ניצחון לירוקים: תבוטל הקמת כפר נופש בפלמחים

פורסם: 12 בדצמ׳ 2014, 12:39 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 12 בדצמ׳ 2014, 12:39 ]

הוועדה המחוזית מרכז החליטה כי החוף יוכרז כגן לאומי וכל התוכניות להקמת חדרי אירוח או לינת קמפינג במקום יבוטלו; אדם טבע ודין: "הצלחת המאבק מוכיחה שמעורבות ציבורית מבטיחה הגנה לסביבה"

יאיר קראוס | 1/12/2014 16:00
ניצחון לארגוני הסביבה:­חוף פלמחים יוכרז כגן לאומי מוסדר, וכל התוכניות להקמת כפר נופש וחדרי אירוח או לינת קמפינג במקום - יבוטלו. כך הכריעה היום (ב') הוועדה המחוזית מרכז למוסדות התכנון. ההכרעה התקבלה ארבע שנים לאחר שממשלת ישראל קבעה כי יש לדון מחדש בתוכנית להקמת כפר נופש בחוף פלמחים והחזירה את הדיון בתוכנית למוסדות התכנון.

במהלך הדיון היום הלינו היזם פיני מלכה ועורך דינו, כי במשך שנים "משכו אותם" עם אישורי התוכניות להקמת כפר הנופש הענק על רצועת החוף בפלמחים. הם הוסיפו כי הם לא יקבלו כל החלטה אחרת זולת אישור התוכניות לכפר הנופש, זאת מכיוון שלטענתם אין סמכות לוועדה לדון בנושא.
צילום: רענן כהן
חוף פלמחים צילום: רענן כהן
צילום: באדיבות מגמה ירוקה

הפגנה של מגמה ירוקה צילום: באדיבות מגמה ירוקה

מלכה אף איים כי הפיצויים בגין הפיכת ההחלטה על הקמת כפר הנופש יעלו מאות מיליונים, וכי מקרה זה יידון עוד רבות בבית המשפט.

ישיבת הוועדת המחוזית במרכז הנה המשך של החלטת בית המשפט בחודש ינואר האחרון, שדחה את עתירת היזמים לאשר את תכנית הבינוי לכפר הנופש בפלמחים. בפסק הדין כתב השופט יעקב שיינמן כי המתנגדים לבניית כפר הנופש במתכונתו ובמיקומו הנוכחיים עושים זאת, משום שהם "סבורים כי מדינת ישראל 'ענייה' בחופי ים, וכי חוף פלמחים הינו מאחרוני החופים שנותרו במצבם הטבעי בישראל. מכאן החשיבות של שימורו כשטח פתוח לטובת הציבור והדורות הבאים, וכי היענות לבקשת העותרות עלולה להיות בכייה לדורות ונזק בלתי הפיך".

בפסק הדין החזיר בית המשפט את הדיון בנושא לוועדה המחוזית לתכנון ובנייה במרכז, וזו התכנסה היום להכרעה האם לאשר את תוכנית הגן הלאומי או להותיר את הייעוד לכפר נופש. בארגון "אדם טבע ודין" הסבירו כי חוף פלמחים הינו רצועת חוף טבעית, רגישה וייחודית, המוקפת בשטחים פתוחים שרובם מוגדרים כ"גן לאומי" ובו מגוון רב של צומח וחי.

בדו"ח מיוחד שפורסם בשנת 2009, התייחס מיכה לינדנשטראוס ששימש כמבקר המדינה, להחלטה על הקמת מיזם תיירותי בחוף השייך לציבור. בדו"ח נקבע כי במכרז למכירת הקרקע נמצאו ליקויים רבים וכי הסכום המבוקש למכירת הקרקע היה נמוך בעשרות אחוזים ממחיר השוק. עוד עלה כי משרד התיירות לא לקח חלק בתהליך החשיבה והתכנון של כפר הנופש ואישורי הבנייה במקום ניתנו שלא לפי החוק.

בשנת 2010 ארגוני הסביבה רשמו הישג משמעותי עת השר להגנת הסביבה דאז גלעד ארגן וראש הממשלה נתניהו הכריזו כי יתמכו בביטול התוכנית ובשמירה על רצועת החוף. לדברי גורמים השותפים לדיוני הוועדה הבוקר, גלעד ארדן הוא זה שגם הוביל להחלטה על הכרזת רצועת החוף כגן לאומי וזאת לאחר שהסדיר את העניין מול אנשי רשות מקרקעי ישראל.

ברשות הטבע והגנים בירכו על החלטת הוועדה. שאול גולדשטיין, מנכ"ל הרשות אמר: "הרשות גאה ומברכת על ההחלטה לשמור שטחים ערכיים ופתוחים אלו כשטחים נגישים הפתוחים לציבור הרחב. רשות הטבע והגנים מודה לציבור על תמיכתו ולוועדה על החלטתה האמיצה והנכונה".

ח"כ חנין: "הצלנו את החוף לטובת הציבור"
"מדובר באחד המרחבים הפתוחים הייחודים שנותרו באזור המרכז, המשלב ערכי טבע, נוף ומורשת בסמוך לחוף הים", אמרו בארגון. עו"ד עמית ברכה, מנכ"ל 'אדם טבע ודין': "אחרי שנים של סחבת, חברי הוועדה המחוזית העמידו היום לנגד עיניהם את האינטרס הציבורי וקיבלו את ההחלטה החשובה והמתבקשת להשאיר את חוף פלמחים פתוח לציבור הרחב. הצלחת המאבק על חוף פלמחים, בדיוק כמו הניצחון האדיר במאבק בפצלי השמן מוכיחה שמעורבות ציבורית ונחישות יכולים לשנות החלטות גרועות ולהבטיח הגנה לסביבה עבורנו ועבור הדורות הבאים".

אלעד הוכמן נציג ארגון הסטודנטים 'מגמה ירוקה' אמר בדיון כי "מאות אלפי אזרחים ופעילים סומכים את ידי הוועדה להצביע לביטול תוכנית כפר הנופש ושינוי יעוד הקרקע לגן לאומי שפתוח לציבור הרחב ובחינם! יש לשמור את החוף כמורה פתוחה עבור הדורות הבאים שכן לחצי הבנייה על החופים תשתיות כמו מפעלי התפלה ומתקני ביטחון מונעים מהציבור להגיע לחוף".

לדבריו, "קניין הציבור על משאב ציבורי חשוב ועולה במקרה זה על קניין הפרטי כפי שקבע בית המשפט לעניין זה".

לכתבה באתר nrg
Comments