציבורי). בדיון חזר והבהיר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, את החשיבות בשמירה על החופים כשטח ציבורי פתוח לשימוש הציבור הרחב.
צילום: רענן כהן
חוף פלמחים. חוזר לידי הציבור צילום: רענן כהן

היזמים שזכו במכרז להקמת כפר הנופש מסרו בתגובה: "אנו  שמחים כי סוף סוף מדינת ישראל קיבלה החלטה בדו השיח שהיא מנהלת בינה לבין עצמה בשנים האחרונות. המדינה היא שהחליטה לייעד את הקרקע לכפר נופש והיא רשאית לבטל את החלטותיה אם אכן עשתה כך. אנו סבורים כי הממשלה טעתה באם החליטה לבטל את כפר הנופש שכן המיזם ראוי ונכון ומשרת את האינטרס הציבורי באופן המיטבי כפי שמצאה לנכון עת החליטה ליזום ולאשר את התוכנית. אנו נצטער צער גדול יותר על כך שנאלצנו לעבור תהליך מכפיש, פוגע עד מאוד ומייגע כמי שייצג את המדינה ומטרותיה, מכוח זכייתנו במכרז וחיובנו על פיו, אנו עשינו כמיטב יכולתנו".

לדבריהם, זהו יום עצוב לציבור הרחב שכן ההחלטה נתקבלה על בסיס נתונים מוטעה שהובילו גורמים אינטרסנטיים שראיתם צרה ודרכם אינה ראויה. "לא טובת הציבור עמדה לנגד עיניהם, אלה טובתם שלהם תוך שהם מתעלמים ולא לוקחים

בחשבון את הנזק שנגרם לקופת המדינה ולתדמיתה בעיני ציבור המשקיעים והיזמים מהארץ והעולם".

ואילו בארגוני הסביבה מברכים. "זהו יום חג לכל הציבור במדינת ישראל. מדובר בהחלטה חשובה של הממשלה, אשר הפנימה כי אין מחיר לאחת מרצועות החוף הנדירות והייחודיות בישראל. אין ספק כי לאור החלטת הממשלה, על הוועדה המחוזית לדחות על הסף כל תוכנית לבנייה על החוף", אמרה עו"ד קרן הלפרין מוסרי, ראש תחום קהילה וסביבה באדם טבע ודין. "אנו סבורים כי החלטת הממשלה שהתקבלה היום תשמש בעתיד תמרור אזהרה לנגד עיניהן של רשויות המדינה, שעה שהן שוקלות האם למכור שטחי ציבור יקרי ערך ליזמים פרטיים".

גם החברה להגנת הטבע מברכת: "אנחנו מקווים כי הוועדה המחוזית, שתידרש לנושא מחדש, תחזיר את החוף לרשות הציבור ולא תתיר להקים בו מיזם נדל"ני. יש בישראל מעט מדי חופים פתוחים וטבעיים ועלינו להגן עליהם".
רצועת חוף קטנה עם מפרצונים קסומים

חוף פלמחים הוא פיסת ים שקטה ושלווה בלב המרכז. רצועת חוף קטנה עם מפרצונים קסומים - שהם בתי גידול גדולים, חיות בר ושרידים ארכיאולוגיים רבים. מחופי הרצליה בצפון ועד חופי ניצנים בדרום זהו החוף היחיד שהוא טבעי, פראי ונגיש לציבור. אלפי תושבי הסביבה וגוש דן בוחרים להגיע דווקא אליו ולנפוש בחוף ים טבעי ולא מפותח. בלי מסעדות, בתי קפה או מרכזים מסחריים שמה להם ולחוף הים. 

בדצמבר 2003 פרסם מינהל מקרקעי ישראל מכרז לשיווק שטח של כ-70 דונם מחוף פלמחים להקמת כפר נופש. באפריל 2004 נבחרו הזוכים, חברה שתכננה לבנות בו מרכז תיירותי הכולל כפר נופש יוקרתי, טיילת, מרכז מסחרי ומתקני ספורט. באותה תקופה הוחלט לקדם יזמות ישראלית ולהקל על יזמים וכך נמכר החוף - במכרז חוקי - עבור סכום שהוא מחצית מערכו: שמונה מיליון שקלים בלבד. 

