חוף פלמחים: הממשלה נתנה, אסור לה גם לקחת

פורסם: 12 בפבר׳ 2013, 7:46 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 12 בפבר׳ 2013, 7:47 ]
ועדת התכנון תדון היום מחדש בתוכנית הבנייה בחוף פלמחים. הממשלה כבר החליטה בעבר כי לא ייבנה במקום כפר נופש, אך לאחר שלא הציעה תוכנית חלופית לשמירה על משאב הטבע ולא מצאה מקור לפיצוי היזמים, ייתכן כי ההחלטה תתהפך. על הממשלה לדאוג לשמירת החוף, עוד בקדנציה הנוכחית. דעה
פרופ' עדי וולפסון, 11/2/2013

המאבק הסביבתי להצלת חוף פלמחים ולביטול התוכנית להקמת כפר נופש על החוף, שהסתיים לפני כשנתיים, היה לא פחות ממכונן. קבוצת צעירים שסחפה את המדינה כולה ואת הממשלה בבקשה פשוטה ולכאורה מובנת מאליה לשמור על רצועת החוף הבתולית שבין ראשון לציון ואשדוד לטובת הכלל. 

חוף פלמחים - כתבות נוספות בנושא:


אבל מעבר לתמיכה הציבורית הרחבה, המאבק סימן לא מעט הצלחות כשהחשובה ביניהן היא ההחלטה של המדינה לבטל בדיעבד תוכנית בנייה חוקית שעברה את המסלול של כל ועדות התכנון והבנייה ואושרה, החלטה שקבעה כי מה שהיה לא יהיה עוד וכי ניתן לתקן גם את עוולות העבר. 

יתרה מכך, המדינה החליטה לקדם חלופה לפיתוח רצועת החוף והכינה תוכנית לגן לאומי בפלמחים, שישמר את האזור ויהיה פתוח לכל, אבל לא פחות חשוב, ישמור את המקום מתוכניות פיתוח הרסניות בעתיד. 

 

שקיעה בחוף פלמחים. המבקר קבע כי הוועדה המחוזית כשלה (צילום: אורי תאר)
שקיעה בחוף פלמחים. המבקר קבע כי הוועדה המחוזית כשלה (צילום: אורי תאר)

 

המאבק על חוף פלמחים והחלטת הממשלה לשינוי התוכנית הקיימת סימנה את השר להגנת הסביבה,גלעד ארדן, שהפעיל את כל כוחו הפוליטי והתקשורתי לטובת העניין, כמגן הסביבה. גם ממשלת ישראל וראש הממשלה בנימין נתניהו הפכו ליקירי פעילי הסביבה לרגע, כאשר החליטו את ההחלטה התקדימית. 

ההישג הסביבתי הגדול צוין גם ברשימת המסרים והפרסומים הסביבתיים-חברתיים של הליכוד-ביתנו במערכת הבחירות האחרונה. ולמרות שמאז המאבק בפלמחים פעילי הסביבה והארגונים הירוקים לא הצליחו לשחזר את ההצלחה במגוון רחב של מאבקים סביבתיים, ההילה של פלמחים המשיכה להאיר את ממשלת ישראל באור ירוק. 

הבחירות נגמרו, המבחן מתחיל 

והנה לפתע, כשכמעט שכחנו מחוף פלמחים וכשמערכת הבחירות הנוכחית התעלמה מנושא השטחים הפתוחים בפרט ומאיכות הסביבה בכלל, מתברר שאולי החגיגה היתה מוקדמת מדי.

 היום (יום ב') תתכנס שוב ועדת התכנון והבנייה של מחוז מרכז לדון בתוכנית הבנייה על חופי פלמחים. כן, אם נדמה לכם שהתוכניות נמחקו, שהיזמים ויתרו ושהחוף בידנו, כדאי שתחשבו שנית, על אחת כמה וכמה לאור העובדה שניסיון העבר בוועדה המחוזית שאישרה את התוכנית המקורית להקמת פארק הנופש על החוף בשנת 2004, אינו מבטיח כל כך. 

אפילו מבקר המדינה, בדו"ח שפורסם בנושא פארק הנופש בפלמחים בסוף 2009, כתב כי הוועדה כשלה בתפקידה, לא פעלה באופן אקטיבי לטובת שימור הסביבה ולא בחנה את החלטות העבר מחדש נוכח השינויים החוקתיים והציבוריים בתחום. 

הממשלה לא מצאה מקור לפיצוי היזמים 

והנה, גם לאחר החלטת הממשלה, הוועדה המחוזית טרם מצאה חלופות להקמת הפארק והתוכנית להקמת גן לאומי בחוף פלמחים טרם הופקדה, דבר שיכול להוביל לאישור מחודש של התוכנית. ומעל לכל, מדינת ישראל, באמצעות מינהל מקרקעי ישראל, גוף נוסף שננזף קשות בדו"ח מבקר המדינה על חוף פלמחים על כך שלא פעל לטובת הציבור והאיץ מהלכים תוך התעלמות מחקיקה, טרם החלה במשא ומתן עם היזמים על פיצוי. 

מה שהכי מקומם הוא שדווקא מי שקשר לעצמו כתרים הוא גם זה שהוביל למצב הנוכחי. ממשלת ישראל לא מצאה את מקור המימון לפיצוי היזמים, לא השכילה לקדם את הליכי התכנון הנדרשים בכדי לבצע את החלטה שהיא עצמה קיבלה ועל כן יכולה להיות זו שתחרוץ את גורלו של חוף פלמחים. בנוסף לכך החשש הגדול הוא שהרוח הגבית שסיפק המאבק בפלמחים לפעילי הסביבה תטפח לכולנו בפנים. 

ראש הממשלה והשר להגנת הסביבה חייבים להשלים את המלאכה במשמרת שלהם ועוד לפני שתושבע ממשלה חדשה, ולא להשאיר את גורלו של חוף פלמחים לרוח. 

השר להגנת הסביבה הודיע שיגיע לוועדה כדי לדאוג שההישג לא ימחק ומשרד הביטחון הודיע שהוא מתנגד לתוכנית להקמת פארק נופש באזור, אבל אם ממשלת ישראל לא תקצה מיד את הכסף הנדרש לפיצוי היזמים ותפקיד את התכניות להקמת הגן הלאומי בפלמחים בוועדת התכנון, לא בטוח שהשר להגנת הסביבה יהיה שוב איש בשורות.

 

בין דיונים על קואליציה וממשלה חדשה, המאבק המחודש על הצלת חוף פלמחים צריך להיות סימן לכל חברי הכנסת שעסוקים במלאכה וצפויים לשבת בעתיד לשולחן הממשלה, שהחלטות צריך לבצע והבטחות יש לקיים. ממשלת ישראל היא זו שנתנה לכולנו תקווה ואסור לתת לה לקחת אותה מאיתנו.

 

עדי וולפסון הוא חבר המרכז לתהליכים ירוקים, המכללה האקדמית להנדסה סמי שמעון

 


כתבות קשורות:
Comments