הבוחרים מעדיפים פארק על פני פקקים

פורסם: 9 באוג׳ 2013, 0:28 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 9 באוג׳ 2013, 0:30 ]

ראשי הערים הודיעו על תוכניתם החדשה למתחם תעש בתקשורת - אך לא לוועדת התכנון

מאת רז סמולסקי, 6/8/2013

שלושת ראשי הערים שתוכנית הבינוי של מתחם תעש רלוונטית אליהם - איציק רוכברגר מרמת השרון, יהונתן יסעור מהרצליה וחי אדיב מהוד השרון - הצהירו שהם יעמדו על הרגליים האחוריות נגד בניית 23 אלף יחידות דיור במתחם.

לא צריך להיות שרלוק הולמס, כדי לחשוד בעיתוי ההצהרה הדרמטית. התוכנית שמקודמת שנים ארוכות זכתה עד כה לתמיכה של ראשי ערים ומהנדסים ברשויות אלה, כשהמתנגדים החריפים היו ארגוני איכות הסביבה ותושבי הערים שחוששים מבנייה צפופה וחפוזה ללא טיהור מספיק של הקרקע המזוהמת וללא מענה תחבורתי מספק.
והנה אתמול, הפלא ופלא, גם ראשי הערים הגיעו למסקנה שהתוכנית אינה טובה, ושהם רוצים לקיים חשיבה מחודשת לפני שתעשה טעות שהיא בבחינת בכייה לדורות.

החלופה שהם מציגים היא פארק מטרופוליני, שישרת מאות אלפי תושבים ובו שלל אטרקציות כמו רכיבה על סוסים, פארק מים, קטיף פירות ופרחים, שבילי ריצה, הליכה ורכיבה על אופניים ועוד כהנה וכהנה. השטח עצמו יהיה עתודה לדורות הבאים שיחליטו איזה שימוש לעשות בקרקע - כך הם אומרים.

מה הדבר הראשון שהם עושים? לרוץ לרשות מקרקעי ישראל ולרשויות התכנון ולהגיד שהם שינו את דעתם בצורה דרמטית? מה פתאום. השלישייה מכנסת מסיבת עיתונאים ‏(בהמשך הם גם יגישו התנגדויות לוועדת התכנון המיוחדת של המתחם‏), וכשהיא מצוידת בהדמיה אטרקטיבית של הריאה הירוקה הווירטואלית הציגו חבריה את עמדתם החדשה, שיש ליצור אלטרנטיבה למבני הבטון, הכבישים והעשן ‏(כרגע עדיין אין הערכת עלות לפרויקט ולא מקורות מימון להקמה והתחזוקה‏). בהמשך הם ישלחו התנגדות חריפה לוועדת התכנון.

כנראה שהם הגיעו למסקנה, שערב הבחירות הבוחרים רוצים לשמוע על ה’סנטרל פארק של אזור השרון’ ולא על פקקי תנועה וצפיפות בדרך לתל אביב.

עד כאן הפן הקומי של העניין. אבל בסופו של דבר, אנו מקבלים הדגמה חיה למהו חסם נדל”ן, ומדוע קשה להתמודד עמו. רוכברגר, אדיב ויסעור, אם ייבחרו לקדנציה נוספת ויתעקשו על עמדתם, יוכלו לערום קשיים שיאריכו ויעכבו את תהליכי התכנון במקום.

מולם עומדת רשות מקרקעי ישראל שמקדמת את תוכניות הבנייה, ולה יש את השיטות והסנקציות שלה להתמודד עם ראשי עיריות סרבנים. אין חדש במלחמות בין שני הגופים, ואם להיות הוגנים כלפי שלושת ראשי הערים, הם והבאים אחריהם, ולא רשות מקרקעי ישראל, יצטרכו להתמודד עם השלכות התוכנית.

התסריט הסביר הוא שאחרי הבחירות יימצא שביל הזהב לפיתוח מתחם תעש, שיניח את דעתם של ראשי הערים. שביל המשלב פארק גדול מספיק יחד עם הבינוי או איזשהו סולם אחר שיאפשר לראשי הרשויות לרדת מהעץ הגבוה שהם טיפסו עליו.
הדמיה של תוכנית קדמת השרון
צילום: רשות מקרקעי ישראל

Comments