בתום מאבק ארוך ועיקש מצד הארגונים הירוקים, פורסם לפני מספר חודשים דוח בעניין, שבו מתח מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, ביקורת חריפה על הליך אישור תוכנית כפר הנופש בחוף פלמחים ומכירת הקרקע על-ידי מינהל מקרקעי ישראל. מהדוח עלה כי המינהל האיץ במכוון את הליכי שיווק הקרקע כדי לבצע את העיסקה, לפני שייכנס לתוקף חוק שמירת הסביבה החופית שהיה בשלבי החקיקה הסופיים (ומטרתו היתה להגן על האינטרס הציבורי).

בנוסף, חשף המבקר כי המינהל לא אימץ את המלצות השמאי הממשלתי ערב פרסום המכרז לשיווק הקרקע. הוא אף הביע את תמיהתו על כך, שהמינהל קבע כי סכום דמי החכירה המינימלי יעמוד על כ-7 מיליון שקל - שהם כ-50% משווי הקרקע שקבע השמאי הממשלתי. כמו כן, תקף לינדנשטראוס את המינהל על שלא "נקט אמצעים כדי להבטיח שהמידע על המכרז יופץ באופן שיגדיל את מספר המציעים האפשרי. במודעה בעיתון לא צוין כי כפר הנופש עתיד להיבנות בחוף הים, אף שיש במידע זה כדי להעלות את ערך הקרקע. ואמנם, רק שתי הצעות הוגשו במכרז".

בסופו של יום קרא לינדנשטראוס ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, לבטל את התוכנית: "חוזה החכירה עם היזם טרם נחתם. על רשויות המדינה, ובראשן שר הפנים, מוסדות התכנון ומינהל מקרקעי ישראל, לבחון מחדש ובהקדם את העיסקה לשיווק הקרקע, ולשקול לאור ממצאיו החמורים של הדוח אם המשך ההתקשרות עם היזם משרת את האינטרס הציבורי".

לפני כשלושה שבועות, בתום התייעצות עם היועץ המשפטי, הגיש השר ארדן הצעת החלטה לממשלה לבטל את התוכנית להקמת כפר הנופש. זאת בסמוך למועד שבו הגישו אנשי משרדו של וינשטיין חוות דעת שלפיה בהליכי אישור התוכנית ושיווק הקרקע לא נמצאו פגמים. היום, כאמור, מקבלת הממשלה החלטה להחזיר את הדיון בתוכנית לוועדה המחוזית.


לכתבה באתר nrg


הממשלה תמליץ לבטל את תוכנית כפר הנופש בפלמחים

עודכן ב- 14:44 11/07/2010

בהצעת פשרה שהוצגה היום לממשלה הוחלט כי תוכנית הכפר בפלמחים תידון שוב בוועדת תכנון ובניה, אולם הממשלה תמליץ לבטלה


הוועד הציבורי להצלת חוף פלמחים בירך היום (ראשון) על כוונת הממשלה לאמץ את הצעת הפשרה של שר המשפטים יעקב נאמן ושר התיירות סטס מיסז'ניקוב בעניין חוף פלמחים. לפי ההצעה, תידון התוכנית להקמת כפר נופש על החוף בוועדות התכנון והבנייה, כאשר הממשלה תמליץ לבטלה.

"עשרות אלפי האנשים שהתגייסו, מבקר המדינה, השר להגנת הסביבה, חברי כנסת וארגונים סביבתיים, כולם עמדו על הרגליים האחוריות יחד איתנו וסייעו לנו להחזיר את החוף לבעלים האמיתיים - הציבור", נמסר בהודעה שפרסם הוועד. "אחרי כל המאבקים ודפיקות הלב, טוב לדעת שמתקבלות החלטות כאלו".

