הוועדה המחוזית החליטה לבטל את תוכנית כפר הנופש פלמחים

פורסם: 8 בנוב׳ 2010, 21:23 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 8 בנוב׳ 2010, 21:29 ]
 08.11.2010 רנית נחום-הלוי

הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה מחוז מרכז, בראשותו של שוקי עמרני, נענתה לדרישות הממשלה. בישיבה שהתקיימה היום החליטה הוועדה לבטל את התוכנית להקמת פארק הנופש פלמחים. בדיון הציעו נציגי הוועדה ונציגי הממשלה לבדוק אפשרות להעניק ליזמים קרקע חלופית בתחום סביבת החוף. ההחלטה התקבלה לאחר דיון סוער, ובעקבות החלטת ממשלה שקראה לוועדה לשקול את התוכנית מחדש.

בארגון אדם טבע ודין, שנלחם לביטול התוכנית, ברמה המשפטית התכנונית והציבורית, הביעו סיפוק, וציינו כי מדובר בהחלטה חשובה שהעמידה במרכז את טובת הציבור. עם זאת, הדגישו באדם טבע ודין כי יעקבו אחר התוכנית החדשה שתוגש, אותה מקדמים המשרד להגנת הסביבה ורשות הטבע והגנים.

"לאחר חודשים ארוכים, היום הוכרע המאבק על חוף פלמחים בניצחון ציבורי אדיר", אמרה בתגובה עו"ד קרן הלפרין-מוסרי, ראש תחום קהילה וסביבה בארגון. "אנו מקווים כי החלטה זו תשמש דוגמא לשאר מוסדות התכנון שבוחנים תוכניות בנייה. משמעות ההחלטה היא שחרור סופי של חוף פלמחים והחזרתו לציבור, כאשר כל תוכנית חדשה תהיה כפופה לחקיקה ולתפיסות התכנוניות העדכניות הקיימות, שמעניקות הגנה מוגברת לחופי הים ולשטחים רגישים נוספים".

בפנייה לוועדה המחוזית אשר תמכה בתוכנית החלופית נכתב כי "יש לקדם את התכנית החדשה ולהבטיח כי חוף פלמחים, המהווה נחלת הכלל, יישמר וישמש לתועלת הציבור, כיום ובדורות הבאים. תכנית זו מהווה יישום נאות של דוח מבקר המדינה ושל החלטת הממשלה, ולכן יש לפעול לקידומה בהקדם".

תחילתה של הפרשה בדצמבר 2003, אז פירסם מינהל מקרקעי ישראל מכרז לשיווק שטח של 70 דונם מחוף פלמחים להקמת פארק נופש, שאמור היה לכלול כפר נופש יוקרתי, טיילת, מרכז מסחרי ומתקני ספורט. באותה תקופה הוחלט גם לקדם יזמות ישראלית ולהקל על יזמים בהקמת מלונות ופארקי נופש, וכך קרה שהיזמים פיני מלכה ואשר אופיר רכשו את הקרקע עבור סכום של כ-8 מיליון שקל בלבד, ותכננו להקים את הפארק בעלות של כ-300 מיליון שקל.

לאחר הזכייה החלו היזמים לקדם תוכנית בינוי, שלא אושרה עד היום. התוכנית כללה, בין היתר, בנייה של 350 חדרי מלון ויחידות אירוח צמודות קרקע, עם יכולת תפוסה של כ-1200 מבקרים. כמו-כן היו בתוכנית בריכה מקורה, סאונות, חדרי טיפולים, חדרי כושר, אולם כנסים בשטח של כ-700 מ"ר וחדרי ישיבות ואח"מים.

ב-2008 עלו דחפורים לשטח, לאחר שהיזמים קיבלו היתר לגידור, אך למעשה פעלו לגידור שטח גדול ממה שהותר. מאז, החל מאבק ציבורי של הארגונים הירוקים שגרמו להד תקשורתי וב-2009 התערב בנושא מבקר המדינה מיכה לינדשטראוס שקרא לעצור את העבודות. בדו"ח שהוציא המבקר לפני למעלה משנה נטען כי התוכנית קודמה על-ידי המינהל למרות שלא הוכח שיש צורך בה. המבקר גם התייחס למחיר לפיו נסגרה העסקה וציין כי הקרקע נמכרה במחצית שוויה, ומוסדות התכנון נהגו ברשלנות כאשר הקלו על היזמים, ולכן המהלך כולו פגע בחוף ובאינטרס הציבורי.