בשבוע שעבר החליטה הממשלה לדחות את ההחלטה לגבי ביטול תכנית כפר הנופש בחוף פלמחים, לאחר שהשר להגנת הסביבה גלעד ארדן קרא לביטולה, בהצעת החלטה שהגיש. במהלך הדיון הועלה חשש, בין השאר על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו, מפני ההשלכות המשפטיות והכלכליות שיהיו לביטול התכנית - בעיקר בכל הקשור למתן פיצוי אפשרי ליזמים של התכנית.

כמו כן, שר הפנים אלי ישי העלה בשבוע שעבר חשש מיצירת תקדים שבו הממשלה מורה לוועדות התכנון לבטל תוכניות שכבר אושרו. השר ארדן הציע מסלול חלופי שבו ועדת התכנון לא תבטל את התכנית על פי הנחיית הממשלה, אלא המשרד להגנת הסביבה יגיש לה תכנית חלופית והיא תוכל לדון ולאשר אותה.

יזמים מחברות מעוז אביב ואוולון מתכוונים להקים בחוף פלמחים כפר נופש ובו יותר משלוש מאות חדרים, זאת לאחר שקיבלו בעבר אישורים של מוסדות התכנון לתוכנית, אך עדיין חסרים להם האישורים הסופיים להתחיל בבנייה. הארגונים הסביבתיים מתנגדים בחריפות לתוכנית. גם מבקר המדינה שבדק את הליכי אישור התוכנית קרא לבטל אותה.

עמותת "אדם טבע ודין" ציינה בפנייתה שהאישורים שניתנו בעבר להקמת כפר הנופש לא לקחו בחשבון את החשיבות הרבה שיש לשימור החופים. הם קראו לממשלה "למנוע את ניכוס החוף לטובת גורמים פרטיים ולהבטיח שחוף פלמחים יוותר פתוח וטבעי".

הארגון אף קרא לנציבות שירות המדינה לבדוק חשש לניגוד עניינים בבדיקה שערך משרד היועץ המשפטי לממשלה לגבי כפר הנופש בפלמחים. הסיבה לדרישה היא שהמשנה ליועץ המשפטי, עורכת הדין שרית דנה, שמונתה לבדוק את דו"ח מבקר המדינה על הליכי אישור תוכנית כפר הנופש, שימשה בעבר יועצת משפטית של ועדת התכנון שאישרה את התוכנית. עו"ד דנה קבעה בחוות דעתה כי לא נפלו פגמים מהותיים בהליך התכנון ושיווק הקרקע ליזמים, המצדיקים את ביטולו.

החברה להגנת הטבע מסרה בתגובה שהיא מברכת את הממשלה על החלטה אמיצה ונכונה. "אנחנו מקווים שהוועדה המחוזית שתדרש לנושא מחדש, תחזיר את החוף לרשות הציבור ולא תתיר להקים בו מיזם נדל"ני", נמסר בהודעת החברה. "יש בישראל מעט מדי חופים פתוחים וטבעיים ועלינו להגן עליהם".

לכתבה בהארץ

המאבק על חוף פלמחים: הישג ירוק חסר תקדים

עודכן ב- 13:10 12/07/2010

מדובר בהישג ירוק חסר תקדים שעשויות להיות לו השלכות מרחיקות לכת על שימור החופים ומשאבי טבע נוספים


המאבק למניעת בנייה בחוף פלמחים שקיבל אתמול חיזוק משמעותי מהממשלה הוא לא רק מאבק על שטח של פחות מ-100 דונם בעורפו של חוף במרכז הארץ. אפשר לומר ללא הגזמה שמדובר בהישג ירוק חסר תקדים שעשויות להיות לו השלכות מרחיקות לכת על שימור החופים ומשאבי טבע נוספים.

עד היום, ניהלו ארגונים סביבתיים או פעילים ירוקים מאבקים שונים נגד התוכניות. לא פעם הם הצליחו לשכנע את מוסדות התכנון ואת משרדי הממשלה לתמוך בעמדתם. כך, נדחה בסופו של דבר האישור לתוכנית הבנייה המפורסמת במערב ירושלים (תוכנית ספדיה) וכך בוטלה הקמת יישוב חדש בלב הרי הגלבוע.

ואולם, הפעם היה צורך במאבק נועז הרבה יותר, מכיוון שמדובר בתוכנית שכבר אושרה כחוק. משמעות החלטת הממשלה אתמול היא שכאשר מדובר במשאב ציבורי שיש הסכמה לגבי חשיבותו, אסור לוותר על אותו משאב רק מפני שבעבר אושרה בו הבנייה כחוק - ויש הכרח לתקן את המצב. הממשלה, ובעיקר השר גלעד ארדן שניהל מאבק עיקש למען החוף, ראויים במקרה הזה לשבחים על כך שהסכימו לקדם מהלך שעשוי להביא לא רק לביטול תוכנית שכבר אושרה, אלא גם לתשלום פיצויים בעבור היזמים. לכל הדעות אלה מהלכים שאינם פשוטים למשרדי הממשלה, שקיוו בעבר להפיק רווח מהבנייה בחוף.

המשמעות המערכתית של החלטה היא שכעת נוצר תקדים המחייב בדיקה של תוכניות נוספות שאושרו לפני שנים רבות ועדיין לא מומשו. מדוע, למשל, יש לבצע תוכנית להקמת כפר נופש בחוף בצת שאושרה כבר ב-1992, בזמן שכל ההתייחסות לשימור חופים היתה אחרת לגמרי ולא לקחה בחשבון עד כמה הם נדירים ומצטמקים? מדוע יש לאשר תוכניות בחופי הכנרת, שאושרו אף הם לפני שנים רבות? בעקבות החלטת פלמחים, יש כעת תשובה לשאלה זו - והיא שאין הכרח לאפשר מימוש תוכניות ישנות אלה.

ההשפעה הדרמטית הנוספת של המאבק בפלמחים היא בהבנה שקולו של הציבור דווקא כן יכול למלא תפקיד משמעותי בקביעת איכות חייו ובשמירת הנופים היקרים לו. הוא יכול לצבור עוצמה, ממאהל מחאה בחוף, דרך שולחן ועדה בכנסת, לעבור הלאה למבקר המדינה ולבסוף - להעסיק אפילו את בנימין נתניהו מיד אחרי שהוא חזר מדיונים גורליים עם הנשיא אובמה. מה שנגע לא רק לתבונתם של אנשים רבים, אלא גם ללבם, היה העובדה שכמעט אצל כל ישראלי, ציני ומותש ככל שיהיה ממציאות החיים הלא קלה, תמיד יש פינה חמה בלב לחופים. כמעט לכולנו יש הכמיהה לאותה הנאה פשוטה שכולנו יכולים לקחת בה חלק פשוט, והיא דורשת להותיר את החוף במצבו הטבעי ככל האפשר. לכן, אנשים כה רבים מתקוממים על גביית כסף בכניסה לחופים, ולכן רבים כל כך חשו הזדהות עם המאבק למניעת בנייה בחוף פלמחים.

המאבקים שבדרך

חוף בצת: תוכנית לבניית כפר נופש קיבלה אישור כבר בעשור הקודם. היזמית הביעה נכונות לבטלה תמורת פיצויים

סמוך לחוף ניצנים: תוכנית לבניית כפר נופש אושרה במסגרת תוכנית מתאר ומקודמת על ידי מנהל מקרקעי ישראל

מגדלי חוף הכרמל: כבר הוקם מבנה שזכה לביקורת קשה. הירוקים מציעים להעתיק את זכויות הבנייה לשטח אחר

לכתבה בהארץ

"תמיד האמנתי שנצליח להציל את חוף פלמחים"

יותר משנתיים נלחמנו על פיסת החוף הקטנה והפראית שלנו, כדי שתישאר כמו שהיא. המאבק היה קשה אבל שווה כל רגע. שווה להלחם על משהו שמאמינים בו. צריך להמשיך ולהראות למקבלי ההחלטות שהטבע יקר וחשוב לכולנו. אל תתייאשו גם אם אומרים לכם שזה מאוחר מדי. אם מאמינים תמיד יש סיכוי. אני מאמינה

עדי לוסטיג, תאריך פרסום: 12/7/2010

חשבתי להתחיל את המאמר ב-"אני לא מאמינה"; אבל אני לגמרי מאמינה. בזכות האמונה הזו, של ציבור כה רחב שליווה את המאבק המתמשך הזה – ניצחנו.