פיני מלכה, שותף בהקמת הפרויקט, אמר במהלך הדיון כי "אנחנו זכינו בחיוב במכרז של המינהל, כך שרכישת הקרקע מחייבת אותנו לבנות את פארק הנופש. אני מעוכב בתוכנית הזו למעלה מ-4 שנים, וכעת מי שמעכב אותי מחזיק בטענה שחלף הזמן ויש לבטל את התוכנית. זה לא הוגן. אני אזרח מדינה, ועל סמך התוכניות של המדינה ניגשתי למכרז, לא היה לנו ספק בתוכניות הללו. אם למישהו היה כוונה לבטל את התוכנית, הרי שהיו לו ארבע שנים לעשות את זה. אנחנו הוצאנו הרבה כסף לקידום התוכנית. החברה שבבעלותי ושותפי אלו חברות שהיו פעילות בנדל"ן אך מרגע שזכינו במכרז העברנו את כל המשאבים לפרויקט הזה. מאז שרכשנו את הקרקע אנחנו לא עושים עסקים".

נושא זה עלה גם לדיון בישיבת הממשלה שהתקיימה לפני כשלושה חודשים. בישיבה יצאה הנחיה ברורה לוועדה המחוזית לתלכנון ובנייה מרכז לשקול מחדש את התוכנית. על אף הנחיות הממשלה, הוציאה לאחרונה המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד שרית דנה, חוות דעת הסותרת את ממצאי דו"ח המבקר. בחוות הדעת שהוגשה ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין נכתב כי לא נפלו פגמים מהותיים בהליך תכנון ושיווק הקרקע ליזמים פרטיים, המצדיקים ביטול התוכנית. עם זאת, מצאה דנה שההחלטות שקיבלה הוועדה המחוזית ראויות לשינוי ולתיקון, מתוך כוונה למנוע כל אפשרות להפיכתו של מתחם מלונאי שאושר בחוף למתחם למגורים.

מבקר המדינה השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, הביע שביעות רצון מההחלטה לבטל את תוכנית כפר הנופש בחוף פלמחים. כזכור, פריסם מבקר המדינה בנובמבר 2009 דו"ח מיוחד על "הקמת כפר הנופש בפלמחים". הדו"ח חשף ליקויים חמורים בעסקה לשיווק הקרקע בחוף פלמחים לצורך הקמת כפר נופש.

במבוא לדו"ח כתב מבקר המדינה כי בעסקה היתה התעלמות חמורה מהאינטרס הציבורי מההיבט הסביבתי ומההיבט הכלכלי. "חופי הים בישראל הם משאב טבע ייחודי ומוגבל המיועד לכלל הציבור. חובתן של רשויות המדינה למנוע השתלטות בעלי הון וגורמים אחרים על קרקעות ציבוריות ולהבטיח כי החופים במדינת ישראל יישארו בידי הציבור".

עדי לוסטיג, חברת הוועד להצלת חוף פלמחים, אמרה היום כי "חברי הוועדה קיבלו החלטה תקדימית ואמיצה לבטל תוכנית בנייה מאושרת ולהחזיר את החוף היפה לבעלים האמיתיים שלו - הציבור. אנחנו כמובן מאד שמחים,לאחר מאבק מתיש של שנתיים וחצי, ומקווים שאנחנו מביאים תקווה למאבקים ציבוריים אחרים. כדאי להיאבק, אפשר להצליח".

לכתבה בדהמרקר


כתבות קשורות:
הפור נפל: כפר הנופש בחוף פלמחים בוטל
הוועדה המחוזית החליטה לבטל את תוכנית כפר הנופש פלמחים
הקרב על פלמחים היה רק ההתחלה
הגלובוס הירוק 2010: צל"ש לסיירת פלמחים; גינוי לרפורמה בתכנון
חוף פלמחים ניצל, אבל מה עם החופים האחרים?
המסר של פלמחים צריך להדהד גם במכתש רמון
הדרך בה קודמה הרפורמה לתכנון ובניה – לבדיקת מבקר המדינה
הלקח המטריד מהניצחון בפלמחים
מאיימים על החוף: בונים על הים
האנשים שמובילים את המאבקים באיומים על השטחים הפתוחים


Comments