 

יותר משנתיים וחצי אנו נלחמים על פיסת החוף הקטנה והפראית שלנו. מה כבר ביקשנו? שתישאר כמו שהיא ושנוכל לחזור לחוף שאנחנו כה אוהבים. המאבק היה קשה ומתיש אבל שווה כל רגע. שווה להלחם על משהו שמאמינים בו; שווה להלחם על העיקרון הצודק של שמירת החופים שלנו פתוחים ופראיים ככל האפשר.

 

הממשלה החליטה:

לא יוקם כפר נופש בפלמחים / יעל דראל

שרי הממשלה החליטו לאלץ את התוכנית השנויה במחלוקת להקמת כפר נופש בחוף פלמחים לעמוד בתנאי חוק שחוקק לפני כשש שנים - ואוסר בנייה קרוב לקו המים. הערכה: התוכנית תידחה ולא תאושר. כמו כן הוחלט: מוסדות התכנון יוכלו לקבוע שהשטח לא ישמש עוד לתיירות. ארדן: זה תיקון טעויות העבר
לכתבה המלאה

אמרו עלינו כל מיני דברים לא נעימים: שיש לנו אינטרסים לא תמימים למשל. אנחנו באמת לא תמימים; מיד עם תחילת המאבק הבנו שאין לנו סיכוי אם לא נרתום את הציבור הרחב. אמרו גם שאין לנו סיכוי לנצח. בהתחלה באמת חשבנו שאין לנו סיכוי. רק כשהצטרפו אלינו ארגוני הסביבה ואנשים רבים וטובים – חשנו שאסור להתייאש ושאפשר לנצח.

 

היה נפלא לראות את ההירתמות של כל שכבות הציבור בישראל לטובת המאבק להצלת החוף. אנשים הביאו לנו אוכל לחוף, ואחרים סייעו - איש איש לפי יכולתו וכישרונו. יחד ניהלנו את אחד המאבקים החשובים בתולדות שמירת הטבע בישראל, למעננו ולמען הדורות הבאים. אחרי ארגוני הסביבה גם נבחרי הציבור הבינו שיש פה משהו; נהדר לראות שכשמאמינים ופועלים אפשר גם להשיג שיתוף פעולה של הממסד.

 

עכשיו גם הזמן להגיד תודה: תודה לאלו שהאמינו ותודה גם לאלו שלא. בזכותם היה לנו עוד יותר דחוף להראות שאפשר לנצח את המערכת ושאסור לזלזל.

 

תודה לארגוני הסביבה; תודה למבקר המדינה; תודה לגלעד ארדן; תודה לדב חנין ולשדולה בכנסת ולציבור הרחב על שנתתם לנו את הכח להמשיך ולא לוותר על פיסת החוף הנדירה הזו.

 

הלוואי והניצחון הזה ייתן דחיפה גדולה לכל שאר המאבקים הסביבתיים ברחבי הארץ – חוף בצת, עמק ססגון ,יער חריש, חוף דור, נחל יתלה ועוד ועוד מאבקים להצלת פניני הטבע האחרונות שנותרו לציבור בישראל. יחד נמשיך להראות למקבלי ההחלטות שהטבע יקר וחשוב לכולנו. לא ניתן לכסות אותו בבטון ללא בקרה, תכנון והתייחסות להיבטים סביבתיים.

 

אני קוראת לציבור בכל מקום: גיליתם שהטבע בסכנה סמוך למקום מגוריכם? אל תתייאשו. התארגנו לפעולה! גם אם אומרים לכם שזה מאוחר מדי – תמיד יש סיכוי, אם מאמינים. אני מאמינה. 


הכותבת הובילה את המאבק להצלת חוף פלמחים


לכתבה באתר ynet

Comments